Długi czas otwarcia migawki sprawia, że zdjęcia nabierają zupełnie nowego wymiaru, a zarejestrowany na nich krajobraz urzeka i ujmuje upływający czas. Przykładowo, robiąc zdjęcie górskiego wodospadu z wydłużoną ekspozycją uzyskamy efekt smug, który odzwierciedla stały ruch płynącej z prądem wody. Jak wykonać takie zdjęcie za pomocą Androida?
Długiego czasu ekspozycji używamy głównie po to, aby zarejestrować ruch na zdjęciu. Oglądaliście kiedyś zdjęcia miast, gdzie sylwetki przechodniów lub poruszających się samochodów były mniej szczegółowe i przypominały nieco smugi? Takie zdjęcia tworzone są właśnie dzięki zwiększeniu czasu otwarcia migawki i zdecydowanie lepiej oddają ruch na zdjęciu, skupiają się na upływie czasu i potrafią urzekać bardziej, niż skrajnie wyostrzone, szczegółówe fotografie.
Robimy zdjęcia z wydłużonym czasem ekspozycji na Androidzie
Oczywiście do wykonania profesjonalnych zdjęć tego typu potrzebny jest dedykowany aparat, ale za pomocą aplikacji LenX możemy strzelić amatorskie fotografie z dłuższym czasem otwarcia migawki.
Po uruchomieniu aplikacji wyświetli się prosty poradnik w postaci etykiet informujących nas, do czego służą poszczególne elementy. Użytkownik może wybrać, z której kamery chce korzystać - z przedniej lub tylniej - a także przybliżyć lub oddalić obraz za pomocą suwaka po lewej stronie.
Funkcja to poziom ekspozycji. Tę opcję możemy kontrolować suwakiem po prawej stronie - w górę zwiększamy czas otwarcia, z kolei przesuwając w dół zmniejszamy go. Aby wykonać zdjęcie, należy dotknąć przycisku spustu aparatu. Pierwsze dotknięcie spowoduje wejście w tryb przechwytywania obrazu, następnie dotykając przycisku ponownie kończymy robienie zdjęcie.
Aplikacja póki co posiada dość podstawową funkcjonalność i osobiście mam nadzieję, że w przyszłości zostanie ona nieco rozbudowana. Jeżeli jednak chcecie wypróbować robienie zdjęć z wydłużoną ekspozycją na swoim smartfonie, to warto przyjrzeć się LenX bliżej.