Musisz przeinstalować system w Androidzie, ale nie chcesz tracić wszystkich danych, zdjęć, muzyki, filmów, aplikacji i postępów w grach? To możliwe – jeśli instalujesz oprogramowanie za pomocą trybu recovery typu CWM lub TWRP, to jest sposób na to, aby przeinstalować sam system bez ruszania danych prywatnych. Jak to zrobić?

Jak przeinstalować ROM bez utraty danych w Androidzie

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak instalować CWM lub TWRP w Androidzie, czyli niestandardowe tryby Recovery. Pokazywaliśmy też, jak instalować niestandardowe oprogramowanie w wielu modelach smartfonów. Gdy już zaczniemy się w coś takiego „bawić”, to możemy dość łatwo popaść w swego rodzaju uzależnienie – wiele osób ciągle testuje nowe oprogramowanie, ściąga nieoficjalne ROMy z sieci i instaluje je za pomocą TWRP lub CWM Recovery. Często w wyniku problemów trzeba przeinstalować to samo oprogramowanie od nowa.

Gdy zabieramy się do przeinstalowania ROMu, to zazwyczaj wchodzimy w CWM/TWRP Recovery i czyścimy dane w telefonie opcją „Wipe data / factory reset”. Opcja ta usunie nie tylko system, ale także większość danych z naszego telefonu, takich jak aplikacje, postęp w grach itp. Jest jednak sposób, który umożliwia przeinstalowanie samego systemu bez ruszania pozostałych elementów.

Instalacja ROMu bez formatowania danych

W poniższym poradniku pokażemy, jak przeinstalować ten sam ROM przez CWM lub TWRP Recovery, wykasowując jedynie system i pozostawiając dane oraz zainstalowane aplikacje w nienaruszonym stanie. Jeśli instalujemy ten sam ROM, to instrukcja zadziała w 100%. Jeśli zamierzamy zainstalować zupełnie inny ROM (np. nadpisać CyanogenModa innym ROMem typu MIUI) to poniższa opcja może lecz nie musi zadziałać – w przypadku instalacji innego ROMu dobrą praktyką jest jednak czyszczenie danych w telefonie.

My zakładamy jednak, że przeinstalowujemy ten sam ROM. Aby to zrobić bez utraty danych, należy standardowo ściągnąć z sieci plik ZIP z ROMem (systemem), który chcemy zainstalować. Załóżmy, że będzie to CyanogenMod 13.

Pobieramy plik ZIP z ROMem dla naszego telefonu i standardowo kopiujemy go do pamięci wewnętrznej telefonu. Następnie uruchamiamy urządzenie ponownie w trybie Recovery – CWM, TWRP, PhilZ Touch lub innym.

Klasycznie teraz wykonalibyśmy czyszczenie całego telefonu, korzystając z opcji „Wipe data / factory reset”. Tym razem jednak tego nie zrobimy – zautomatyzowany proces czyszczenia danych formatuje partycje systemową, cache, a także partycję z danymi aplikacji. My wykonamy jednak czyszczenie ręcznie, ograniczając się tylko do partycji systemowej i cache.

Korzystając z opcji w CWM Recovery wybierz następujące z nich:

  • Advanced -> Wipe dalvik cache
  • Mounts and Storage -> Format system
  • Mounts and Stoarge -> Format cache

Jeśli z kolei korzystasz z TWRP Recovery, to wybierz opcję “Wipe” i wejdź do zakładki „Advanced Wipe”. Będziesz mógł wybrać elementy, które chcesz wyczyścić. Na liście zaznacz poniższe opcje:

  • System
  • Cache
  • Dalvik Cache

TWRP - wybiórcze formatowanie partycji

Potwierdź kasowanie poprzez przesunięcie palcem po suwaku „Swipe to wipe”. TWRP sformatuje partycje z systemem oraz pamięcią tymczasową, ale pozostawi resztę danych (zwłaszcza sekcje „data” oraz „internal storage”) nietknięte. Dzięki temu zachowamy wszystkie dane i usuniemy tylko system.

Na sam koniec wystarczy już tylko przejść do zakładki „Install” i zainstalować plik ZIP z CyanogenModem 13 (lub innym ROMem, którego używacie). Po instalacji systemu dodajemy także paczkę z aplikacjami Google (GAPPS) i gotowe – po ponownym uruchomieniu telefonu uzyskamy świeży, przeinstalowany na czysto system, w którym zachowane zostały jednak nasze aplikacje i wszystkie dane.