Jak opanować swoje łącze internetowe?
Posiadacze Internetu mobilnego zazwyczaj borykają się z problemem i odwiecznym pytaniem: „Ile dziś zużyłem transferu? Ile zużyję jutro i kiedy skończy mi się limit?” Takiego problemu nie mają posiadacze stałego łącza, choć i oni mają wiele wątpliwości: „Czy mój Internet ma taką samą prędkość jak w umowie? Czy dostaję to, za co płacę? Ile dziennie ściągam i z jaką prędkością?”
Możemy, co prawda skorzystać z wbudowanego licznika danych (niektórzy operatorzy dostarczają odpowiednie oprogramowanie, choć nie jest ono wystarczająco dokładne) lub sprawdzić prędkość łącza na specjalnej stronie internetowej, ale o wiele lepszym rozwiązaniem będzie instalacja specjalnego programu, który poradzi sobie ze wszystkimi potrzebami nawet wymagających użytkowników. Poznajmy dwie propozycję zaczynając od prostego rozwiązania.
1. NetLimiter
NetLimiter to aplikacja, której głównym zadaniem jest monitorowanie ruchu sieciowego na komputerze. Za pomocą tego narzędzia możemy między innymi ustawić limity wysyłania i odbierania pakietów dla każdego aktywnego programu z osobna. Oprócz tego możemy śledzić, jaki ruch sieciowy generuje wybrana aplikacja – możemy na przykład ograniczyć do minimum prędkość pobierania i wysyłania danych przez odtwarzacz multimedialny lub komunikator internetowy.
Za pomocą programu NetLimiter możemy również wygenerować szczegółowe statystyki na temat wydajności sieci i generowanego przez komputer ruchu. To również bardzo dobry program do kontrolowania transferu miesięcznego – z tej funkcjonalności skorzystają zapewne posiadacze Internetu mobilnego, którzy muszą pilnować miesięcznego limitu.
- W głównym oknie programu możemy wybrać tryb wyświetlania informacji: Main, Compact, Full oraz Custom. Przy widoku pełnym (Full) otrzymamy dostęp do wszystkich informacji związanych z ruchem sieciowym na naszym komputerze. W oknie po lewej stronie znajdziemy listę wszystkich uruchomionych procesów, które korzystają z połączenia sieciowego. Możemy sprawdzić, jaką prędkość ściągania i pobierania danych generuje dany program oraz ustawić limity dla każdej pozycji na liście.
- Po prawej stronie znajduje się okno z informacjami na temat każdej pozycji na liście: nazwa producenta, ścieżka do programu, dostępne opcje i ograniczenia.
- W dolnej części okna programu znajdziemy dwa wykresy odpowiedzialne za prędkość pobierania i wysyłania danych.
- W górnej części okna znajduje się zakładka „Window” – po kliknięciu pojawią się opcje dotyczące między innymi układu okna oraz schematu kolorów.
2. NetWorx
Nieco bardziej zaawansowanym programem do kontroli łącza internetowego jest NetWorx. Aplikacja dostarcza użytkownikowi informacje na temat łącza internetowego wyświetlając liczne dane na temat użycia wykorzystywanego pasma, dokonuje pomiaru łącza internetowego oraz połączenia sieciowego. Za pomocą programu możemy również zidentyfikować potencjalne źródła problemów z siecią oraz określić miesięczny limit transferu, co z pewnością docenią posiadacze Internetu mobilnego.
Program posiada bardzo wiele opcji konfiguracyjnych, zarówno wizualnych jak i użytkowych. Cały ruch sieciowy wyświetlany jest w postaci wykresu, który dodatkowo zapisywany jest do pliku – dzięki temu możemy sprawdzić jaki ruch generował komputer wczoraj, tydzień lub miesiąc temu. Stworzony za pomocą NetWorx raport może być eksportowany do pliku w formacie MS Word, Excel, HTML etc.
- W oknie ustawień znajdziemy sześć zakładek. W zakładce „Główne” możemy między innymi włączyć opcję uruchamiania programu przy starcie systemu, wybrać akcje wywoływane po kliknięciu myszą w ikonę etc. W zakładce „Wykres” dobierzemy opcje dotyczące wyglądu wykresu oraz informacji, jakie wyświetla, natomiast w zakładce „Kolory wykresu” możemy dostosować opcje kolorystyczne do własnych preferencji. W kolejnej zakładce możemy włączyć powiadomienia oraz określić ich treść. W zakładce „Zaawansowane” określimy pierwszy dzień tygodnia oraz dzień okresu rozliczeniowego w przypadku Internetu mobilnego. W ostatniej zakładce określimy opcje dotyczące połączenia dial-up.
- Wybierając opcję „Pokaż wykres” możemy wyświetlić niewielki wykres obrazujący użycie łącza internetowego, natomiast po wybraniu opcji „Speed Meter” możemy zmierzyć prędkość naszego łącza. Jak to działa?
- W nowym oknie wystarczy nacisnąć zieloną strzałkę, aby przeprowadzić test prędkości łącza. Po włączeniu tej funkcji program będzie mierzył prędkość ruchu przychodzącego i wychodzącego, jak również wagę odebranych i wysłanych w czasie trwania testu plików. Aby zakończyć test naciskamy czerwony kwadrat.
- Najważniejszą opcją programu jest pozycja „Raporty”. Znajdziemy tam statystyki ogólne, dzienne, tygodniowe oraz miesięczne, przeanalizujemy ruch generowany przez wszystkich użytkowników oraz w określonych odstępach czasu.
- Ostatnia opcja „Quota” wyświetla ogólne dane na temat użycia łącza internetowego z uwzględnieniem okresu, użytego transferu oraz użycia dziennego, tygodniowego lub miesięcznego limitu. Klikając na przycisk „Ustaw” możemy dobrać wszystkie ustawienia dotyczące limitu transferu danych – ilość MB, typ limitu, jego wartość etc.