Jak przyśpieszyć przeglądanie stron i pobieranie plików w Firefoksie

Firefox jest świetną przeglądarką i z każdą wersją staje się szybszy. Niemniej jednak to nie znaczy, że nie możemy go dodatkowo przyśpieszyć za pomocą innych narzędzi. Przykładem jest tu dodatek Fasterfox, który przy użyciu zaawnsowanych opcji pomaga przyśpieszyć otwieranie stron czy pobieranie plików.

Fasterfox pomimo tego, że wpływa na zaawansowane ustawienia przeglądarki jest prostym w użyciu narzędziem. To niewielkie rozszerzenie, które udostępnia kilka różnych profili i ustawień, dzięki którym możemy znacznie przyśpieszyć Firefoksa pod każdym względem. Jego działanie wpływa na wszystkie sfery przeglądania internetu - od pobierania plików, przez otwieranie stron, aż po buforowanie filmów np. na YouTube.

Przyspieszamy Firefoksa

Po zainstalowaniu Fasterfox wyświetlona zostanie ikona na dolnym pasku dodatków. Możemy kliknąć w nią prawym przyciskiem myszy i przejść do opcji.

W oknie Fasterfox zauważymy domyślnie dwie zakładki - Ogólne oraz Prefetching. W zakładce Ogólne możemy wybrać jeden z kilku dostępnych gotowych zestawów ustawień, takich jak delikatne, optymalne czy turbo przyśpieszenie. Domyślnie ustawione jest najwyższe przyśpieszenie i nie musimy tutaj nic zmieniać. Tryb Turbo konfiguruje odpowiednio pamięć podręczną i sposób łączenia się ze stronami w celu największej optymalizacji.

Druga zakładka z kolei pozwala kontrolować działanie funkcji prefetchingu. Prefetching polega na tym, że gdy przeglądamy jakąś stronę (np. czytamy newsa), to w międzyczasie przeglądarka wczytuje w tle wszystkie odnośniki do innych podstron czy artykułów. Dzięki temu gdy zdecydujemy się kliknąć w kolejny link na stronie, to otworzy się on znacznie szybciej, gdyż część jego zawartości została już wcześniej pobrana.

Aby uruchomić Prefetching, należy zaznaczyć opcję "Włącz rozszerzony prefetching".

Zaawansowane opcje Fasterfox

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą pożądać więcej kontroli nad wszystkimi ustawieniami. Możemy wtedy w zakładce "Ogólne" wybrać profil "Zaawansowany", co uakt ywni dodatkowe zakładki z opcjami.

Dodatkowe zakładki pozwalają na ręczne skonfigurowanie ustawień pamięci podręcznej, połączeń, pipeliningu (przetwarzania potokowego), szybkiego powrotu, renderowania oraz innych elementów. Jeżeli jednak wcześniej nie mieliśmy z takimi ustawieniami do czynienia, to lepiej skorzystać z gotowego profilu (np. Turbo czy Optymalny), gdyż błędna konfiguracja może wręcz spowolnić naszą przeglądarkę.

Podsumowanie

Fasterfox to bardzo ciekawy dodatek do przeglądarki. Zazwyczaj sceptycznie podchodzę do wszelkich programów magicznie przyspieszających łącze, ale w tym wypadku należy pamiętać, że Fasterfox nie oferuje żadnych magicznych sztuczek z rękawa. Wszystkie ustawienia, które są modyfikowane, są częścią przeglądarki Firefox i dodatek po prostu je optymalizuje do lepszego działania.

Podczas testów strony faktycznie uruchamiały się nieco szybciej, a filmy na YouTube odtwarzały się bez większych problemów i doczytywania, co niestety ostatnimi czasy bywa u mnie normą. Jeżeli zatem macie problemy z łączem, zauważyliście spadek wydajności i strony zaczynają się otwierać wolno, to warto dać Fasterfoksowi szanse i przetestować go na domyślnych ustawieniach.

Komentarze