Masz w domu niepotrzebny dysk twardy, wyciągnięty ze starego komputera laptopa, który leży i się kurzy? Jeśli tak, to bardzo niewielkim kosztem możesz go przerobić w przenośny dysk USB 2.0 lub 3.0. Zobacz, jak to zrobić.
Stary dysk z laptopa czy komputera stacjonarnego nie nadaje się zbytnio do podłączenia go na stałe w nowym sprzęcie – z pewnością nie dorasta on do pięt szybkością oraz wielkością nowych dysków, które mamy podpięte do komputerów. Możemy jednak taki stary dysk włożyć w specjalną obudowę i zamienić go w przenośny dysk USB.
Do czego służy obudowa na dysk twardy i jaki jest jej koszt?
Obudowa to nie tylko kawałek plastiku – w środku znajduje się zestaw odpowiednich wejść, które stanowią przejściówkę na USB. Dzięki temu zwykły dysk twardy, który normalnie wymaga podłączenia pod płytę główną, będzie mógł pracować na złączu USB i być przenoszony pomiędzy urządzeniami.
Ceny są bardzo różne i dużo zależy od tego, jaki dysk twardy chcemy przerobić na dysk USB. Najtańsze obudowy kupimy już za ok. 25 zł, ale są też znacznie droższe modele po ok. 80-90 zł. Na cenę ma też wpływ rodzaj interfejsu USB – obudowy z USB 2.0 będą tańsze, niż obudowy USB 3.0 (różnią się prędkością przesyłania danych).
Jakie są rodzaje dysków?
Jedna obudowa nie jest uniwersalna i musimy kupić odpowiedni model dla naszego dysku. Musimy zwrócić uwagę na rozmiar dysku (2.5” lub 3.5”), a także na złącze i sposób zasilania (ATA/IDE lub SATA).
Dyski 2.5” to znacznie cieńsze dyski, które znajdziemy najczęściej w laptopach. Mogą mieć złącze ATA / IDE (tzw. taśma) lub SATA (niewielkie złącze na kolorowym kablu). Wyglądają tak, jak na poniższym zdjęciu.
Dyski 3.5” to grube dyski i są standardowo montowane w komputerach stacjonarnych. Tu również jest podział na ATA/IDE (starsze dyski z taśmą) oraz SATA (nowsze). Możecie je znaleźć na poniższych zdjęciach.
Czasami mogą występować też pewne kombinacje – stary sposób zasilania może występować z nowym złączem do płyty głównej (SATA/IDE). Zidentyfikowanie swojego dysku jest tu kluczowe, gdyż musimy zakupić odpowiednią kieszeń (obudowę) dla danego rozmiaru i złącz w dysku.
Jaką obudowę kupić
Przy kupnie obudowy należy wziąć zebrane powyżej wiadomości i znaleźć odpowiedni model, który jest zgodny ze sposobem zasilania naszego dysku oraz jego złączem. Poniżej znajdziecie przykładowe, losowo wybrane obudowy dla poszczególnych typów dysku w celach porównawczych.
Przykładowe obudowy dla:
2.5” SATA: Natec Rhino 3.0
2.5” IDE: Logilink 2.5
3.5” SATA: iTec MYSAFE Advance 3.5”
3.5” IDE/ATA: PRO-TECH 3.5
3.5” IDE/SATA: Tracer 731
Pełną ofertę polskich sklepów znajdziecie na Ceneo - Obudowy, kieszenie i adaptery HDD. Warto także przejrzeć oferty na Allegro.
Montaż obudowy i korzystanie z dysku
Montaż jest bardzo prosty – może różnić się nieco w zależności od modelu, ale zazwyczaj nie zajmie nam to więcej, niż minutę. Wystarczy umieścić dysk w obudowie, a następnie podłączyć go dostępnymi przewodami wewnątrz obudowy do poszczególnych złącz.
W zależności od obudowy, interfejsu i rodzaju dysku możemy mieć na zewnątrz jeden lub dwa kable. Kabel USB służy do podłączenia do komputera, natomiast drugi kabel może być wymagany do dodatkowego zasilania.
Dysk po podłączeniu go do komputera kablem USB powinien zostać od razu wykryty i możemy na niego normalnie kopiować dane.