Jak rozwiązać problemy z niską głośnością w CyanogenMod (ROOT)
Zainstalowałeś w swoim smartfonie lub tablecie CyanogenModa, czyli zmodyfikowanego Androida. System pozwala na wiele modyfikacji, które normalnie są niemożliwe, ale czasem potrafi powodować też małe błędy - jednym z nich może być przyciszony głośnik. Jak to naprawić?
Gdy instalujemy niestandardowe oprogramowanie w swoim urządzeniu, to musimy być świadomi tego, że niektóre rzeczy mają prawo nie działać tak, jak byśmy tego chcieli. Problemy mogą pojawić się np. z dźwiękiem - nie są to poważne rzeczy, ale może się okazać, że poziom głośności jest dużo niższy niż wcześniej, nawet wtedy, gdy suwak głośności przesuniemy do końca w prawo. Na szczęście można to naprawić poprzez drobną modyfikację plików systemowych, ale musimy mieć roota.
Uwaga! Poniższa metoda powinna zadziałać z większością wydań CyanogenModa, jednak faktem jest, że istnieją setki niestandardowych ROMów, w tym bazowanych na CM. Sam CyanogenMod jest dodatkowo modyfikowany przez prywatnych użytkowników i wydawany w nieoficjalnych wersjach na urządzenia, które oficjalnie nie są wspierane przez grupę CM. Z tego powodu nie ma gwarancji, że metoda ta zadziała na każdej wersji ROMu, gdyż może się okazać, że w naszej wersji systemu nie ma potrzebnych plików (lub są podmienione i umieszczone w innych miejscach).
Zwiększ głośność dźwięków w CyanogenMod (może też działać na innych ROMach)
Gdy już mamy zrootowanego Androida z CyanogenModem, to możemy przejść do edycji plików systemowych. Będziemy potrzebować menedżera plików, który umożliwia edytowanie plików systemowych z uprawnieniami roota. Dobrym narzędziem jest ES File Explorer.
Włączamy ES File Explorer i nadajemy programowi uprawnienia roota. W tym celu wysuwamy pasek boczny i zaznaczamy opcję "Root Explorer" przyciskiem "Włącz".
Po włączeniu Root Explorera musimy jeszcze zamontować partycję systemową, aby był do niej dostęp z uprawnieniami do modyfikacji i zapisu danych. Ponownie wysuwamy pasek boczny i znowu udajemy się do pola "Root Explorer". Tym razem nie dotykamy jednak przełącznika "Włącz / wyłącz". Zamiast tego stukamy palcem w sam napis "Root Explorer", aby wywołać nowe okno.
W nowym okienku wybieramy opcję "Zamontuj R/W". Wyświetli się kolumna z ustawieniami. W wierszu odpowiedzialnym za ścieżkę "/system" zaznaczamy po prawej stronie pole RW i klikamy OK.
Teraz możemy udać się do folderu systemowego i wyedytować potrzebne pliki. Aby to zrobić, wysuwamy menu boczne w ES File Explorer i wybieramy zakładkę "/ Urządzenie". Spowoduje to wyświetlenie głównego folderu systemowego.
Wchodzimy w nim do folderu "/device/etc/sound" lub po prostu "/etc/sound". Powinien znajdować się tu plik to3g - dotykamy go, aby otworzyć jako tekst i wybieramy otwarcie za pomocą "ES Edytor notatek".
Wyszukujemy teraz pola o poniższej treści:
val=”57″/>
Musimy zmienić wartość z 57 na większą. Polecam zacząć od zmiany na wartość 63, a jeśli będzie za głośno, to możemy stopniowo ją zmniejszać. Dotykamy przycisku zapisu, aby wprowadzić zmiany.
Po wszystkim ponownie wysuwamy menu boczne w Androidzie i stukamy palcem w zakładkę "Root Explorer". Wybieramy "Zamontuj R/W" i tym razem przywracamy stare ustawienie, czyli dla wiersza system wybieramy RO zamiast RW. Potwierdzamy ustawienia przyciskiem OK i restartujemy urządzenie, aby wprowadzić zmiany.