Spis treści
Masz stary komputer, z którym nie masz co zrobić? Zainstaluj Lakka i przerób go w konsolę do gier z emulatorami NES, SNES, Nintendo 64, PSX, PSP, Nintendo DS i wielu innych.
Stary komputer jako konsola do gier z emulatorami to koncepcja znana fanom klasycznych gier. Jest to świetny sposób na to, aby dać drugie życie starszemu komputerowi lub laptopowi, z którego nie korzystamy już na co dzień do pracy. Zamiast sprzedawać go za grosze lub pozwolić mu się kurzyć w szafie, zdecydowanie lepiej jest wykorzystać go jako narzędzie do emulowania starszych konsol.
Dzięki projektowi Lakka możesz bardzo szybko zamienić swój komputer w konsolę do gier, która obsługuje tytuły z praktycznie wszystkich klasycznych systemów do gier. Bez problemu zagrasz w klasyki z Amigi, NESa, SNESa, PSX czy Nintendo 64.
Czym jest projekt Lakka?
Lakka to po prostu dystrybucja Linuksa bazująca na RetroArch, dostosowana w 100% do uruchamiania gier poprzez klasyczne emulatory. Wszystko spięte jest w jeden spójny interfejs, dostosowany pod obsługę za pomocą pada. Interfejs przypomina nieco ten, który możecie znaleźć w konsolach PSP czy PS3.
Jako że Lakka bazuje na bibliotekach RetroArch, to od razu wyposażona jest w dziesiątki emulatorów, które obsługują praktycznie wszystkie retro-konsole. Nie trzeba już niczego konfigurować i dostosowywać czy też samemu instalować - wystarczy tylko załadować ROMy (obrazy gier z konsol) np. za pomocą pendrive’a lub sieci i można je od razu uruchamiać.
Lakka obsługuje następujące systemy:
-
2048
-
3DO
-
Amiga
-
Armstrad CPC
-
Atari 2600
-
Atari 7800
-
Atari Jaguar
-
Atari Lynx
-
Cave Story
-
Commodore 64
-
Dinothawr
-
Doom
-
FB Alpha
-
FFmpeg
-
Game Boy
-
Game Boy Advance
-
Game Boy Color
-
Game Gear
-
Lutro
-
Master System
-
NES
-
Neo Geo Pocket
-
Nintendo 64
-
Nintendo DS
-
PCEngine
-
PCEngine CD
-
PC-FX
-
PlayStation (PSX)
-
PSP
-
Quake
-
Sega 32X
-
Sega CD
-
Sega Mega Drive
-
SNES
-
Vectrex
-
Virtual Boy
-
WonderSwan Color
Już tylko te pogrubione, najpopularniejsze pozycje, takie jak Amiga, Game Boy Advance, NES, PSX i SNES udostępniają niesamowite możliwości. Oczywiście możliwości uruchomienia gier z poszczególnych systemów uzależnione są tez od twojego komputera i jego mocy.
Jak zainstalować Lakka na swoim komputerze?
Instalacja Lakka odbywa się za pomocą pendrive’a. Musisz więc przygotować pendrive’a o pojemności przynajmniej 512MB. Następnie musisz pobrać instalator. W tym poradniku zajmiemy się przygotowywaniem instalatora z poziomu Windowsa.
Do wyboru masz dwie wersje – 32-bitową oraz 64-bitową. Jeśli twój starszy komputer ma procesor 64-bitowy, to jak najbardziej zalecam pobranie tej wersji. Jeśli jednak masz naprawdę starszy komputer, to pobierz wersję 32-bitową.
-
Przygotowanie bootowalnego pendrive’a z Lakka
Po pobraniu obrazu otrzymasz spakowane archiwum. Wypakuj je, aby wyodrębnić plik .IMG z obrazem Lakka. Plik .IMG jest swego rodzaju obrazem ISO i musisz za jego pomocą stworzyć tzw. bootowalnego pendrive’a. W tym celu użyjemy programu o nazwie Win32DiskImager.
Uruchom program i w polu „Image file” wskaż plik .IMG z Lakka. Następnie w polu „Device” wskaż literę dysku swojego pendrive’a.
Kliknij „Write”, aby rozpocząć wgrywanie Lakka na pendrive’a. Oczywiście wszystkie dane z twojego pendrive’a zostaną całkowicie usunięte. Po ukończeniu wgrywania plików możesz wyciągnąć pendrive’a i przejść do swojego starego komputera, na którym zainstalujesz ten system.
-
Sprawdź, czy Lakka zadziała na twoim starym komputerze
Bootowalny pendrive umożliwia zarówno instalację Lakka bezpośrednio na dysk starszego komputera jak również uruchomienie Lakka bezpośrednio z pendrive’a. Ta druga opcja nie nadaje się zbytnio do stałego użytku, ale warto z niej skorzystać przy pierwszej próbie uruchomienia tego systemu. Dzięki temu zobaczysz, czy Lakka w ogóle uruchamia się poprawnie na twoim komputerze i czy warto ją instalować.
Włóż pendrive’a do swojego starego komputera, a następnie uruchom go. Na ekranie BIOSu wciśnij przycisk odpowiedzialny za wejście do tzw. Boot Menu. Zazwyczaj jest to przycisk F8 lub F12. Boot Menu pozwala wybrać urządzenie, z którego uruchomić komputer. Wybierz urządzenie USB.
Wyświetli się ekran ładowania Lakka z linią komend. Póki co nic nie wciskaj i niczego nie wpisuj – gdy przeczekasz linię komend, to Lakka uruchomi się w trybie „Live”.
Jeśli pojawi się interfejs systemu, to znaczy, że Lakka najprawdopodobniej jest kompatybilna z twoim komputerem i możesz zainstalować system na stałe, na dysku twardym komputera.
