Spis treści
Jeśli chcesz przejść z przeglądarki Chrome do Firefox, to warto zabrać ze sobą swoje hasła. Na szczęście można to zrobić bardzo prosto i przenieść wszystkie hasła z Chrome do przeglądarki Firefox jednym kliknięciem myszy.
Przerzucenie się na inną przeglądarkę to nie tylko kwestia przyzwyczajenia się do nowych funkcji czy nowego interfejsu. Trzeba także zadbać o to, aby przenieść wszystkie zapisane dane ze starej przeglądarki do nowej. Najwięcej problemu zawsze stanowią hasła, które mamy zapamiętane w starej przeglądarce. Jeśli zapisaliśmy sporo haseł, które są teraz automatycznie wpisywane podczas logowania w Chrome, to ich ponowne wpisanie ręcznie do Firefoksa trwałoby strasznie długo, nie wspominając o tym, że część mogliśmy zapomnieć.
Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób na zaimportowanie haseł z Chrome do Firefoksa. Wystarczy skorzystać z odpowiedniej opcji importowania danych. A jeśli używasz obu przeglądarek jednocześnie i chciałbyś mieć w obu zawsze aktualne hasła zarówno z Chrome i Firefoksa, to koniecznie zapoznaj się ze sposobem drugim.
Sposób #1 – Przenoszenie haseł z Chrome do Firefox
Upewnij się, że przeglądarka Chrome jest zamknięta. Uruchom przeglądarkę Firefox, a następnie kliknij w ikonę z trzema paskami, aby wysunąć menu programu. Z rozwijanego menu wybierz „Opcje”.
Po przejściu do opcji udaj się w menu bocznym do zakładki „Bezpieczeństwo”. Po wybraniu tej zakładki wyświetlone zostaną opcje związane z zabezpieczeniami i hasłami. Znajdziesz tu pole „Zapamiętane dane logowania”.
Kliknij w ten przycisk. Spowoduje to wyświetlenie nowego okna, w którym możesz przeglądać swoje zapisane hasła w programie Firefox. Oczywiście póki co będzie tu pusto. Kliknij w przycisk „Importuj”, aby zaimportować hasła z innej przeglądarki.
Pojawi się nowe okno, w którym możesz wybrać przeglądarkę, z której chcesz przekopiować hasła. Wybierz tu „Chrome” i kliknij „Dalej”. W kolejnym kroku możesz wybrać, jakie dane mają być zaimportowane z Chrome. Upewnij się, że zaznaczona jest opcja „Zapisane hasła” i kliknij „Dalej”.
Nastąpi proces kopiowania haseł z Chrome do Firefox – w tym czasie przeglądarka może wydawać się nie odpowiadać, ale wystarczy chwilę poczekać i od razu na liście zobaczysz wszystkie swoje hasła z Chrome.
Sposób #2 – Dostęp do haseł z dowolnej przeglądarki za pomocą LastPass
Jeśli korzystasz więcej niż z jednej przeglądarki internetowej, to warto wyposażyć się w program LastPass. Jest to menedżer haseł, który współpracuje ze wszystkimi popularnymi przeglądarkami internetowymi. Oczywiście głównym zadaniem menedżera haseł jest przechowywanie naszych zapisanych danych logowania w zaszyfrowanej formie. Po zainstalowaniu LastPass w przeglądarce rozszerzenie zaimportuje wszystkie nasze hasła, przypisze do naszego konta i zablokuje jednym głównym hasłem. Dostęp do haseł jest uzyskiwany dopiero po tym, jak wpiszemy nasze główne hasło.
Pobierz LastPass dla swojej przeglądarki
Zaletą LastPass jest to, że wszystkie hasła są przechowywane na serwerach LastPass i są zabezpieczone w zaszyfrowanej formie. Mechanizm działania jest tu bardzo prosty – instalujemy LastPass i rejestrujemy nowe konto. Po zalogowaniu wszystkie hasła z naszej aktualnej przeglądarki zostaną zaszyfrowane i zapisane na naszym koncie LastPass.
Od teraz będziemy mogli uzyskać dostęp od wszystkich swoich haseł w każdym urządzeniu i przeglądarce, która obsługuje LastPass – wystarczy zainstalować rozszerzenie np. do Firefoksa czy Edge, a po zalogowaniu się na swoje konto otrzymamy dostęp do wszystkich swoich haseł.
Przykładowo, jeśli zapiszemy jakieś hasło w Chrome z LastPass, to będzie ono od razu widoczne również w Firefoksie z LastPass. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie hasła są zarządzane przez LastPass niezależnie od przeglądarki.
Więcej o LastPass możesz przeczytać w naszym poradniku o tym, jak za darmo szyfrować hasła i synchronizować je między urządzeniami. Oczywiście LastPass jest także obsługiwany na urządzeniach mobilnych z Androidem i iOS, więc dostęp do swoich haseł mamy także w smartfonach i tabletach.