Jak przystosować Windows 8 / 8.1 do własnego gustu?

Spora część użytkowników lubi dostosowywać system do swoich potrzeb. Jeżeli należycie do tego grona i chcielibyście podrasować nieco swojego Windowsa 8 lub 8.1, to mamy dla was proste narzędzie, które z jednego miejsca pozwala edytować setki parametrów systemu bez potrzeby edycji rejestru systemowego.

Tym narzędziem jest Ultimate Windows Tweaker 3 (UWT), za pomocą którego z łatwością możemy dostosować wygląd systemu, wyłączyć zbędne nam opcje, przystosować opcje użytkowników, a także zadbać o bezpieczeństwo komputera. UWT zbiera najciekawsze i najprzydatniejsze sztuczki, które możemy wykonać za pomocą rejestru w jednym miejscu i pozwala je zastosować jednym kliknięciem myszy.

UWT nie musimy instalować - to program typu portable. Wystarczy wypakować go w wybrane miejsce, a następnie uruchomić za pomocą pliku EXE. Warto w tym miejscu powiedzieć, że na uruchomienie programu musimy chwilę poczekać. Jeżeli kliknęliście w plik EXE, a na ekranie nic się nie pokazuje, to po prostu dajcie programowi chwilę na uruchomienie. W końcu wyświetli się główne okno programu.

Interfejs aplikacji

Po lewej stronie znajduje się menu boczne z listą kategorii. Wszystkie sztuczki, które możemy zastosować w systemie podzielone są na zakładki tematyczne. Z prawej strony z kolei wyświetla się lista dostępnych funkcji w ramach wybranej kategorii.

 

Pierwsza zakładka, System Information, wyświetla podstawowe informacje o naszym urządzeniu (procesor, RAM itp). Prawdziwa zabawa zaczyna się od następnej kategorii.

1. Zakładka Customization

Customization to zakładka, w której znajdziemy wszelkie opcje pozwalające edytować wygląd systemu, wyłączać poszczególne fragmenty interfejsu, a także zmieniać ich zachowanie.
Kategoria jest podzielona na kilka kart. Pierwsza z nich - Taskbar - umożliwia edytowanie wyglądu paska zadań. Możemy wyłączyć szybko poszczególne ikony z obszaru powiadomień (np. ikonę głośności czy sieci), zmienić sposób grupowania ikon na pasku zadań, całkowicie go wyłączyć, a także zmienić pozycję zegara.

Możemy nawet dostosować rozmiar oraz marginesy ikon otwartych aplikacji na pasku zadań. W zakładce File Explorer znajdziemy opcje odnośnie wygladu Eksploratora plików (czyli np. okna Ten Komputer). Możemy dodać do menu kontekstowego opcje pozwalające przejąć plik na własność czy przenieść go szybko w inne miejsce, a także włączyć np. automatyczne kolorowanie plików. W sekcji Modern UI z kolei możemy dostosować animacje kafelków, a także zmienić domyślne zachowanie przycisku Start w Windows 8.1 (np. sprawić, abyśmy automatycznie zostali przeniesieni do widoku wszystkich aplikacji).

2. Zakładka User Accounts

W tej zakładce znajdziemy wszystkie funkcje związane z kontami użytkowników w systemie. Możemy dodać do ekranu logowania informacje o ostatnim zalogowaniu do systemu, sprawić, aby użytkownik musiał podać - poza hasłem - swoją nazwę użytkownika przy logowaniu, a także usunąć poszczególne elementy z ekranu logowania.

Dodatkowo możemy ustawić wiadomość powitalną, która wyświetli się podczas logowania. Użytkownik może podać tytuł wiadomości, a także jej treść.

3. Zakładka Performance

Tu znajdziemy funkcje związane z wydajnością i szybkością działania systemu. Za pomocą pierwszych dwóch suwaków możemy dostosować czas, po jakim system wymusi zamknięcie aplikacji lub usług systemowych podczas wyłączania systemu. Trzeci suwak odpowiada za automatyczne zabijanie nieodpowiadających aplikacji.

Opcje poniżej pozwalają m.in. wyłączać poszczególne funkcje mające wpływ na wydajność systemu, takie jak chociażby płynne przewijanie.

4. Zakładka Security

W zakładce bezpieczeństwo możemy kontrolować dostęp do poszczególnych funkcji systemu w najprostszy sposób - poprzez wyłączenie ich. Możemy wyłączyć Panel sterowania, Edytor rejestru, Menedżer zadań, skróty klawiszowe, Wiersz polecenia, Opcje personalizacji tapety i kolorów oraz mnóstwo innych opcji związanych z ustawieniami.

Oczywiście wyłączenie np. panelu sterowania nie sprawi, że komputer będzie niestabilny. Aplikacja po prostu blokuje w ten sposób dostęp do tych funkcji, ale elementy te wciąż pozostają w systemie nienaruszone. Jeżeli zatem udostępniacie komputer w miejscu publicznym lub np. dzieciom i nie chcecie, aby ktoś wchodził do ustawień systemowych, to możecie je w tym miejscu deaktywować.

5. Zakładka Internet Explorer

Jak się można domyślić zakładka ta pozwala dostosowywać przeglądarkę Internet Explorer. Możemy między innymi włączyć funkcję ClearType dla czcionek, pasek menu oraz inne elementy.

Podsumowanie

Ultimate Windows Tweaker to świetne narzędzie, które w jednym miejscu zestawia wszystkie ciekawe funkcje pozwalające dostosować system do swoich potrzeb. Nie znajdziemy tu być może zbyt wielu nowych sztuczek, których nie dałoby się zrobić np. za pomocą Edytora rejestru, ale dzięki wyświetleniu wszystkich opcji w jednym miejscu dostosowywanie systemu i edytowanie jego wyglądu są bardzo proste i szybkie.

Komentarze