Chcesz ograniczyć prędkość pobierania w telefonie lub tablecie? Wykorzystujesz go np. do korzystania z sieci BitTorrent lub po prostu nie chcesz, aby telefon "zamulał" domową sieć Wi-Fi w wyniku pobierania innych rzeczy? Zobacz, w jaki sposób ograniczyć prędkość transferu w Androidzie.
Ograniczenie prędkości pobierania dla całego systemu nie jest tak łatwe, jak mogłoby się to wydawać. Oczywiście, jeśli mamy menedżera pobierania, to możemy w jego opcjach ustawić górną granicę transferu - będzie ona działała jednak tylko w obrębie tej aplikacji. Jeśli chcemy ustawić limit prędkości pobierania, który zadziała globalnie na wszystkie aplikacje w telefonie lub tablecie, to musimy skorzystać ze specjalnego programu i posiadać zrootowanego Androida.
Jeśli nie masz jeszcze roota, to możesz wypróbować nasze uniwersalne poradniki do rootowania Androida:
Robienie roota w Androidzie za pomocą Kingo Android Root
Dwie kolejne metody na root - VRoot oraz Towelroot
Uniwersalna metoda rootowania za pomocą aplikacji KingRoot
Root za pomocą chińskiej aplikacji ZhouDaShi
Ograniczenie prędkości pobierania w Androidzie
Gdy już mamy zrootowane urządzenie, to możemy teraz ograniczyć pobieranie. Pomoże nam w tym aplikacja BradyBound - jest bardzo prosta w obsłudze, a pobrać ją możecie ze Sklepu Play.
Po uruchomieniu aplikacji wyświetli się prosty interfejs z suwakiem określającym limit pobierania. Ustawiamy limit na odpowiednią ilość KB/s, a następnie potwierdzamy wprowadzenie ograniczenia za pomocą przycisku "Set limit".
Limit zostanie wprowadzony i będzie obowiązywał do ponownego uruchomienia telefonu. Po zresetowaniu telefonu limit zostanie zniesiony i będziemy musieli go ponownie ustawiać. Limit jest globalny, czyli działa na każdą aplikację, która korzysta z Internetu.
Działanie limitu możemy sprawdzić dowolną aplikacją do testowania łącza, np. SpeedTest. Na powyższym zrzucie widzimy, że aplikacja poprawnie ogranicza prędkość do nie więcej niż 50 kB/s - zgodnie z tym, co ustawiliśmy w BradyBound.