Jak rozwiązać najczęstsze problemy z PC w Windows 8?
Windows 8 dostał wiele poprawek względem swojego poprzednika, Windowsa 7. Nie od dziś wiadomo, że główną ideą, która przyświecała Microsoftowi, było stworzenie systemu łatwego w użyciu, intuicyjnego i nieco uproszczonego. Pomimo tego, jak każdy Windows, “Ósemka” nie jest wolna od błędów i problemów.
Wciąż przez przypadek możemy skasować ważne dane, spowolnić system zbyt dużą ilością programów czy doświadczyć zawieszania się komputera. Zebraliśmy zatem najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy na co dzień. Oto, jak w najprostszy sposób je rozwiązać.
Komputer wolno się uruchamia
Najczęstszą przyczyną powolnego uruchamiania się systemu jest po prostu zbyt duża ilość aplikacji w autostarcie. Należy część z nich wyłączyć. Aby to zrobić, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wolnym miejscu w pasku zadań, a następnie wybrać opcję “Menedżer zadań”.
W nowym oknie przechodzimy klikamy w “Więcej szczegółów”, a następnie przechodzimy do zakładki “Uruchamianie”. Znajdziemy tutaj listę programów, które włączają się przy starcie systemu - warto zwrócić uwagę na kolumnę “Wpływ na uruchamianie”. Aby wyłączyć program z listy autostartu, należy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i kliknąć “Wyłącz”.
Komputer cały czas “zamula” lub podwiesza się
Problemem są procesy, które być może zbyt obciążają komputer, a być może po prostu zawiesiły się i są w stanie “Brak odpowiedzi”. Aby to sprawdzić, należy ponownie udać się do Menedżera zadań, ale tym razem do zakładki “Procesy”.
Wyświetlona zostanie lista aktualnie uruchomionych aplikacji. Możemy je sortować po poszczególnych kolumnach, które wyświetlają zużycie pamięci RAM oraz obciążenie procesora i dysku twardego przez każdy program. Aby zamknąć którąś z aplikacji, należy kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję “Zakończ zadanie”.
Przypadkowo usunęliśmy ważne dokumentu lub pliki
Windows 8 posiada wbudowaną funkcję Historii plików, która tworzy kopię naszych dokumentów czy innych plików. Po jej uruchomieniu będziemy mogli szybko przywrócić plik, który został usunięty lub przywrócić jego poprzednią wersję (przydatne, gdy wprowadziliśmy zmiany do dokumentu, zapisaliśmy go i chcemy powrócić do wcześniejszej wersji).
Historię plików można uruchomić poprzez wejście do menu Start i wpisanie w wyszukiwarce “Historia plików”. Następnie w wyszukiwarce przełączamy się do zakładki “Ustawienia” i wybieramy znalezioną pozycję.
System przeprowadzi nas przez proces konfiguracji, w którym będziemy mogli wybrać foldery, które mają mieć tworzone kopie zapasowe oraz dyski, na których kopie będą zapisywane (dobrze jest wybrać zewnętrzny dysk USB, jeśli taki posiadamy).
Po uruchomieniu historii plików wystarczy, że klikniemy w przycisk “Historia” na wstążce w Eksploratorze plików, bedąc w folderze, którego zawartość chcemy przywrócić (możemy także zaznaczyć wybrany plik jeśli chcemy przywrócić jego poprzednią wersję).
Niewidoczne foldery lub ikony
Często zdarza się, że przez przypadek wyłączymy jakieś opcje, w wyniku czego ukryte zostaną foldery, biblioteki lub ikony w zasobniku. Oto kilka przykładów
- Nie widać wszystkich ikon w zasobniku: Kliknij w strzałkę obok paska powiadomień i wybierz opcję “Dostosuj…”. W nowym oknie wyświetli się lista wszystkich elementów wyświetlanych w zasobniku. Aby przywrócić standardowe zachowanie, należy kliknąć “Przywróć domyślne zachowanie ikon”.
- Usunięte lub niewidoczne biblioteki: Kliknij prawym przyciskiem myszy na nagłówek “Biblioteki” w Eksploratorze plików, a następnie wybierz opcję “Przywróć domyślne biblioteki”.
- Niepoprawne wyświetlanie folderów w Eksploratorze: W Eksploratorze plików przejdź do zakładki “Widok”, kliknij w “Opcje”, a następnie we wszystkich trzech zakładkach skorzystaj z funkcji “Przywróć domyślne”.
Problemy z przeglądarką Internet Explorer
Zbyt duża ilość dodatków lub zainstalowanych tzw. “toolbarów” może skutecznie spowolnić Internet Explorera, nie wspominając o innych problemach. Można jednak przywrócić domyślne ustawienia przeglądarki. Pozbędziemy się w ten sposób toolbarów, dodatków, ustawień przeglądarki oraz danych tymczasowych. Nie zostaną jednak usunięte żadne strony z listy ulubionych.
Aby przywrócić ustawienia domyślne w Internet Explorer, należy otworzyć przeglądarkę, kliknąć w ikonę z kołem zębatym i udać się do “Opcje internetowe”. Następnie przechodzimy do zakładki “Zaawansowane” i na samym dole wybieramy opcję “Resetuj”.
Ogólny spadek wydajności i różnorakie problemy
Windows 8 posiada świetne opcje do przywracania domyślnych ustawień i czyszczenia systemu. Działa to podobnie, jak funkcje resetowania danych w smartfonach. System wyczyści dane i przywróci system do świeżego stanu, jak po klasycznym “formacie”.
Te opcje to “Odświeżanie komputera”, a także “Resetowanie ustawień do stanu początkowego”. Pierwsza opcja pozwala przeinstalować system z zachowaniem ustawień osobistych (dokumentów, obrazów etc.), natomiast druga to cięższa artyleria, która kasuje wszystkie dane i stawia system od zera. Dokładne różnice między nimi oraz instrukcję posługiwania się znajdziecie w naszym tekście “Jak naprawić komputer za pomocą narzędzi Windows 8”.
Drobne problemy z systemem po zainstalowaniu nowego oprogramowania
Niektóre aplikacje podmieniają pliki systemowe, w wyniku czego dochodzi do pewnych niezgodności. Możemy wtedy częściowo przywrócić nasz system bez naruszania danych osobistych za pomocą opcji “Przywracania systemu”.
Aby z niej skorzystać, należy na ekranie startowym wpisać “Przywracanie systemu” i z zakładki ustawienia w wyszukiwarce wybrać opcję “Utwórz punkt przywracania”. Zostaniemy przeniesieni do sekcji “Ochrona systemu”, gdzie znajdziemy opcję przywracania z możliwością wyboru utworzonego kiedyś punktu.
Usunięcie lub uszkodzenie plików systemowych
Jeżeli któreś z plików systemowych zostały przypadkowo usunięte lub uszkodzone, to jeszcze nic straconego. Wystarczy skorzystać z opcji skanowania i naprawiania dysku. Aby to zrobić, należy przejść do ekranu startowego i wpisać “Wiersz polecenia”. Otwieramy znalezioną aplikację.
Następnie w wierszu polecenia należy wpisać komendę “sfc /scannow” (bez cudzysłowów). System uruchomi proces skanowania i automatycznego naprawiania dysku i plików systemowych.