Do Messengera dodano funkcję wideokonferencji – od teraz użytkownicy mogą wykonywać już nie tylko połączenia głosowe, ale również połączenia wideo. Oczywiście za darmo.
Facebook Messenger staje się coraz lepszą alternatywą dla Skype'a. Jakiś czas temu wprowadzono już rozmowy głosowe VoIP, a teraz dodano rozmowy wideo.
Jak działają rozmowy wideo w Facebook Messengerze?
Zasada działania jest dokładnie taka sama, jak w przypadku Skype'a. Połączenie jest darmowe, a nawiązujemy je za pośrednictwem Internetu. Jeśli jesteśmy połączeni do sieci Wi-Fi, to połączenie nic nas nie kosztuje. Jeśli jednak korzystamy z Internetu mobilnego to również nic nie płacimy, ale musimy się liczyć z tym, że nasz miesięczny transfer danych zostanie uszczuplony w zależności od tego, jak długo będziemy rozmawiać.
Jak nawiązać połączenie wideo w Facebook Messengerze?
Przede wszystkim upewniamy się, że mamy najnowszą wersję aplikacji Facebook Messenger. Jeśli mamy włączone automatyczne aktualizacje aplikacji, to z pewnością odpowiednią wersję już posiadamy. Jeśli jednak wyłaczyliśmy automatyczne aktualizowanie aplkacji, to należy udać się do Sklepu Play w Androidzie / AppStore'a w iPhone i pobrać aktualizację.
Facebook Messenger w Sklepie Play
Następnie uruchamiamy Facebook Messengera, wyszukujemy osobę, która nas interesuje i wybieramy ją. Na górnym pasku znajdziemy nową ikonę z kamerą tuż obok ikony niebieskiej słuchawki.
Niebieska słuchawka służy do rozmów głosowych, natomiast niebieska ikona kamery służy do rozmów wideo. Wybieramy ikonę kamery i czekamy, aż połączenie zostanie nawiązane. Oczywiście musimy upewnić się, że mamy aktywne połączenie z Internetem, najlepiej za pośrednictwem Wi-Fi. Na naszym ekranie wyświetli się ekran z informacją o wykonywaniu połączenia, natomiast u odbiorcy wyświetli się ekran połączenia przychodzącego z informacją o tym, kto dzwoni i czy jest to rozmowa zwykła czy wideo.
Powinniśmy móc wykonać połączenie do większości osób – nawet jeśli nie mają najnowszej wersji aplikacji, to w takim wypadku połączenie zostanie nawiązane tylko w formie głosowej. Jeśli jednak obie strony mają najnowszą wersję aplikacji, to połączenie wideo powinno zostać nawiązane i twarz naszego znajomego wyświetli się po chwili na ekranie. Do rozmów wykorzystywana jest domyślnie przednia kamera.
Ogólnie z połączeniami nie mieliśmy większych problemów. Doszło tylko do jednej sytuacji, w której osoba dzwoniąca z iPhone'a 4S nie mogła połączyć się z osobą z Androidem. W drugą stronę jednak dało się to wykonać bez problemu. Błąd ten nie występował w przypadku iPhone'a 5S oraz Androidów.