Jak rozwiązać problem z błędem Kernel Security Check Failure w Windows?
W niektórych sytuacjach system Windows wyświetla tzw. niebieski ekran śmierci (BSoD) z błędem o nazwie Kernel Security Check Failure. Jeśli sytuacja ta powtarza się regularnie może być objawem poważnych błędów na dysku twardym lub w pamięci RAM. Jak sobie z nimi poradzić?
W zależności od przyczyny oraz wersji systemu operacyjnego wspomniany niebieski ekran śmierci może zawierać pełną nazwę błędu lub jego kod - 0×000000139. Komputer zawiesza się zwykle po 5-30 minutach od momentu włączenia. Czas ten zależy od sposobu korzystania z peceta.
Jeśli nie jesteśmy w stanie w ogóle używać laptopa, powinniśmy spróbować uruchomić go w trybie awaryjnym. W tym celu podczas włączania wciskamy odpowiedni klawisz F lub Esc (zależy to od producenta urządzenia).
Gdy tryb awaryjny także nie działa prawidłowo pozostaje uruchomienie systemu z płyty DVD lub partycji systemowej.
Reinstalacja Windowsa wcale nie musi być jednak konieczna. Pierwszym krokiem do zdiagnozowania problemu jest zaplanowanie skanowania dysku za pomocą programu Check Disk. W tym celu wpisujemy w pole wyszukiwania Menu Start komendę chkdsk /f C:.
Podczas następnego włączania komputera, zanim załaduje się Windows, partycja C: zostanie przeskanowana. Warto pamiętać, że taka analiza może trwać nawet kilkadziesiąt minut.
Kolejny krok to zweryfikowanie stanu pamięci RAM. W tym celu w Menu Start wpisujemy polecenie Diagnostyka pamięci systemu Windows. Analizę przeprowadza się natychmiast (po restarcie) lub planuje na następne zwykłe uruchomienie.
Na tym etapie warto także wykonać pełny skan antywirusowy.
Jeśli to nic nie da mamy do zrobienia jeszcze jedną rzecz. Jest stosunkowo czasochłonna, więc lepiej upewnić się najpierw, że problem dalej występuje. Chodzi o aktualizację sterowników wszystkich podzespołów. W tym celu przechodzimy do Menedżera urządzeń.
Potem klikamy każdy element osobno prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję Aktualizuj oprogramowanie sterownika. W niektórych przypadkach drivery trzeba będzie wyszukiwać samodzielnie na stronach WWW producentów.
Gdy te kroki okażą się nieskuteczne pozostaje nam tylko reinstalacja systemu Windows. Lepiej nie korzystać tutaj z funkcji naprawy czy przywracania, ale od razu sformatować partycję C: i sprawić sobie świeżą kopię OS-u.