Od wczoraj dostępna jest aktualizacja Windows 8.1 i można ją pobierać ze sklepu Windows Store za darmo. Niestety, nie obyło się bez problemów i użytkownicy skarżą się na problemy z brakiem dostępności aktualizacji, problemami przy instalacji czy działaniem samego systemu.
Problemów z pewnością jest znacznie więcej, ale postaraliśmy się zebrać informacje o tych, które występują najczęściej. Dla części rozwiązanie jest proste i jasne, inne z kolei wymagają nieco eksperymentowania.
1. Brak aktualizacji w Sklepie
Użytkownicy Windowsa 8 powinni mieć możliwość aktualizacji poprzez Sklep Windows. Po wejściu powinna wyświetlić się duża reklama z informacją “Uaktualnij system Windows”. Niestety, nie każdy ma taki komunikat, przez co nie można łatwo zaktualizować systemu.
Rozwiązanie: Aby móc zaktualizować system do wersji 8.1, w naszej obecnej “Ósemce” musi być zainstalowana aktualizacja z Windows Update o kodzie KB2871389. Aby sprawdzić, czy mamy zainstalowaną aktualizację, należy przejść do Panelu sterowania, wyszukać “Windows Update” i sprawdzić, czy aktualizacja znajduje się na liście. Jeśli nie, to system powinien ją wykryć na liście dostępnych nowości i zainstalować.
Jeżeli nie damy rady jej pobrać przez Windows Update, to możemy to zrobić ręcznie za pomocą strony Microsoftu, klikając w jeden z poniższych linków
KB2871389 dla Windows 8 32-bit
KB2871389 dla Windows 8 64-bit
2. Problemy z językiem po instalacji
Niektórzy użytkownicy skarżą się na problemy z językiem systemu, który po aktualizacji zmienił się na angielski lub jest tylko w połowie po polsku.
Rozwiązanie: Należy udać się do Panelu sterowania i w polu wyszukiwania wpisać “Język”, a następnie wejść do ustawień języka w wynikach wyszukiwania. Na liście języków powinny wyświetlać się zarówno polski jak i angielski. Języki są nakładane w zależności od kolejności - jeżeli angielski jest na pierwszym miejscu, to należy go zaznaczyć i przesunąć niżej, tak, aby polski był na samej górze. Po tym należy uruchomić ponownie komputer.
3. Rozmazane czcionki
Niektórzy użytkownicy spotkali się z problemem z czcionkami - wyglądają dziwnie, są rozmazane i nieczytelne. Microsoft wprowadził opcję skalowania DPI, która nieco namieszała przy domyślnych ustawieniach.
Rozwiązanie: Należy kliknąć prawym przyciskiem na pulpicie i przejść do opcji “Rozdzielczość ekranu”. W nowym oknie klikamy w odnośnik “Zmień wielkość tekstu i innych elementów”. Przejdziemy do opcji skalowania, w której zaznaczamy opcję “Pozwól mi wybrać jeden poziom skalowania dla wszystkich ekranów”. Po zaznaczeniu ustawiamy rozmiar na 100%.
4. Problemy z grami przy przełączaniu ALT+TAB
Niektóre gry mają problem z przełączaniem do pulpitu i minimalizowaniem. Dla przykładu, popularne League of Legends potrafi się wyłączyć lub drastycznie spowolnić.
Rozwiązanie: Póki co nie znaleziono 100% rozwiązania tego problemu, ale niektórzy użytkownicy informują, że pomogła aktualizacja sterowników do karty graficznej, zwłaszcza w przypadku laptopów z grafiką Intel GMA oraz HD Graphics.