Jak poprawić zasięg sieci Wi-Fi za pomocą starego routera?

Posiadacze większych mieszkań oraz domów często borykają się z problemem słabego zasięgu Wi-Fi w niektórych pomieszczeniach. Kłopotu tego nie rozwiązuje nawet zakup nowego, silniejszego routera. W takiej sytuacji można wykorzystać stare urządzenie.

Najłatwiej mają te osoby, których dotychczasowe routery są wyposażone w funkcję wzmacniania sygnału (repeatery). W większości przypadków konieczne będzie jednak zainstalowanie w urządzeniu specjalnego firmware'u, który zastąpi oryginalne oprogramowanie.

Zanim to zrobimy należy jednak zalogować się do panelu administracyjnego starego routera i przejrzeć dostępne tam opcje. Jeśli znajdziemy funkcję repeatera musimy przepisać na kartkę adresy MAC obu urządzeń - nowego i starego. Zwykle znajdziemy je na obudowach, z tyłu lub na dole.

Kolejny krok to włączenie opcji repeater w ustawieniach starego routera i wpisanie w jego panelu adresu MAC nowego urządzenia. W niektórych sytuacjach konieczne będzie również wprowadzenie adresu starego urządzenia w ustawieniach nowego.

Powyższy opis jest oczywiście skrócony i nieco uproszczony. Wiele zależy od producenta routera i wersji firmware'u. W razie wątpliwości należy przejrzeć pełną dokumentację techniczną urządzenia, którą zwykle da się pobrać ze strony WWW producenta.

Jeśli nie znajdziemy funkcji repeatera, przechodzimy na stronę DD-WRT. Wpisujemy tam model routera i sprawdzamy, czy oferowany tu firmware obsługuje go. Jeśli DD-WRT nie jest wspierane testujemy inne rozwiązania - OpenWRT oraz Tomato.

Przed rozpoczęciem pracy przygotowujemy także igłę, ołówek czy inne zaostrzone narzędzie, którym w razie potrzeby będziemy mogli szybko router zresetować. Potem uploadujemy nowy firmware do starego urządzenia - robimy to również za pomocą panelu administracyjnego.

Po ponownym uruchomieniu routera przechodzimy do sekcji Basic Settings, gdzie odszukujemy menu Wireless Mode. Wybieramy z listy polecenie Repeater. Nazwę sieci (SSID) zmieniamy na taką samą, jaka obowiązuje w nowym routerze. Na koniec klikamy Save.

Po przeładowaniu strony na dole pojawi się sekcja Virtual Interfaces. Klikamy Add, następnie wpisujemy SSID podsieci (musi się różnić od SSID oryginalnego). Potem przechodzimy do zakładki Wireless Security, gdzie zobaczymy dwa interfejsy - sprzętowy i właśnie utworzony wirtualny.

W obu przepisujemy ustawienia nowego (głównego) routera. Musimy włączyć to samo szyfrowanie i hasło. Potem odwiedzamy sekcję Setup/Basic Setup/Network Setup. Modyfikujemy adres IP tak, aby różnił się od domyślnego adresu IP nowego routera.

Standardowe ustawienie to w tym przypadku 192.168.1.1 lub coś podobnego. Wpisujemy więc np. 192.168.2.1. Klikamy Save. W zakładce Security wyłączamy SPI Firewall i odznaczamy Block WAN Requests. Na koniec uruchamiamy ponownie stary router i cieszymy się lepszym zasięgiem.

Komentarze