Spis treści
Jeżeli pozostawimy nasz transfer komórkowy włączony, to aplikacje będą z niego korzystały pobierając dane w tle. Facebook będzie aktualizował informacje o nowych statusach i wiadomościach, Gmail będzie pobierał nowe maile, a inne aplikacje w zależności od swojej roli również będą aktualizować informacje. Możemy jednak wyłączyć pobieranie danych w tle dla wszystkich lub poszczególnych aplikacji. Jak tego dokonać?
Jedną z wielu rzeczy, które najbardziej zużywają Internet w Androidzie jest pobieranie danych w tle. Na szczęście możemy ograniczyć zużycie danych w tle i wcale nie musimy pobierać żadnych dodatkowych aplikacji ze Sklepu Play - Android posiada wbudowaną funkcję zarządzania transferem komórkowym. Możemy za jego pomocą ustawić miesięczny limit pobierania danych, a także ograniczyć ściąganie danych w tle przez poszczególne lub wszystkie aplikacje. Istnieją także metody na to, aby całkowicie zablokować poszczególnym aplikacjom dostęp do danych komórkowych, o czym wspomnieliśmy w ostatnim punkcie - to jednak może wymagać instalacji odpowiedniej aplikacji w telefonie.
1. Ogranicz użycie danych w tle przez poszczególne aplikacje
W tym celu przechodzimy do Ustawień w Androidzie, a następnie wchodzimy do zakładki "Użycie danych". Wyświetli się tu statystyka wykorzystania transferu komórkowego w postaci wykresu, a pod nim znajdziemy listę aplikacji, które korzystały z Internetu mobilnego.
Dotykamy aplikacji, którą chcemy ograniczyć. Wyświetli się ekran indywidualnych statystyk pobierania danych przez wybraną aplikację. Na samym dole znajdziemy opcję "Ogranicz transmisję danych w tle". Zaznaczamy ją.
Od tej pory wybrana aplikacja nie będzie mogła pobierać danych w tle za pomocą komórkowego transferu danych bez naszej wiedzy.
2. Ogranicz użycie danych w tle przez wszystkie aplikacje
Jeżeli chcielibyśmy ograniczyć wszystkie aplikacje za jednym razem ,tak, aby żaden program zainstalowany w naszym smartfonie nie korzystał z naszego Internetu bez wyraźnej potrzeby, to wystarczy w tym celu przejść do głównego ekranu użycia danych (z wykresem i listą wszystkich aplikacji), a następnie wysunąć menu w górnym prawym rogu.
Z menu wybieramy pozycję "Ogranicz dane w tle". Spowoduje to wyłączenie pobierania danych w tle przez wszystkie aplikacje za jednym zamachem. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogli z nich korzystać na mobilnym Internecie - jeśli włączymy transmisję danych i ręcznie uruchomimy aplikacje, to będzie ona działać normalnie. W obu przypadkach powyższe opcje blokują tylko automatyczne pobieranie danych w tle przez aplikacje, a nie całkowity dostęp do sieci gdy tego chcemy.
3. Całkowicie zablokuj aplikacjom dostęp do danych komórkowych
Jeśli niektóre aplikacje nadal wykorzystują dość mocno wasze łącze mobilne i z trudem mieścicie się w miesięcznym transferze, to warto pomyśleć nad tym, aby poszczególnym aplikacjom całkowicie zablokować możliwość korzystania z danych komórkowych. W ten sposób będą się one łączyły tylko poprzez sieć Wi-Fi. Jak to zrobić?
Są na to dwa sposoby - wykorzystanie wbudowanej funkcji w Androidzie, która jednak nie jest dostępna we wszystkich urządzeniach, bądź zainstalowanie odpowiedniej aplikacji ze Sklepu Play.
- Wbudowana funkcja zarządzania transmisją danych
Niektórzy producenci (np. Huawei / Honor) dodają swoje własne aplikacje do zarządzania danymi komórkowymi i sieciami Wi-Fi oraz tego, które aplikacje mogą z nich korzystać. W Huawei wystarczy wejść do zakładki „Ustawienia > Zarządzanie transmisją danych” i wybrać „Aplikacje sieciowe”.
Pojawi się tabela z listą naszych aplikacji, które korzystają z Internetu. Dla każdej aplikacji możemy zaznaczyć lub odznaczyć możliwość łączenia się z Internetem przez sieci Wi-Fi lub dane komórkowe. Jeśli chcemy, aby np. Facebook łączył się tylko przez Wi-Fi, to wystarczy obok niego odznaczyć haczyk w kolumnie „Kom. transmisja danych”.
- Blokada korzystania z danych komórkowych przez aplikację NetGuard
Jeśli nie macie takiej funkcji w swoim telefonie, to nic nie szkodzi – ze Sklepu Play możecie pobrać darmową aplikację NetGuard, która wprowadza dokładnie taką samą funkcjonalność do każdego innego urządzenia z Androidem.
NetGuard działa bez roota i pełni rolę swego rodzaju firewalla – zapory ogniowej. Cały transfer danych wykonywany przez aplikacje w Androidzie jest przepuszczany najpierw przez NetGuard i ten, w zależności od ustawień, zezwala aplikacji na łączenie się z Internetem lub nie. Możemy go w prosty sposób wykorzystać do tego, aby kontrolować, które aplikacje mogą korzystać z danych komórkowych, a które tylko z sieci Wi-Fi.
Zasada działania jest identyczna, jak wyżej opisanej funkcji na przykładzie urządzeń Huawei. Po uruchomieniu NetGuard pojawi nam się lista aplikacji korzystających z Internetu, a obok każdej z nich wyświetla się ikona Wi-Fi (lewa ikona) oraz ikona transmisji danych komórkowych (prawa ikona).
Jeśli chcemy jakieś aplikacji zablokować dostęp do Internetu mobilnego, to wystarczy obok niej stuknąć w ikonę danych komórkowych, aby zmieniła kolor na pomarańczowy i została przekreślona. Przykładowo, na powyższym zrzucie ekranu możecie zauważyć, że zablokowałem Facebookowi i Instagramowi dostępu do Internetu mobilnego. Aplikacje będą mogły się łączyć tylko przez sieć Wi-Fi i nie zużyją żadnych danych mobilnych.