Jak przywrócić starą wersję sterownika urządzenia?

W większości przypadków zaleca się, aby w systemie zawsze były zainstalowane najnowsze wersje sterowników. Taka praktyka ma na celu zapewnienie najwyższej wydajności i stabilności. Czasami jednak się nie sprawdza. Nowy driver nie działa prawidłowo.

Objawem tego problemu są regularnie pojawiające się niebieskie ekrany śmierci w Windowsie, np. z komunikatem Hal Initialization Failed. Urządzenia w pececie mogą nie działać prawidłowo (np. karta graficzna wyłączy się po uruchomieniu gry wykorzystującej 3D).

Jeśli napotkamy takie zjawisko powinniśmy przejść do Menedżera urządzeń, który znajduje się w Menu Start. Potem musimy zidentyfikować urządzenie, które nie działa prawidłowo. Windows czasami sam nam je wskaże (żółta ikona z wykrzyknikiem obok nazwy sprzętu).

Najczęściej będziemy jednak musieli skorzystać z metody prób i błędów, aby pozbyć się problemów z systemem. Klikamy prawym klawiszem myszy w urządzenie i wybieramy polecenie Właściwości z menu kontekstowego. Przechodzimy do zakładki Sterownik.

Wśród przycisków znajdziemy tam jeden z etykietą Przywróć sterownik. System zapyta, czy jesteśmy pewni naszej decyzji. Potem usunie nową wersję drivera i zainstaluje starą. Na sam koniec może także zażądać ponownego uruchomienia komputera.

Jeśli to nie naprawi problemu najlepszym pomysłem jest całkowite usunięcie sterownika i zainstalowanie go od zera. Różne wersje driverów - w tym starsze - można zazwyczaj znaleźć na stronach WWW producentów podzespołów.

Komentarze