Spis treści
Jeżeli stworzyliśmy w Windows 10 kilka punktów przywracania systemu, możemy później wybrać, do której wersji chcemy przywrócić komputer. Z tego poradnika dowiesz się, jak przywrócić Windows 10 do wcześniej ustalonego punktu przywracania systemu.
Punk przywracania systemu pozwala na stworzenie bezpiecznej kopii Windows 10, do której będziemy mogli wrócić w momencie, gdy coś pójdzie nie tak z naszym komputerem. Np. po wadliwej aktualizacji, wprowadzeniu zmian czy poważnym braku zgodności z zainstalowanymi programami. Zanim przejdziemy jednak do właściwej części poradnika, wyjaśnijmy sobie, co powoduje przywrócenie wcześniejszej wersji Windows 10.
Windows 10 Punkt przywracania systemu - jak działa?
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że przywracając Windows 10 nie utracimy prywatnych danych takich jak dokumenty, muzyka, zdjęcia czy filmy. Zostaną one na swoim miejscu. Co się tyczy programów, to te, które zainstalowaliśmy po stworzeniu punktu przywracania systemu - zostaną odinstalowane/usunięte z komputera.
Programy, które zainstalowaliśmy przed stworzeniem punktu przywracania systemu, ale zaktualizowaliśmy po stworzeniu punktu, zostaną cofnięte do wcześniejszej wersji. Nie zostaną jednak usunięte z komputera.
Podobnie rzecz ma się z ustawieniami i zmianami, jakie wprowadziliśmy w Windows 10. Zostaną one cofnięte do tej postaci, jaka był zapisana podczas tworzenia punktu przywracania systemu. Wszelkie zmiany wprowadzone później zostaną usunięte z naszego peceta.
Przywracanie Windows 10 do wcześniejszej daty
Przejdźmy teraz do samego procesu przywracania systemu Windows 10. Na początek w wyszukiwarce systemowej wpisujemy Sysdm.cpl i otwieramy narzędzie, które pokaże się w wynikach. Będzie to okienko o nazwie "Właściwości systemu" - element Panelu sterowania Windows 10. Otwieramy następnie zakładkę "Ochrona systemu".
W sekcji "Przywracanie systemu" klikamy nastepnie przycisk "Przywracanie systemu". Przeniesie on nas do widoku wszystkich zapisanych punktów przywracania systemu w Windows 10. Należy jednak pamiętać, że zarówno stworzenie jak i przywrócenie punktu możliwe jest jedynie wówczas, gdy mamy włączoną ochronę dla danego dysku. Ochronę można sprawdzić, klikając w narzędziu "Właściwości systemu" interesujący nas dysk (np. C), a następnie przycisk "Konfiguruj".
Po kliknięciu przyciska "Przywracania systemu" zostaniemy przeniesieni do okna przywracania systemu Windows 10. Jeżeli wcześniej stworzyliśmy punkt przywracania systemu, będziemy mogli teraz wybrać interesującą nas wersję.
Warto też zwrócić uwagę, że na liście dostępnych wersji punktów przywracania systemu dostępny jest przycisk "Skanuj w poszukiwaniu zależnych programów". Po kliknięciu tego przycisku będziemy mogli wybrać jedną z zapisanych wersji programów w Windows 10. Np. zachowaną wersję Google Chrome czy Mozilla Firefox - wraz z ustalonymi przez nas ustawieniami.
Teraz już wystarczy wybrać wersję punktu przywracania systemu, a także zależne programy. Po chwili poprzednia wersja Windows 10 zostanie przywrócona w naszym komputerze. Na koniec warto jeszcze zrestartować komputer. To wszystko, teraz możemy korzystać z wcześniejszej wersji Windows 10.
Na koniec przypominamy, że jeżeli borykacie się z jakimiś problemami z systemem Windows 10 - chętnie pomożemy. Wystarczy opisać swój problem w komentarzu pod tym tekstem. Postaramy się odpowiedzieć na wszelkie zgłoszenia jak najszybciej.