Spis treści
Windows 10 Creators Update to nowa aktualizacja do systemu Windows 10, która oficjalnie zostanie wydana na wiosnę 2017. Można jednak samemu sprawdzić testową wersję Windowsa 10 z aktualizacją Creators Update już teraz. Jak to zrobić?
Windows 10 Creators Update to aktualizacja zapowiedziana już w październiku 2016 r. Znajdzie się w niej dużo nowości dla osób kreatywnych, co przejawia się chociażby w nowym oprogramowaniu do tworzenia grafiki 2D i 3D na potrzeby rzeczywistości wirtualnej lub druku 3D. Ma to być łatwe i przyjemne, dzięki czemu nawet początkujący dadzą sobie radę z tworzeniem prostych obiektów np. na potrzeby technologii HoloLens.
To jednak nie wszystko. Wprowadzonych zostanie mnóstwo nowości, z których skorzystają „zwykli” użytkownicy. W Windowsie 10 Creators Update znajdziesz zupełnie nowego Painta, który zachowa swoją prostotę, ale jednocześnie pozwoli na dużo więcej niż obecna wersja programu (m.in. obsługa warstw). Dostępna też będzie aplikacja Kontakty, która skupia wszystkich twoich znajomych z usług Microsoftu oraz firm trzecich, dzięki czemu w jednym miejscu znajdziesz wszystkich znajomych. Wprowadzone też zostaną nowości dla graczy, m.in. specjalny tryb gamingowy, który zwiększa wydajność w grach, a także wbudowana możliwość strumieniowania gier do platformy Beam.
To tylko część wszystkich nowości – Microsoft cały czas pracuje nad nowinkami, które ma zamiar wprowadzić do aktualizacji Creators Update i wymienia tylko te największe. Oprócz zupełnie nowych funkcji zostanie wprowadzonych sporo mniejszych modyfikacji m.in. związanych z interfejsem i obsługą systemu.
Jak przetestować Windows 10 Creators Update już teraz?
Aktualizacja w wersji finalnej, stabilnej trafi do użytkowników na wiosnę 2017. Jeśli jednak jesteście ciekawi, co w trawie piszczy, to możecie już teraz zainstalować specjalną wersję Insiders Preview (testową) Windowsa 10, wyposażoną w aktualną wersję aktualizacji Creators Update. Jak to zrobić?
Przede wszystkim musicie należeć do programu Windows Insider Preview (tzw. „Niejawny program testów systemu Windows”). Jeśli jeszcze nie jesteś zapisany do tego programu, to przejdź do poniższego linku i zaloguj się na swoje konto Microsoft.
Zarejestruj się w programie Insiders Preview
Oczywiście rejestracja w programie jest bezpłatna i uczestniczenie w testach nic nie kosztuje. Po zalogowaniu się na swoje konto kliknij w przycisk „Wprowadzenie” na głównym obrazku, aby się zapisać do testów.
Gdy jesteś już zapisany do testów, to pora teraz pobrać zaawansowaną wersję instalatora dla uczestników programu Windows Insider Preview. W tym celu wejdź w link poniżej:
Pobierz Windows 10 Creators Update (Insiders Preview)
Przejdź na powyższą stronę i zaloguj się na swoje konto. Zobaczysz szczegóły pobierania najnowszej wersji Insiders Preview, oznaczonej jako „Build 15002” lub nowszej. To wersja zawierająca aktualizację Creators Update.
Rozwiń listę i wybierz zwykłą wersję „Windows 10 Insiders Preview Build 15002” lub nowszą do pobrania. Potwierdź ją przyciskiem „Confirm” i poczekaj, aż pojawi się drugie pole, w którym możesz wybrać język. Wybierz język polski i wciśnij „Confirm”, aby wybrać wersję do pobrania – 32-bitową lub 64-bitową.
Otrzymasz plik .ISO z instalatorem systemu Windows 10 Insider Preview. W kolejnym kroku zobaczysz, jak z tego pliku skorzystać do stworzenia bootowalnego pendrive’a i instalacji systemu z najnowszą aktualizacją.
Instalacja testowej wersji Windows 10 Creators Update
Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to testowa i nadal niestabilna wersja systemu. Nie należy jej instalować jako zamiennik dla swojego stabilnego systemu. Odradzamy także aktualizowanie swojej stabilnej wersji Windowsa 10 do wersji testowej z Creators Update, gdyż zgodnie z tym, co jest napisane na stronie Microsoftu, nie ma możliwości powrotu z wersji testowej do stabilnej w tym przypadku. Dlatego zalecamy przetestowanie tego systemu w formie całkowicie osobnej instalacji obok swojej stabilnej wersji Windowsa 10 lub w formie maszyny wirtualnej.
