Jak przywrócić system do ustawień domyślnych?

Zazwyczaj, gdy w systemie pojawiają się problemy, komputer działa coraz wolniej, zawiesza się lub restartuje, decydujemy się na ponowną instalację systemu operacyjnego. Jest to niestety czasochłonne, żmudne, a niekiedy, gdy nie posiadamy płyty instalacyjnej Windowsa – wręcz niemożliwe. Radzimy, jak wykonać odświeżanie systemu bez konieczności jego reinstalacji.

Niekiedy po kilku latach system działa wyśmienicie, innym razem po kilku miesiącach intensywnej pracy, instalacji i deinstalacji programów etc. komputer działa bardzo wolno, ociężale i niestabilnie. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się być instalacja świeżej kopii systemu operacyjnego Windows. Nie zawsze jest to jednak możliwe, więc najlepszą alternatywą wydaje się być operacja przywracania systemu do ustawień fabrycznych. W takiej chwili warto skorzystać ze specjalnego narzędzia – RefreshPC 2.0.

W najnowszej wersji programu poprawiono problem z rozpoznawaniem programu przez oprogramowanie antywirusowe. Poprzednia wersja była identyfikowana przez programy zabezpieczające, jako szkodliwe oprogramowanie – w najnowszej wersji RefreshPC 2.0 nie posiada już tego problemu. Za pomocą programu RefreshPC 2.0 możemy między innymi przywrócić system operacyjny Windows do ustawień fabrycznych. To przydatne narzędzie przywraca wszystkie aktywne usługi systemowe oraz wpisy do rejestru do ustawień fabrycznych. Oprócz tego, narzędzie szczegółowo oczyszcza katalogi tymczasowe oraz pliki Prefetch. Mimo swoich bardzo potężnych możliwości, program nie jest trudny w obsłudze – nawet początkujący użytkownicy bez doświadczenia i wiedzy informatycznej z powodzeniem poradzą sobie z jego obsługą.

Interfejs programu jest bardzo prosty i posiada praktycznie tylko jedną funkcję. W najnowszej wersji dodano również wsparcie dla systemu Windows 8. Program RefreshPC 2.0 przy odświeżaniu systemu nie rusza żadnych plików użytkownika ani zainstalowanych programów, a jedynie wpisy w rejestrze i usługach systemowych. Program RefreshPC 2.0 może być bardzo przydatny w momencie, gdy nasz system został zaatakowany przez szkodliwe oprogramowanie. Niestety minusem programu jest paradoksalnie jego prostota – użytkownik nie uzyskuje żadnych informacji dotyczących zmian, jakie poczynił, nie mamy również żadnej kontroli nad przeprowadzanymi zmianami. Po zakończeniu działania, program wyświetla jedynie proste informacje na temat dokonanych zmian.

Przed uruchomieniem programu warto wykonać punkt przywracania systemu. RefreshPC 2.0 proponuje taki krok przed pierwszym uruchomieniem – jeśli nie jesteśmy pewni, czy zmiany dokonane przez narzędzie będą pozytywne, warto stworzyć taki punkt, aby w razie problemów przywrócić system do ustawień sprzed zmian.

Komentarze