Jak odzyskiwać utracone pliki? Część piąta
Do tej pory poznaliśmy różnice pomiędzy dyskami magnetycznymi i SSD, sposoby na bezinwazyjne odzyskanie plików oraz zasady, według których powinniśmy postępować, aby szanse na odzyskanie danych były jak największe. W ostatniej części poznamy nieco bardziej ryzykowny sposób oraz ostatnią deskę ratunku – profesjonalne odzyskiwanie danych.
Ryzykowny, ale szybszy sposób na odzyskanie danych
Jeśli przypadkiem skasowaliśmy kolekcję tapet lub starą płytę z muzyką zapisaną w formacie MP3, z pewnością nie jesteśmy z tego faktu zadowoleni, ale prawdę mówiąc w każdej chwili możemy ściągnąć podobne pliki z sieci lub znów dokonać konwersji płyty CD. Jest to, co prawda czasochłonne, ale wykonalne. Jeśli jednak nie mamy na to czasu, zawsze możemy spróbować odzyskać skasowane dane. W tym przypadku nie musimy zachowywać szczególnej uwagi, awaryjnie wyłączać komputera, demontować dysku etc. Jak to działa?
Wystarczy zainstalować specjalne oprogramowanie do odzyskiwania plików. Możemy na przykład zainstalować program Recuva stworzony przez firmę odpowiedzialną za takie programy, jak np. CCleaner. Po instalacji tego narzędzia, możemy po prostu przeskanować cały dysk w poszukiwaniu utraconych plików. Co prawda ryzyko uszkodzenia plików jest wysokie, ale mimo to, jeśli pliki nie są szczególnie ważne, możemy spróbować tego sposobu.
Warto pamiętać, aby zainstalować program Recuva na innej partycji – instalacja na tej samej partycji, na której zostały skasowane pliki niesie za sobą ryzyko nadpisania plików, a w związku z tym możliwość całkowitego nieodwracalnego skasowania danych. Jeśli istnieje taka możliwość, możemy zainstalować program na dysku przenośnym lub pobrać aplikację w wersji portable, która nie wymaga instalacji.
Profesjonalna usługa ostatnią deską ratunku?
Jeśli utracone dane były krytyczne i szczególnie ważne, na przykład faktury firmowe, dokumenty, polisy, potwierdzenia przelewów etc. i nie posiadamy przygotowanych wcześniej kopii bezpieczeństwa, powinniśmy skorzystać z profesjonalnych usług. W takim przypadku postępujemy podobnie, jak przy odzyskiwaniu ważnych danych – maksymalne środki ostrożności. Przede wszystkim natychmiast powinniśmy wyłączyć komputer – im dłużej system działa, tym więcej plików „krąży” po dysku nadpisując skasowane dane.
Profesjonalne firmy odzyskujące dane zajmują się nie tylko przypadkowo usuniętymi plikami firmowymi, pracami magisterskimi czy niezwykle cennymi plikami muzycznymi lub graficznymi, ale również fizycznie uszkodzonymi nośnikami danych, które w większości przypadków muszą być rozkręcone na części pierwsze. Niestety jest pewien ogromny minus – cena. Niekiedy koszt takiej operacji może być astronomiczny, więc przed udaniem się do takiej firmy warto obliczyć opłacalność. Jeśli jednak utracone dane mają krytyczne znaczenie i wagę np. dla firmy lub przyszłości naukowej, warto rozważyć taką ewentualność. Pamiętajmy jednak, że istnieje pewne ryzyko – jeśli firma odzyskująca dane mimo wielogodzinnych lub nawet wielodniowych starań ich nie odzyska, rachunek i tak zostanie wystawiony.