Grooveshark jest jedną z lepszych alternatyw dla popularnego w naszym kraju Spotify. Co więcej, za darmo dostajemy o wiele lepsze warunki słuchania muzyki, a to za sprawą braku limitu czasowego. Niestety, jak w przypadku każdego serwisu do strumieniowania muzyki nie mamy możliwości pobierania ulubionych utworów do formatu MP3. Okazuje się jednak, że ktoś znalazł na to sposób…
Na początku chciałbym zaznaczyć, że pobieranie muzyki z Groovesharka na dysk jest nielegalne - utwory pobrane w ten sposób nie różnią się pod względem legalności w niczym od albumów pobranych z torrenta czy pirackich stron. Potraktujcie to jedynie jako ciekawostkę.
Wygląda na to, że każde zabezpieczenie można złamać i nie inaczej jest w przypadku Groovesharka. Wystarczy bowiem skorzystać z jednego programu napisanego w Javie, aby móc pobierać bez ograniczeń wszystkie piosenki z serwisu muzycznego. Wygląda również na to, że Grooveshark zbytnio nie stara się temu przeciwdziałać, gdyż aplikacja krąży po sieci w zmodyfikowanych wersjach od dłuższego czasu.
Program, o którym mowa, nosi nazwę Groovedown i posiada wbudowaną wyszukiwarkę artystów, utworów oraz albumów. Aplikacja opiera się na bazie Groovesharka i wszystkie znalezione utwory możemy pobrać do formatu MP3. Interfejs jest bardzo prosty i podzielony został na kilka zakładek.
Po uruchomieniu przywita nas od razu zakładka Search, w której możemy wyszukiwać utworów. Obok pola wyszukiwania znajdziemy wysuwane menu, za pomocą którego wybieramy, czy chcemy wyszukiwać po nazwach utworów, artystów czy albumów. Po kliknięciu w przycisk Search aplikacja wyświetli nam wyniki wyszukiwania.
Jeżeli wyszukiwaliśmy bezpośrednio po utworach, to znalezione pozycje możemy od razu pobrać na dysk. Wystarczy najechać na wybraną piosenkę, a następnie kliknąć w zielony przycisk “+”. Jeżeli z kolei wyszukiwaliśmy po artystach lub albumach, to możemy wybrane pozycje rozwinąć, aby przejrzeć utwory wchodzące w skład albumu lub repertuaru artysty.
Aby przejrzeć pobierane utwory, należy przejść do zakładki “Download”. W tym miejscu wyświetlana jest lista wszystkich utworów, które aktualnie są pobierane. Przy każdym utworze znajdziemy ścieżkę do folderu, do którego ściągany jest plik. W zakładce “History” możemy znaleźć listę wcześniej pobieranych utworów.
Groovedown nie posiada rozbudowanych ustawień, ale udając się do “Settings” możemy dopasować podstawowe opcje związane z pobieraniem plików. Przede wszystkim możemy wybrać domyślny folder, do którego utwory będą pobierane, a także ustawić schemat nazewnictwa plików (np. “Nazwa wykonawcy - Nazwa utworu.mp3”).