Jak robić zdjęcia HDR na Androidzie

Zdjęcia HDR to fotografie wykonane specjalną techniką, w której tworzone są trzy zdjęcia o różnym poziomie naświetlenia, a następnie nakładane są na siebie w taki sposób, aby finalnie stworzyć piękną, dynamiczną fotografię. Dzięki temu wszystkie elementy na zdjęciu są dobrze doświetlone, a cienie odpowiednio zaakcentowane. Czy można takie fotografie pstryknąć za pomocą naszego smartfona?

Profesjonaliści podczas robienia zdjęć HDR robią 3 zdjęcia (lub więcej) o różnym stopniu ekspozycji, a następnie za pomocą specjalnego oprogramowania nakładają je na siebie i akcentują najlepsze fragmenty każdego z nich. Takie zdjęcia wykonuje się np. w słabo oświetlonych pomieszczeniach, gdzie jest jedno bardzo jasne źródło świata lub podczas robienia ujęć krajobrazów.

Przykład tworzenia zdjęcia HDR

W tym przypadku zostało stworzonych 6 zdjęć o różnym poziomie ekspozycji. Jak widać niektóre są bardzo ciemne, ale dzięki temu uwydatniają obrazy na witrażach, z kolei na innych jest już lepsze oświetlenie, ale światło z witraży jest tak oślepiające, że nie sposób cokolwiek na nich zauważyć.

Zdjęcie autorstwa Deana S. Pembertona. Źrodło: Wikipedia

Finalny efekt to właśnie HDR (High Dynamic Range), czyli połączenie 6 zdjęć i uwydatnienie zalet każdego z nich na jednej fotografii. Witraże są dobrze widoczne, a jednocześnie reszta pomieszczenia jest odpowiednio oświetlona.

HDR w Androidzie

Smartfony i aplikacje na Androida zostały wyposażonę w obsługę technologii HDR i potrafią wykonywać takie zdjęcia automatycznie. Użytkownik nie musi niczego samemu nakładać ani korzystać ze specjalnego oprogramowania na komputerze. Nasz smartfon po uaktywnieniu odpowiedniej opcji samemu wykona trzy zdjęcia o różnej ekspozycji, a następnie błyskawicznie je na siebie nałoży.

Z efektu HDR na Androidzie możemy skorzystać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to sprawdzenie, czy nasza podstawowa aplikacja do robienia zdjęć nie została fabrycznie wyposażona w taką funkcję.

Przechodzimy do aplikacji Aparat lub Kamera, a następnie przełączamy się w tryb robienia zdjęcia. Na liście opcji powinien znajdować się przycisk HDR. Gdy go dotkniemy, to przełączymy aparat w tryb robienia zdjęć HDR. Wykonane wtedy zostaną trzy ujęcia, które z kolei zostaną połączone w jedną całość.

Nie posiadam opcji HDR w kamerze. Czy są jakieś dodatkowe aplikacje na Androida?

Jeśli nie posiadamy funkcji HDR w domyślnej aplikacji aparatu, to nic nie szkodzi. W Sklepie Play znajdziemy sporo aplikacji, które są alternatywami dla wbudowanej funkcji kamery.

Pierwsza z nich, która jest nastawiona tylko na zdjęcia HDR, to HDR Camera. To świetna aplikacja, która wykonuje trzy zdjęcia o różnej ekspozycji, a następnie łączy je w całość. Posiada także przydatne ustawienia, jak chociażby łapanie ostrości dla każdego z trzech zdjęć (Re-focus on each shot) czy redukcja szumu (Niose reduction).

HDR Camera posiada także opcje edycji zdjęcia - niestety aby zapisać ustawienia musimy posiadać płatną wersję aplikacji. Jeżeli z kolei poszukujemy opcji, która pozwoli nam na samodzielne połączenie zdjęć na komputerze, to warto zwrócić uwagę na Focal.

 

Focal to aplikacja kamery z CyanogenModa. Po włączeniu trybu HDR wykonane zostaną trzy fotografie o różnej ekspozycji, które możemy przenieść na komputer i samemu połączyć w jedną całość.

Komentarze