Wydając Windowsa 8 Microsoft zrobił przyjemność przede wszystkim początkującym i średnio zaawansowanym użytkownikom, którzy traktują komputer jak narzędzie rozrywki. Potrzeby osób używających pecetów do pracy zeszły na drugi plan. Jak wygląda to w Windowsie 8.1?
Nowo wydana aktualizacja wprowadziła kilka funkcji, które są prawdziwym zbawieniem dla bardziej wymagających osób. Niestety wiele z nich jest domyślnie wyłączonych. W celu uzyskania najlepszej wydajności w pracy i przywrócenia komfortu znanego z Windowsa 7 musimy się nieco natrudzić.
Pierwsza kwestia to przycisk Start. Obecny w Windowsie od kilkunastu lat element został skasowany w wersji 8, a następnie przywrócony w 8.1. Lokalizacja jest znajoma - to lewy dolny róg ekranu. Redmond upiera się, że ta nowość tak naprawdę przyciskiem Start nie jest.
Oczywiście wszyscy rozumiemy, jak trudno przyznać się do błędu. Parafrazując jednak znane powiedzenie - przycisk jaki jest, każdy widzi. Niestety nie towarzyszy mu Menu Start - kolejny kultowy element, którym Microsoft zrewolucjonizował rynek oprogramowania komputerowego.
Kliknięcie przycisku przenosi nas do ekranu startowego z kafelkami - skrótami do aplikacji. Do tego elementu można się w zasadzie przyzwyczaić. W Windowsie 8.1 jego uruchamianie jest dużo wygodniejsze niż w starej ósemce.
Jeśli koniecznie chcemy mieć tradycyjne Menu Start zainstalujmy program Start8. Więcej o nim przeczytacie tutaj. Kolejna opcja to wejście w ustawieniach do sekcji Nawigacja i zaznaczenie boksu Automatycznie pokaż widok aplikacji po przejściu do ekranu startowego.
Dzięki temu kliknięcie przycisku Start załaduje prostą listę programów zamiast kafelek. Nieco przypomina to tradycyjne Menu Start, choć działa w trybie pełnoekranowym. Ten wariant stanowi dobry kompromis między tradycją a nowoczesnością. No i nie wymaga płacenia za dodatkowe programy, takie jak Start8.
Warto poświęcić także trochę czasu na pozbycie się irytujących "usprawnień" nawigacji. Domyślnie górne rogi ekranu są aktywne i pozwalają na wywołanie paska zaklęć (prawy) oraz ostatnich aplikacji (lewy). Podczas pracy na klasycznym pulpicie funkcje te mogą przeszkadzać.
W celu ich wyłączenia należy przejść w opcjach do zakładki Nawigacja i odznaczyć odpowiednie elementy. W opisywanej sekcji ustawień znajdziemy zresztą dużo więcej nowych opcji, które pomogą nam dostosować Windowsa 8.1 do własnych potrzeb.
Oczywiście cały czas pozostaną aktywne skróty Win+Tab i Win+C dla aktywnych aplikacji oraz paska zaklęć.
Na koniec wróćmy jeszcze do przycisku Start. W Windowsie 8.1 mamy do dyspozycji pod nim rozbudowane o nowe opcje menu kontekstowe wywoływane prawym klawiszem myszy (albo kombinacją Win+X). Menu pozwala m.in. na szybkie wyłączenie komputera w sposób przypominający ten znany z starszych Windowsów.