-
Instalacja Lakka na stałe w komputerze
Zrestartuj komputer i ponownie uruchom go z poziomu urządzenia USB za pomocą Boot Menu. Gdy pojawi się ekran z linią komend i dopiskiem „Boot”, to wpisz poniższą komendę i wciśnij Enter:
installer
Po potwierdzeniu komendy „installer” włączy się instalator Lakka.
Wybierz pierwszą opcję „Install Lakka”, a następnie wskaż dysk twardy, na którym chcesz zainstalować system.
Uwaga! Wszystkie dane z tego dysku twardego zostaną całkowicie wykasowane, a partycje usunięte, łącznie z aktualnie zainstalowanym systemem operacyjnym! Jeśli masz w starym komputerze jakiekolwiek ważne dane, to najpierw je przekopiuj do chmury, na pendrive’a, na dysk zewnętrzny lub na nowy komputer.
Po wybraniu dysku twardego i potwierdzeniu instalacji rozpocznie się proces tworzenia partycji i kopiowania plików. Na sam koniec otrzymasz komunikat z informacją, że możesz teraz wyciągnąć pendrive’a. Wyjmij urządzenie USB, wciśnij OK i wybierz opcję „Reboot”.
Komputer uruchomi się ponownie i na ekranie pojawi się system Lakka wraz z wbudowanym wsparciem dla wszystkich obsługiwanych emulatorów.
Dodawanie i uruchamianie gier w Lakka
Możesz teraz podłączyć dowolnego pada do starego komputera za pomocą kabla USB. Lakka obsługuje zarówno pady od PS3 czy Xbox 360, jak również starsze pady np. od PS2 podłączone za pomocą różnych przejściówek na USB.
Oczywiście bez gier Lakka na nic się nam nie przyda. Tę kwestię pozostawiam już wam – sami musicie znaleźć ROMy do klasycznych gier w Internecie. Możecie też samodzielnie np. zgrać ulubione gry z PSX do formatu ISO za pomocą komputera.
Gdy masz już przygotowane gry, to teraz pora je przekopiować do Lakka. Można to zrobić na wiele sposobów, ale najpopularniejsze są dwa: przekopiowanie gier bezpośrednio do Lakka za pomocą sieci lub użycie pamięci przenośnej USB (dysku zewnętrznego lub pendrive’a). Pokażemy obie metody.
-
Kopiowanie gier na stałe do Lakka za pomocą sieci
Ta metoda jest najlepsza, gdyż gry najszybciej będą się uruchamiać wtedy, gdy umieścimy je na wewnętrznym dysku twardym. Podłącz komputer z Lakka do sieci (routera) za pomocą kabla sieciowego lub za pomocą Wi-Fi (nie wszystkie karty sieciowe są obsługiwane, możesz to sprawdzić, przechodząc do „Settings > Wi-Fi” w Lakka).
Gdy podłączysz komputer do sieci, to kolejnym krokiem jest włączenie tzw. serwera Samba, czyli serwera wymiany plików. Również to możesz zrobić za pomocą Lakka, przesuwając jeden suwak. Wejdź do „Settings > Services” i przesuń suwak „Samba ENABLE” do pozycji włączonej.
Teraz na drugim komputerze lub laptopie, podłączonym do tej samej sieci, uruchom okno „Mój komputer” i wybierz zakładkę „Sieć”. Na liście powinien pojawić się komputer z Lakka. Wybierz go i wejdź do folderu „ROMs”. Skopiuj do tego folderu wszystkie ROMy (gry) z dowolnych, obsługiwanych systemów.
Po skopiowaniu wejdź w Lakka do ostatniej zakładki z ikoną plusa i wybierz opcję „Scan this directory”. Lakka przeskanuje folder „Roms” w poszukiwaniu nowych gier, które tam umieściliśmy.
Rozpoznane gry zostaną dodane do kolekcji, a wśród zakładek pojawią się ikony konsol, które mamy zamiar emulować (np. jak dodaliśmy grę Super Mario 64, to na liście pojawi się nowa zakładka z grami na Nintendo 64).
Wystarczy teraz wejść do zakładki z daną konsolą, wybrać grę i wcisnąć „Run”. Gra się od razu uruchomi, nie ma tu większej filozofii.
-
Uruchamianie gier z pendrive’a lub dysku zewnętrznego USB
Ta opcja jest również bardzo prosta, jednak Lakka ma jedno wymaganie – system plików pendrive’a musi być ustawiony na FAT lub NTFS. Aby to zrobić, podłącz pendrive’a do swojego normalnego komputera z Windowsem, otwórz okno „Mój komputer” i kliknij pendrive’a prawym przyciskiem myszy.
Z rozwijanego menu wybierz „Formatuj” i w nowym oknie jako system plików wybierz FAT lub NTFS. Potwierdź formatowanie przyciskiem „Formatuj”.
Następnie wystarczy przekopiować wybrane przez siebie gry bezpośrednio na pendrive’a. Skopiuj wszystkie ROMy z grami, które Cię interesują. Możesz dla własnej wygody posegregować je w osobne podfoldery. Następnie przełóż pendrive do komputera z Lakka.
Udaj się do ostatniej zakładki z ikoną plusa. Na liście folderów powinien być ten zgodny z nazwą pendrive’a (np. jeśli zostawiliśmy domyślną nazwę NOWY, to taki folder pojawi się w Lakka). Wejdź do niego i wciśnij przycisk „Scan this directory”. Twój pendrive zostanie przeskanowany pod kątem gier i rozpoznane tytuły zostaną dodane do bazy, tak samo, jak w przypadku gier skopiowanych przez sieć powyżej.