- Instalacja Windows 10 Creators Update w wersji testowej obok stabilnego Windowsa 10
Możesz w komputerze zainstalować dwie różne wersje Windowsa 10 i przy uruchomieniu komputera wybierać, z której chcesz skorzystać. Wystarczy wydzielić osobną partycję i na niej zainstalować Windowsa 10 w wersji Insiders Preview.
Najpierw wydziel osobną partycję o rozmiarze ok. 40GB. W tym celu wejdź do menu Start i wyszukaj opcji o nazwie „Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego”.
Po uruchomieniu tej opcji wyświetlą się wszystkie dyski i utworzone partycje. Wybierz tą, która ma najwięcej wolnego miejsca i kliknij w nią prawym przyciskiem myszy. Z rozwijanego menu wybierz opcję „Zmniejsz wolumin”.
Opcja zmniejszania woluminu pozwala wyodrębnić część wolnego miejsca z wybranej partycji i przeznaczyć ją na nową. W nowym oknie w polu „Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia” wpisz rozmiar nowej partycji, czyli w naszym wypadku 40GB. Wartość wpisujemy w megabajtach, więc wpisz 40000.
Po kliknięciu OK pojawi się nowa nieprzydzielona przestrzeń na czarnym tle. Kliknij w nią prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Nowy wolumin prosty”.
Wybierz tryb formatowania NTFS i potwierdź sformatowanie nowej partycji. Możesz nadać jej dla ułatwienia nazwę np. „Windows 10 CU”. Gotowe – masz teraz pustą partycję, na której możesz zainstalować drugi system operacyjny.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie pobranego obrazu ISO z Windows 10 Creators Update do instalacji. Obraz ISO możesz za pomocą dowolnego programu do nagrywania wypalić na płycie DVD lub możesz stworzyć tzw. bootowalny pendrive. Jeśli chcesz zainstalować system z pendrive’a, to polecamy zapoznanie się z poradnikiem tworzenia bootowalnego pendrive’a z Windowsem. W tym wypadku należy skorzystać z opisanej tam metody drugiej przy użyciu programu Rufus.
Gdy masz już bootowalnego pendrive’a, to wystarczy teraz uruchomić komputer ponownie i na ekranie startowym (BIOSu / UEFI) wcisnąć przycisk odpowiedzialny za tzw. „boot menu”, czyli menu pozwalające wybrać urządzenie, z którego ma być uruchomiony system. Na ekranie pojawi się odpowiednia informacja np. „Press F8 to enter boot menu”.
Pojawi się okno wybierania urządzenia, z którego uruchomić system. Wybierz tu swojego pendrive’a lub płytę DVD z nagranym instalatorem Windowsa 10 Creators Update. Po załadowaniu instalatora wybierz opcję instalacji niestandardowej (nie wybieraj opcji aktualizacji istniejącego systemu!) i wskaż swoją utworzoną partycję o rozmiarze 40GB do zainstalowania systemu.
System zostanie zainstalowany i teraz przy każdym uruchomieniu komputera możesz wybrać, czy chcesz uruchomić zwykłą wersję Windowsa 10, czy też Windowsa 10 Insider Preview z zainstalowaną aktualizacją Creators Update.
- Instalacja w maszynie wirtualnej VirtualBox
Alternatywnym rozwiązaniem jest zainstalowanie Windowsa 10 Creators Update w maszynie wirtualnej np. za pomocą narzędzia VirtualBox. Procedura ta umożliwia włączenie Windowsa 10 Creators Update wewnątrz zwykłego systemu jako dodatkowy system, całkowicie oddzielony od twojego normalnego Windowsa. Jest to w pełni bezpieczne i pozwala w prosty sposób testować różne systemy operacyjne bez konieczności specjalnego przygotowywania komputera i formatowania partycji.
Instalacja tej wersji w maszynie wirtualnej nie różni się od instalacji zwykłego Windowsa 10 w VirtualBox. Polecamy zatem zapoznanie się z naszym poradnikiem instalowania Windows 10 w maszynie wirtualnej – wszystko należy wykonać tak samo, z tą różnicą, że jako plik ISO montujemy pobrany wyżej obraz z Windowsem 10 Insiders Preview w wersji Build 15002 lub nowszej.