Jak przyspieszyć Facebooka w Androidzie, gdy aplikacja działa wolno

Facebook na Androidzie jest dość ciężką aplikacją, która wolno się uruchamia, a na słabszych telefonach potrafi wybitnie się podcinać. Są jednak sposoby, które pozwalają szybciej i przyjemniej korzystać z Facebooka bez obciążania swojego telefonu. Jak to zrobić?

O tym, że aplikacje Facebooka stają się coraz cięższe nie trzeba chyba wspominać – wystarczy znaleźć pierwszy lepszy artykuł w Internecie na temat Facebooka, a w komentarzach znajdzie się zawsze grono niezadowolonych użytkowników, narzekających na obciążanie telefonu przez aplikację Facebook i nadmierny drenaż baterii. Jeśli mamy telefon z wyższej półki, to problem ten nie jest aż tak widoczny, ale na słabszych urządzeniach instalację Facebooka można odczuć dość szybko.

Wielokrotnie pokazywaliśmy alternatywy dla Facebooka, które umożliwiały korzystanie z serwisu w inny sposób. Wtedy jednak skupialiśmy się na bogactwie funkcji. Tym razem spojrzymy jednak na różne sposoby korzystania z Facebooka pod kątem wydajności. Jest kilka sposobów na to, aby odciążyć swój telefon poprzez usunięcie aplikacji Facebook bez jednoczesnej utraty kontaktu ze znajomymi.

Przede wszystkim wyłącz / usuń pełnego Facebooka z telefonu

Zanim zaczniesz spoglądać na alternatywy, twoim pierwszym krokiem powinno być wykasowanie aplikacji Facebook z telefonu, aby nie działała ona na równi z jedną z poniższych alternatyw. Wystarczy, że wejdziesz do „Ustawienia > Aplikacje” i znajdziesz Facebooka na liście. Po wejściu do szczegółów aplikacji wybierz „Odinstaluj”.

W niektórych telefonach nie da się jednak usunąć Facebooka, gdyż bardzo często aplikacja ta jest instalowana od samego początku przez producenta. W takim wypadku Facebook jest aplikacją systemową i nie da się jej usunąć – można jednak ją całkowicie dezaktywować, aby nie działała samodzielnie w tle. To również zrobisz z poziomu ustawień – wejdź do „Ustawienia > Aplikacje”, znajdź aplikację Facebook, wejdź w jej szczegóły i wybierz „Wyłącz”. Wyłączone aplikacje znikają z listy i są niedostępne dopóki samodzielnie ich nie przywrócimy.

Gdy to mamy z głowy, to pora zająć się znacznie lżejszymi alternatywami dla Facebooka. Oto one.

1. Facebook Lite

To oczywisty wybór, w zasadzie wspominamy o nim tylko symbolicznie, bo większość osób zna tę aplikację. To oficjalne wydanie Facebooka, znacznie odchudzone w porównaniu do oryginalnej aplikacji.

Pobierz Facebook Lite

Nie każdemu może jednak się to rozwiązanie podobać. Facebook nie postarał się jakoś specjalnie mocno i w zasadzie Facebook Lite to tylko i wyłącznie kontener, w którym wyświetla się… przeglądarkowa wersja mobilna Facebooka. Nic więcej.

Wygląd aplikacji jest trochę inny niż w przypadku oryginalnej aplikacji Facebook, dlatego trzeba się do niej przyzwyczaić. Aplikacja działa jednak dość szybko i sprawnie, więc jeśli chcecie oficjalnej alternatywy, to Facebook Lite może stanowić pierwszą próbę skorzystania z czegoś innego.

2. SlimSocial for Facebook

To bardzo lekka wersja Facebooka z eleganckim interfejsem, zbliżonym do oryginalnego. Zaletą programu jest jego waga – aplikacja zajmuje mniej niż 100 KB, czyli 0.1 MB. Będzie to świetna alternatywa dla osób, które mają mało miejsca w pamięci wewnętrznej (oryginalny Facebook potrafi się rozrosnąć nawet do 200-300MB po kilku dniach użytkowania ze względu na dane podręczne, które się gromadzą w telefonie).

Pobierz SlimSocial for Facebook

Warto także wspomnieć, że aplikacja jest w pełni darmowa i NIE zawiera żadnych reklam. To kolejny plus, gdyż w aplikacji nie uświadczymy żadnych natrętnych dodatków. Co więcej, aplikacja nie obciąża telefonu i pamięci RAM, gdyż działa tylko wtedy, gdy ją uruchomisz.

