Zużycie pamięci RAM to kluczowa kwestia pracy każdego systemu operacyjnego. Zrozumienie tego procesu to podstawa przy rozwiązywaniu prostych problemów z Windowsem. Niestety nie zawsze jest to takie proste, a podstawowe narzędzia systemowe z Menedżerem Zadań na czele nie oferują wystarczającej dawki informacji. Radzimy, jak poradzić sobie z cięższymi problemami z pamięcią RAM.

Wiele osób, chcąc sprawdzić zużycie pamięci operacyjnej RAM korzysta z systemowego Menedżera Zadań (Ctrl+Shift+Esc), a następnie przechodzi do zakładki „Procesy” lub sprawdza ogólne zużycie pamięci RAM w zakładce „Wydajność”.  Możemy również z poziomu zakładki „Wydajność” przejść do „Monitora zasobów” i tam w zakładce „Pamięć” sprawdzić dokładne dane dotyczące poszczególnych programów. Niestety to nadal za mało, jeśli chcemy bardzo szczegółowo sprawdzić zużycie pamięci RAM programów, sterowników czy samego systemu.

Jeśli chcemy mieć całkowitą kontrolę nad pamięcią RAM w systemie, warto skorzystać z programu RAMMap. Za pomocą tej ciekawej aplikacji sprawdzimy, ile dokładnie pamięci zajmuje praca systemu Windows oraz innych programów, zobaczymy, jak wiele plików jest buforowanych przez RAM oraz ile pamięci zużywają poszczególne sterowniki oraz jądro systemu. Program działa w systemach Windows Vista i nowszych przedstawiając informacje o różnych elementach pamięci operacyjnej w specjalnych kartach. Interfejs użytkownika jest bardzo przyjazny i nowoczesny, zaś w poszczególnych zakładkach znajdziemy takie informacje, jak ogólne zużycie pamięci przez programy, zużycie pamięci przez poszczególne procesy, ustawienia priorytetów programów etc. Sprawdźmy, jak to wszystko działa.

Monitoring pamięci RAM z programem RAMMap

1. Po ściągnięciu programu RAMMap (852 KB) możemy go uruchomić bezpośrednio z pulpitu bez konieczności instalacji, dzięki czemu możemy z niego korzystać np. z poziomu pamięci flash lub z dysku w chmurze. Aby uruchomić program klikamy dwukrotnie na plik RAMMap.exe.

2. W głównym oknie programu znajdziemy 7 zakładek. W pierwszej „Use Counts” znajdziemy szczegółowe dane na temat ogólnego zużycia pamięci RAM przez różne funkcje i elementy systemu. Możemy sprawdzić ogólną ilość pamięci RAM zainstalowaną w systemie, obecnie używaną przestrzeń, wolne zasoby, użycie pliku stronicowania etc.

RAMMap

3. W kolejnej zakładce „Processes” znajdziemy wszystkie aktywne procesy uruchomione w systemie Windows. Możemy sprawdzić, ile dany proces lub program zużywa pamięci w danej chwili, jakie jest maksymalne i minimalne zużycie oraz stopień użycia pamięci w spoczynku.

RAMMap

4. W kolejnych zakładkach – Priority Summary, Physical Pages oraz Physical Ranges – znajdziemy szczegółowe informacje na temat priorytetów, pamięci fizycznej etc. Zakładki te z pewnością będą przydatne zaawansowanym użytkownikom.

RAMMap

5. W zakładce „File Summary” program wyświetla szczegółowe zużycie pamięci przez wszystkie otwierane pliki. RAMMap wyświetla informacje na temat średniego oraz maksymalnego użycia pamięci RAM dla poszczególnych plików.

RAMMap

6. W ostatniej zakładce „File Details” znajdziemy szczegółowe informacje na temat wszystkich uruchamianych wcześniej plików.

RAMMap

Pracę z programem RAMMap możemy zacząć od zakładki „Use Counts”, a następnie zwracając uwagę na kolumnę „Active”, która odpowiada za aktualnie używaną pamięć RAM przez poszczególne procesy. W ten sposób można zobaczyć, który proces konsumuje najwięcej pamięci RAM. Jeśli na szczycie listy znajduje się pozycja „Process Private” oznacza to, że większość pamięci operacyjnej RAM jest konsumowana przez pojedyncze programy. Aby je zlokalizować, przechodzimy do zakładki „Process”, a następnie klikamy na kolumnę „Private”, aby posegregować programy pod kątem zużycia pamięci RAM. Po dokonaniu segregacji możemy sprawdzić, który program zużywa najwięcej zasobów pamięci RAM, a następnie wyłączyć lub odinstalować zbędną aplikację.