Lubicie muzykę klasyczną? Jeśli tak, to wiele nagrań i kompozycji możemy pobierać za darmo dzięki specjalnej muzycznej bibliotece internetowej, która udostępnia nagrania na licencji Public Domain. Zobacz, w jaki sposób możesz zarówno słuchać na stronie jak i pobierać na dysk ulubione kompozycje, jak również wyszukiwać nowych kompozytorów.

Jak pobierać muzykę klasyczną za darmo

Jeśli lubujecie się w muzyce klasycznej, to powinniście zapoznać się z serwisem Petrucci Music Library, czyli z Muzyczną Biblioteką Petrucciego. Serwis ten wykonany jest na bazie Wikipedii i znajdziemy w nim mnóstwo nagrań i kompozycji dostępnych na zasadach wolnej licencji. Osoby grające na instrumentach mogą się zainteresować także ogromną bazą zapisów nutowych. W sumie serwis oferuje kilkadziesiąt tysięcy nagrań oraz ponad 300 tys. zapisów nutowych do pobrania.

Słuchamy muzyki klasycznej za darmo

Na początku korzystanie z serwisu może być trochę nieintuicyjne, gdyż nie jest to usługa pokroju Spotify z playlistami - mamy tu do czynienia z interfejsem bazowanym na Wikipedii. Na stronie głównej znajdziemy ostatnio dodane nagrania (New recordings) oraz zapisy nutowe (New scores). 

Nowe nagrania

Jeśli chcemy samemu wyszukać nagrań np. na podstawie kompozytorów, to musimy skorzystać z menu bocznego, gdzie znajdziemy zakładkę "Browse recordings". Przechodząc do sekcji "Composers" znajdziemy listę wszystkich kompozytorów, ułożoną alfabetycznie.

Menu serwisu Petrucci Music Library

Po wybraniu danej osoby wyświetli się lista kompozycji w zakładce "Compositions".

Lista kompozytorów

 

Wybieramy którąś z dostępnych kompozycji i przechodzimy dalej. Wyświetlą się jej szczegóły - w zakładce "Recordings" znajdziemy dostępne nagrania, które możemy odtworzyć na stronie (przycisk Play) lub pobrać na dysk (strzałka po lewej stronie).

Poniżej znajdziemy także zapis nutowy dla danej kompozycji, a także ogólne informacje na jej temat. W serwisie znajdziemy także informacje o poszczególnych kompozytorach - możemy przeczytać ich biografię, zobaczyć w jakim stylu komponowali, a także w jakich latach.

Szczegóły wybranej kompozycji - nagrania, zapisy nutowe i opisy

W serwisie znajdziemy mnóstwo kompozytorów - oczywiście nie zabrakło nagrań tych najpopularniejszych, czyli Chopina, Beethovena, Bacha czy Mozarta, ale znajdziemy tu także mnóstwo mniej znanych kompozytorów. Kompozycje możemy pobierać na dysk w formacie MP3, natomiast zapisy nutowe w większości oferowane są w postaci skanów w formacie PDF.