Nie ma tu żadnych funkcji automatycznego wykrywania ostatnich zdjęć w Galerii, po to, aby je udostępnić znajomym czy innych wybajerzonych funkcji społecznościowych, mających na celu wyświetlanie znajomych w pobliżu. To po prostu zwyczajna aplikacja do „scrollowania fejsa”, która działa szybko sprawnie, nie zajmuje dużo miejsca, nie obciąża telefonu, a do tego ładnie wygląda.

3. Puffin for Facebook

Kojarzycie przeglądarkę Puffin Browser? Ci sami twórcy przygotowali specjalną wersję Facebooka, która nie tylko jest lżejsza i działa szybciej, ale na dodatek oferuje oszczędzanie danych. Puffin for Facebook ma wbudowaną minimalistyczną przeglądarkę, dzięki czemu każdy link otwarty przez Facebooka konsumuje mniejszą ilość transferu danych z Internetu mobilnego.

Pobierz Puffin for Facebook

Ważna uwaga odnośnie Puffin for Facebook! Aplikacja jest w pełni bezpieczna, ale do działania używa serwerów Proxy, przez które „przerzucany” jest cały ruch, dzięki czemu zmniejszona jest ilość użytych danych. Z tego względu przy pierwszym logowaniu może wyskoczyć nam komunikat od Facebooka, że nasze konto zostało ze względu bezpieczeństwa zablokowane – nie jest to nic strasznego, wystarczy potwierdzić swoją tożsamość np. identyfikując zdjęcia 5 znajomych (mechanizm Facebooka). Wynika to z tego, że Facebook wykrywa inny sposób przesyłania danych, interpretując to jako włamanie na nasze konto. Jest to fałszywy alarm. Czujemy się jednak zobowiązani wyjaśnić tę kwestię.

Puffin for Facebook ma lekko zmodyfikowany interfejs w porównaniu do wersji przeglądarkowej, działa szybko, przewijanie strumienia aktualności jest bardzo szybkie i nie zacina się. Polecamy tę wersję Facebooka głównie tym osobom, które oprócz zmniejszenia obciążenia telefonu chcą także zaoszczędzić dane komórkowe z miesięcznej puli transferu. Puffin for Facebook konsumuje jeszcze mniej transferu danych niż Facebook Lite.

4. MaterialFBook – Minimalist Facebook

Na koniec alternatywa dla osób, które chcą zarówno zaoszczędzić trochę miejsca i usprawnić działanie Facebooka, jak również chcą wpłynąć na jego wygląd. MaterialFBook to nowa aplikacja do obsługi Facebooka, która jest bardzo minimalistyczna, a cały interfejs ma wykonany w stylu Material Design.

Pobierz MaterialFBook

Aplikacja póki co dostępna jest tylko na forum XDA w postaci pliku APK – aby ją zainstalować, przejdź do powyższego linku i pobierz aplikację z sekcji „Downloads” u dołu pierwszego postu. Zostaniesz przeniesiony na stronę projektu w serwisie GitHub, gdzie ponownie musisz kliknąć Download, by pobrać plik. Jeśli plik pobrałeś/-aś na komputerze, to skopiuj go do pamięci wewnętrznej telefonu za pomocą kabla USB.

Następnie w Androidzie przejdź do „Ustawienia > Zabezpieczenia” i upewnij się, że zaznaczona jest opcja „Nieznane źródła” – dzięki temu możesz instalować aplikacje z plików APK spoza Sklepu Play. Otwórz teraz dowolnego menedżera plików i uruchom plik APK z MaterialFBook, po czym potwierdź instalację.

MaterialFBook skupia się na tym, aby wprowadzić interfejs Material Design do Facebooka, ale równocześnie stara się obniżyć wymagania i zasobożerność Facebooka. Przede wszystkim aplikacja zużywa mniej pamięci RAM i wymaga o wiele mniej uprawnień do działania, niż oryginalny Facebook.

Użytkownik ma możliwość zablokowania natrętnych reklam na Facebooku, a także ekranu „Pobierz Messengera”, który wyświetla się co jakiś czas, gdy próbujemy odbierać wiadomości prywatne bez zainstalowanej aplikacji Facebook Messenger – teraz możecie komfortowo odczytywać i odpowiadać na wiadomości bez Messengera w telefonie. A dla osób, które lubią dopasować aplikację do swoich potrzeb przygotowano specjalne motywy, za pomocą których można zmienić wygląd Facebooka.

Komentarze