Jak przyśpieszyć stronę na WordPress

Prędkość wczytywania strony internetowej to ważne zagadnienie. Im szybciej internauci będą mogli dostać się do materiałów na naszej stronie czy blogu, tym lepiej. Z tego poradnika poznasz sposoby, jak skutecznie przyśpieszyć ładowanie stron opartych na platformie Wordpress.

Aby przyśpieszyć wczytywanie swojej strony w przeglądarce internetowej nie musimy być programistą czy web developerem. Wystarczy podstawowa znajomość platformy Wordpress, która pozwoli na wprowadzenie koniecznych zmian i poprawek. W tym poradniku zamieszczamy kilka przydatnych metod, które z pewnością przydadzą się do osiągnięcia tego celu.

Dzięki przyspieszeniu naszej strony lub bloga zyskamy nie tylko lepiej działającą stronę, ale również może to wpłynąć na pozycjonowanie w wyszukiwarkach czy po prostu zadowolenie ze strony internautów odwiedzających naszą witrynę. A to w krótkim czasie może przełożyć się np. na lepsze wyniki finansowe.

1. Sprawdź wtyczki

W panelu Wordpress koniecznie przejrzyj zakładkę Wtyczki. Jeżeli korzystasz z wielu dodatków do Wordpressa, warto im się bliżej przyjrzeć. Niektóre z nich mogą źle wpływać na szybkość wczytywania strony w przeglądarkach internetowych. Najlepsza metoda to przejrzeć wszystkie wtyczki i zostawić tylko te, które uważamy za niezbędne dla działania naszej strony. Wiele funkcji i rozwiązań da się wprowadzić na stronie bez konieczności instalacji wtyczek.

Wpływ wtyczek na wczytywanie strony można sprawdzić też za pomocą innej... wtyczki. To narzędzie P3, które przeskanuje naszego Wordpressa i wyświetli nam informacje, które z rozszerzeń najbardziej spowalniają stronę.

Wtyczki, które chcemy zostawić należy zaktualizować do najnowszej wersji. Warto też przeglądać fora tematyczne i strony poświęcone konkretnym wtyczkom. Możemy tam znaleźć informacje, czy dane rozszerzenie jest bezpieczne dla naszego Wordpressa albo czy np. ma lepszy, szybciej działający zamiennik. O działanie wtyczek można też zapytać na licznych grupach dyskusyjnych (także po polsku) - na Facebooku, Google + itp.

2. Sprawdź szablon Wordpress

Szablon, czyli wygląd Twojej strony to ważny temat nie tylko ze względów estetycznych. Jeżeli będzie on przeładowany zbyt wielką liczbą dodatków, widgetów, niepotrzebnych grafik i skryptów - cóż, strona będzie ładować się znacznie dłużej. Czasami lepiej odłożyć na bok wizje artystycznych efektów na stronie na rzecz minimalizmu.

Generalnie, najlepszą praktyką jest instalowanie lekkich i popularnych szablonów oferujących minimalistyczne rozwiązania. Trzeba też sprawdzać, kiedy szablon powstał i czy jest aktualizowany. Starsze motywy na Wordpressa mogą być złym pomysłem, jeżeli zależy nam na uzyskaniu efektu szybko ładującej się strony w przeglądarce internetowej.

3. Kompresja GZIP

Za pomocą kompresji GZIP osiągniemy niekiedy zdumiewające efekty. Pozwala ona bowiem na spakowanie naszych danych przed wysłaniem ich na komputer przeglądającego stronę internauty. Dopiero po otrzymaniu pakietu danych zostają one rozpakowane automatycznie przez przeglądarkę i wyświetlone. W ten sposób można zmniejszyć ilość danych wysyłanych z serwera na przeglądarkę nawet do kilkudziesięciu procent.

O kompresję GZIP warto zapytać dostawcę swojego hostingu. Możemy też samodzielnie aktywować ją na naszej stronie. W tym celu wystarczy przejść z poziomu ogólnego zarządzania stroną do menedżera plików - bądź zalogować się do naszego FTP za pomocą programu typu FileZilla. Następnie w folderze public_html otwieramy plik o nazwie .htaccess. Należy wkleić w nim następujący kod:


AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

To samo możemy też osiągnąć, instalując i aktywując wtyczkę Check and Enable GZIP compression.

4. Zajmij się cache

Cache to w skrócie narzędzie, które określa jak długo przeglądarka odwiedzającego stronę ma przetrzymywać w pamięci dane z naszej witryny. Dzięki temu osoba odwiedzająca ponownie naszą stronę nie wczytuje jej na nowo od zera, ale jedynie te elementy, które uległy zmianie. Reszta wczytywana jest z lokalnej pamięci w komputerze.

Dzięki cache możemy określić, jak długo nasze dane i czy w ogóle mają być przetrzymywane w przeglądarce internautów odwiedzających naszą witrynę. Na początek możemy ustawić czas z poziomu pliku .htaccess. Dostęp do niego uzyskujemy tak samo jak w punkcie 3. Po otwarciu pliku, wklejamy i zapisujemy następujący kod:

ExpiresActive On
ExpiresDefault A0
ExpiresByType text/css A41556000
ExpiresByType application/x-javascript A41556000
ExpiresByType application/javascript A41556000
ExpiresByType text/javascript A41556000
ExpiresByType text/html A5500
ExpiresByType text/plain A5500
ExpiresByType image/gif A41556000
ExpiresByType image/ico A41556000
ExpiresByType image/jpg A41556000
ExpiresByType image/jpeg A41556000
ExpiresByType image/png A41556000

Warto tutaj zaznaczyć, że numer "A41556000" oznacza czas przechowywania danych w sekundach.

Możemy też skonfigurować cache na naszej stronie za pomocą darmowej wtyczki W3 Total Cache. Posiada ona sporo możliwości, w tym opcje ustalania czasu przechowywania konkretnych elementów czy podstron na naszej stronie lub blogu.

5. Wybierz dobrego dostawcę hostingu

Tak naprawdę kluczowym elementem szybkiego wczytywania stron WWW jest szybki i skuteczny hosting. To po stronie dostawcy hostingu leży obowiązek dostarczenia swoim klientom najlepszej jakości serwerów. W polskim internecie można znaleźć sporo testów, które porównują dostawców hostingu. Można też samemu, jeżeli ma się ochotę sprawdzić dostępne usługi.

Wśród najpopularniejszych narzędzi do sprawdzania hostingu znajdziemy takie narzędzia jak chociażby PHP benchmark Script czy Pingdom Speed Test. Oczywiście, najpierw należy założyć stronę Wordpress u danego usługodawcy. Zazwyczaj oferują oni kilku czy kilkunastodniowy okres, gdzie za darmo możemy testować ich rozwiązania. Jednym z ciekawszych rozwiązań naszym zdaniem jest LH.pl oferujący obecnie - przynajmniej, według testów - jeden z najszybszych w Polsce hostingów.

Na konieczachęcamy do komentowania i wpisywania zapytań pod tym tekstem. Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania związane z optymalizacją strony na Wordpress pod kątem jej przyśpieszenia. Dajcie t znać, jeżeli niektóreelementy tego poradnikabyły niejasno sformułowane

Komentarze