Jak oszczędzać baterię w Apple Watch

Korzystasz z inteligentnego zegarka Apple Watch i denerwuje Cię szybkie wyczerpywanie się baterii? Jest na to co najmniej kilka prostych sposobów. Pozwalają one na sensowne i skuteczne oszczędzanie baterii przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych funkcji smartwatcha firmy Apple. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Apple Watch zarówno w pierwszej jak i drugiej, poprawionej wersji (Series 2) dość szybko wyczerpuje baterię. Przy intensywnym używaniu starcza ona na dzień pracy, przy normalnym - około dobry, maksymalnie do dwóch dni. Nie jest to więc dużo, szczególnie w porównaniu z konkurencyjnymi zegarkami czy opaskami fitness. Do tego doliczyć trzeba jeszcze fakt, że użytkownicy smartwatchy cały czas przyzwyczajeni są do klasycznych zegarków, które nawet w wersji elektronicznej nie zużywały wiele baterii.

Co zatem zrobić? Ładować ciągle swojego Apple Watcha? A może wyłączać na czas podróży? Sporym problemem jest też fakt ładowarki - jeżeli zapomnimy jej wziąć ze sobą, będziemy mieli problemy. Trudno jest bowiem znaleźć czy pożyczyć inną ładowarkę do Apple Watcha. A bez niej zegarek szybko stanie się bezużytecznym kawałkiem metalu i szkła. Warto więc skorzystać z naszego poradnika, w którym prezentujemy kilka naprawdę przydatnych rozwiązań. Pozwolą nam one na oszczędzanie baterii w Apple Watchu w różnych warunkach i sytuacjach. Przejdźmy jednak do samego poradnika.

Metoda pierwsza - zwykłe oszczędzanie baterii

Na początek pozwolimy sobie przedstawić rozwiązanie najprostsze, przeznaczone do codziennego użytku. Jeżeli martwi nas szybkie rozładowywanie się baterii w Apple Watchu, możemy skorzystać z paru prostych rozwiązań, które poprawią żywotność naszego zegarka.

Przede wszystkim należy przyciemnić ekran smartwatcha. W tym celu wchodzim do aplikacji Ustawienia z poziomu naszego zegarka, a potem wybieramy zakładkę o nazwie "Jasność i wielkość tektu". Po jej otwarciu wystarczy już tylko zmniejszyc jasność ekranu w Apple Watchu. W ten sposób sprawimy, że bateria wytrzyma nieco dłużej.

Kolejny przykład. Przechodzimy do Ustawień, a tam w zakładce "Ogólne" wyłączamy wszelkie animacje i ułatwienia w ruchu. Zużywają one więcej baterii niż nam się wydaje. Potem przechodzimy do zakładki "Dźwięk i haptyka", gdzie odznaczamy działanie haptyki. To również nieco poprawi baterię w zegarku. Na koniec warto jeszcze zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy uruchamiać ekran Apple Watcha za pomocą ruchu nadgarstka. Jeżeli nie - dobrze jest przynamniej na jakiś czas, wyłączyć w ustawieniach wspomnianą funkcję.

W celu oszczędzenia baterii warto też ustawić określoną tarczę zegarka. Tarcze nazywane "Glances", czyli takie, na których znajdują się miejsca na widgety (procent baterii, skrót do Muzyki, informacja pogodowa itp.) zużywają sporo baterii. Jeżeli natomiast ustawimy samą godzinę bez wykorzystywania dodatkowych funkcji, nasz Apple Watch będzie działał znacznie dłużej.

Metoda druga - awaryjne oszczędzanie baterii

Są sytuacje, w których nie możemy naładować naszego Apple Watcha. Zapomnieliśmy ładowarki, znajdujemy się w podróży, nie mamy dostępu do źródła prądu. W takim momencie można co prawda wyłączyć zupełnie zegarek, ale też skorzystać z innej opcji.

Z poziomu Apple Watcha możemy też aktywować funkcję oszczędzania baterii. Spowoduje ona, że wszystkie funkcje i opcje prócz zwykłego wyświetlania godziny, zostaną wyłączone. Pozwoli nam to na korzystanie z Apple Watcha nawet przez tydzień. Oczywiście ma to swoje minusy - nie będziemy otrzymywać żadnych powiadomień w zegarku.

W celu włączenia oszczędzania baterii stukamy palcem ikonę baterii w Apple Watchu, bądź wciskamy nieco służej przycisk Power na obudowie urządzenia. Po chwili pojawi się na ekranie opcja nazwana "Oszczędzaj energię". Kiedy ją aktywujemy, ekran zegarka zostanie wyłączony. Będziemy mogli go aktywować wyłącznie przez wciśnięcie przycisku Power na obudowie urządzenia. Wówczas po chwili zostanie wyświetlona bieżąca godzina - nic więcej.

Jeżeli natomiast będziemy chcieli przywrócić standardowe funkcje Apple Watcha, należy długo wcisnąć przycisk Power - do czasu, aż pojawi się na ekranie logo Apple. System watchOS zostanie uruchomiony na nowo, tym razem w pełnym trybie. Oszczędzanie baterii warto włączać np. na noc albo w podróży. Trzeba jednak wiedzieć, że wówczas nie zadziała funkcja budzik.

Komentarze