Próbujesz włączyć jakąś grę, a na ekranie wyskakuje błąd dotyczący pliku D3D11.dll z informacją o tym, że „nie znaleziono punktu wejścia procedury” CreateDXGIFactory2. Z czego wynika ten błąd? Jak go rozwiązać? I dlaczego dotyczy tylko Windows 10?

Błąd CreateDXGIFactory2 w D3D11.dll

Od kilku miesięcy na forach poświęconych grom można znaleźć coraz więcej postów z informacją, że niektóre gry wyświetlają przy uruchamianiu błąd związany z plikiem D3D11.dll o treści „Nie znaleziono punktu wejścia procedury CreateDXGIFactory2”. Gra uruchamia się dopiero po kilkunastokrotnym wciśnięciu przycisku „OK”.

Błąd ten wyświetla się wtedy, gdy zainstalowaliśmy do folderu z grą mod SweetFX, ulepszający grafikę w wielu tytułach. Modyfikacja ta nakłada pewnego rodzaju filtry na cały obraz gry, ulepszając kolory, cienie, kontrast, jasność, a także ostrość obrazu. Tego typu mody są bardzo popularne do takich gier, jak Fallout 3, New Vegas i 4, a także do Obliviona, Skyrima czy Dark Souls, a nawet dla gier wieloosobowych, takich jak PlanetSide 2, RIFT czy CS:GO.

Przykład działania moda SweetFX

Przykłady można mnożyć, gdyż SweetFX jest kompatybilny z prawie każdą grą i w sieci znajdziemy mnóstwo „presetów”, którymi możemy upiększyć rozgrywkę. Niestety, jeśli mamy Windowsa 10 i kartę graficzną firmy NVIDIA, to jest duże prawdopodobieństwo, że napotkamy powyższy błąd.

Jak rozwiązać błąd CreateDXGIFactory2 w Windows 10?

Istnieją dwa sposoby na rozwiązanie błędu. Pierwszy to oczywiście odinstalowanie moda SweetFX z folderu z grą – w takim wypadku najczęściej wystarczy usunąć plik d3d9.dll, a także plik dxgi.dll oraz podkatalog „SweetFX” z katalogu, w którym znajduje się gra. Bez tego moda każda gra uruchomi się poprawnie.

Jeśli jednak nie chcemy usuwać moda SweetFX i koniecznie chcemy go użyć w grze, to istnieje taka możliwość. Błąd CreateDXGIFactory2 wyświetla się w Windows 10 dlatego, że sterowniki do kart graficznych GeForce w wersjach wyższych niż 355.60 dla Windows 10 nie obsługują tej modyfikacji. Rozwiązaniem jest zainstalowanie starszych sterowników i wyłączenie funkcji w Windows 10, która automatycznie aktualizuje sterowniki bez naszej wiedzy.

Krok 1: Wyłącz automatyczną aktualizację sterowników w Windows 10

Najpierw musimy wyłączyć automatyczne uaktualnianie plików sterowników przez Windows 10. To krok konieczny, gdyż nawet jeśli odinstalujemy sterowniki NVIDII i zainstalujemy starsze, to funkcja Windows 10 zaktualizuje pewne pliki samodzielnie i błąd znów się wyświetli.

W tym celu uruchamiamy okno Eksploratora plików, a następnie w pasku bocznym klikamy prawym przyciskiem myszy na „Ten komputer” i wybieramy „Właściwości”.

Opcje systemu

Wyświetli się okno ustawień systemu. Z paska bocznego po lewej stronie wybieramy opcję „Zaawansowane ustawienia systemu”. Pojawi się okno „Właściwości systemu”. Przechodzimy w nim do zakładki „Sprzęt”, a następnie klikamy „Ustawienia instalacji urządzeń”.

Ustawienia instalacji urządzeń

W tym miejscu możemy wybrać, czy chcemy, aby Windows 10 automatycznie pobierał „aplikacje producentów i niestandardowe ikony dla urządzeń”. Wybieramy w tym miejscu opcję „Nie” i klikamy „Zapisz zmiany”.

Krok 2: Odinstaluj całkowicie wszystkie sterowniki NVIDIA

Następnym krokiem jest całkowite odinstalowanie aktualnych sterowników NVIDIA i zainstalowanie w ich miejsce wersji 355.60. W celu solidnego usunięcia sterowników skorzystamy z programu DDU – Display Driver Uninstaller.

Pobierz DDU

Pobieramy program, a następnie włączamy go, uruchamiamy komputer ponownie w trybie awaryjnym i usuwamy sterowniki przyciskiem „Uninstall the current and previous drivers and restart the computer”. Jeśli masz z tym problem, to zobacz nasz poradnik, jak całkowicie usunąć sterowniki do grafiki NVIDIA.

Krok 3: Zainstaluj sterowniki NVIDIA 355.60

Po usunięciu sterowników należy uruchomić komputer już w normalnym trybie. Następnie należy ściągnąć sterowniki NVIDIA w wersji 355.60 – możecie to zrobić z poniższego linku.

Pobierz NVIDIA Drivers 355.60 dla Windows 10 (32-bit)
Pobierz NVIDIA Drivers 355.60 dla Windows 10 (64-bit)

Uruchamiamy instalator i wybieramy instalację niestandardową. Dzięki temu możemy wybrać, które komponenty zainstalować. Zaznaczamy tylko poniższe opcje:

  • Sterownik graficzny
  • Oprogramowanie systemu PhysX
  • Sterownik dźwięku HD

Instalator NVIDIA

Oprócz tego zaznaczamy także pole „Wykonaj czystą instalację”. Klikamy przycisk „Dalej” i kończymy instalację. I to wszystko – mamy teraz zainstalowaną wersję 355.60 sterownika NVIDIA i modyfikacja SweetFX będzie prawidłowo działać bez wyświetlania jakichkolwiek błędów.