Jak przywrócić pełną pojemność karty SD?

Karty pamięci, które są używane do przechowywania zdjęć czy innych plików, zachowują swoją fabryczną pojemność przez cały czas. Inaczej wygląda sytuacja wtedy, gdy karta jest wykorzystywana jako nośnik mobilnego systemu operacyjnego, np. dla urządzeń Raspberry Pi.

Problem pojawia się zwykle wtedy, gdy przestajemy używać karty w celu przechowywania OS-u i chcemy znowu trzymać na niej zwykłe pliki. Po włożeniu nośnika do czytnika w komputerze mamy dwie partycje - tę z systemem (niedostępną) i drugą, zwykłą.

Ta druga może mieć np. kilkadziesiąt megabajtów, podczas gdy cała karta ma 8 czy 16 GB. Dowolny program do zarządzania dyskami pokaże nam obie partycje - ta "systemowa" będzie jednak traktowana jak puste miejsce. Nie będzie się jej dało sformatować.

Źródłem problemu jest specyfika większości mobilnych systemów operacyjnych i tzw. mikro-OS-ów. Są one oparte najczęściej na Linuksie, więc po sformatowaniu pod ten system Windows przestaje część pamięci rozpoznawać.

Raspberry Pi zostawia jedynie trochę miejsca po to, aby ułatwić konfigurację Linuksa (a konkretnie Raspbiana) pod Windowsem.

Pierwszym krokiem do odzyskania miejsca jest uruchomienie Menedżera dysków. Wpisujemy w Menu Start polecenie Zarządzanie komputerem, a po załadowaniu nowego okna przechodzimy w prawym pasku bocznym do sekcji Zarządzanie dyskami.

Zobaczymy tutaj niewielką partycję windowsową (w systemie FAT32 lub NTFS), której sformatowanie nie przywróci niestety całej pojemności dysku. Obok Windows umieści większą partycję, która nie zostanie rozpoznana i w związku tym OS potraktuje ją jak nieprzypisane miejsce.

Aby rozwiązać ten problem otwieramy ponownie Menu Start i wpisujemy w nim komendę diskpart. Uruchomi się wiersz poleceń. Wydajemy polecenie list disk, co pokaże nam listę dysków. Odszukujemy kartę pamięci (po pojemności, inaczej niestety się nie da) i notujemy jej etykietę (np. Disk 1).

Następnie wydajemy komendę select disk 1 (lub inny numer). Wiersz poleceń wyświetli potwierdzenie wyboru dysku. Potem wpisujemy clean. Doprowadzi to do usunięcia wszystkich informacji o partycjach na karcie pamięci. Wreszcie wpisujemy create partition primary.

To utworzy niesformatowaną partycję obejmującą całą kartę pamięci. Ostatni krok to powrót do Zarządzania dyskami i sformatowanie nośnika w systemie obsługiwanym przez Windowsa. Zwykle będzie to FAT32 lub - dla większych kart - NTFS.

Komentarze