Jak scrobblować muzykę do Last.fm z popularnych odtwarzaczy i serwisów

Last.fm to świetny serwis do zbierania informacji o tym, jakich utworów słuchaliśmy, ale nie wszystkie aplikacje i serwisy muzyczne posiadają wbudowaną obsługę naszego profilu. Z tego powodu zebraliśmy informacje o tym, jak scrobblować muzykę ze Spotify, iTunesa, Muzyki Google, Deezera, SoundClouda, foobara2000 i innych, zarówno z poziomu komputera jak i z urządzeń mobilnych.

Serwisów muzycznych do strumieniowania muzyki online jest sporo, a programów do obsługi lokalnych MP3 jeszcze więcej. Zazwyczaj korzystamy po trochu ze wszystkich sposobów - trochę posłuchamy muzyki na YouTube, trochę własnych MP3 w foobarze2000 lub iTunes, a w drodze do szkoły czy pracy wskoczy np. Spotify na Androidzie. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz profil Last.fm uwzględniał wszystkie źródła muzyczne, to musimy uzbroić się w odpowiednie narzędzia do scrobblowania muzyki.

1. Scrobblowanie w Spotify

Spotify ma wbudowaną obsługę Last.fm i potrafi scrobblować muzykę zarówno w wersji komputerowej, jak również mobilnej.

W kliencie muzycznym Spotify na Windowsie lub Macu przechodzimy do zakładki "Edytuj > Preferencje". W oknie ustawień przesuwamy się do opcji społecznościowych.

 

Znajdziemy tu opcję "LAST.FM - Scrobbluj muzykę do Last.fm". Uaktywniamy opcję, klikając w przycisk "Połącz z Last.fm". W przeglądarce otworzy się strona, w której musimy się zalogować na swoje konto Last.fm i autoryzować aplikację Spotify.

Mobilne wydania Spotify również mają wbudowaną obsługę Last.fm. Uruchamiamy aplikację, a następnie wysuwamy menu boczne aplikacji i przechodzimy do ustawień.

Przechodzimy do zakładki z ustawieniami społecznościowymi i wyszukujemy opcji scrobblowania do Last.fm. Uaktywniamy ją, a następnie w nowym okienku wpisujemy swoje dane do konta Last.fm.

Spotify jest dostępny także w przeglądarce internetowej jako Spotify Web Player. Jeśli korzystamy z tej wersji, to tu również znajdziemy scrobblowanie do Last.fm. Klikamy w dolnym lewym rogu w ikonę z kołem zębatym, aby przejść do opcji.

Wyświetlą się ustawienie podobne do tych, które są dostępne w kliencie Spotify na Windows / Mac. Wyszukujemy opcji "Scrobbluj do Last.fm" i klikamy "Połącz". Logujemy się na swoje konto Last.fm i potwierdzamy autoryzację odtwarzacza.

2. Scrobblowanie w iTunes, Winamp, Windows Media Player, foobar2000 i AIMP3

W przypadku tych odtwarzaczy konieczne jest zainstalowanie oficjalnego programu Last.fm dla systemów Windows. Działa on w tle i monitoruje, jaka muzyka jest odtwarzana. Działa również z usługą Apple Music, która jest obsługiwana przez iTunes.

Pobierz Aplikację Last.fm dla Windows

Pobierz Aplikację Last.fm dla Mac

Pobierz Aplikację Last.fm dla Linuksa

Jeśli mamy aktualnie otwarty jakiś odtwarzacz muzyczny, to wyłączamy go, a następnie instalujemy aplikację Last.fm. Powinna wykryć zainstalowane w systemie programy do słuchania muzyki i zainstalować odpowiednią ich obsługę. Nawet jeśli odtwarzacz nie wyświetla się na liście, to i tak jest duże prawdopodobieństwo, że będzie on współpracować (np. AIMP3 nie jest oficjalnie obsługiwany, ale Last.fm przechwytuje z niego muzykę).

Po zainstalowaniu logujemy się w programie Last.fm na swoje konto. Aplikacja będzie działać w tle - teraz możemy uruchomić dowolny odtwarzacz muzyczny i włączyć jakąś piosenkę. Muzyka będzie prawidłowo scrobblowana do naszego profilu Last.fm.

3. Scrobblowanie z Deezera

Deezer dostępny jest w wersji przeglądarkowej oraz mobilnej. Posiada wbudowaną opcję scrobblowania muzyki w wersji webowej.

W wersji przeglądarkowej należy zalogować się na swoje konto, a następnie w menu bocznym po lewej stronie przejść do ustawień.

W ustawieniach na górze wybieramy zakładkę "Powiadomienia i dzielenie się". Wyświetlą się ikony serwisów, do których możemy się podłączyć - po prawej znajduje się Last.fm.

 

Klikamy w przycisk "Link" i logujemy się na swoje konto, aby autoryzować dostęp do profilu.

Na urządzeniu mobilnym niestety nie znajdziemy wbudowanej funkcji scrobblowania, ale to nic nie szkodzi - Deezer jest obsługiwany przez oficjalną aplikację Last.fm na Androida / iOS. W przypadku Windows Phone dostępne jest inne narzędzie do scrobblowania muzyki. Więcej szczegółów w punkcie 5.

4. Scrobblowanie z Muzyki Google

Muzyka Google Play nie posiada zintegrowanej funkcji łączenia się z profilem Last.fm, ale są odpowiednie dodatki do przeglądarek, pozwalające scrobblować Muzykę Google.

Zainstaluj rozszerzenie Last.fm Scrobbler for Google Play Music ze sklepu Chrome Web Store. Po instalacji wyświetli się ikona słuchawek na pasku adresu. Klikamy w nią.

W nowym okienku wybieramy "Connect to last.fm". Rozszerzenie przekieruje nas do strony Last.fm, gdzie musimy autoryzować aplikację - logujemy się na konto i potwierdzamy dostęp. Jeśli mamy otwartą Muzykę Google, to należy ją zamknąć i uruchomić jeszcze raz - od teraz muzyka będzie scrobblowana do Last.fm.

Tu również znajdziemy dodatek, który pozwala scrobblować muzykę. Pobierz z dodatek o nazwie Google Music Scrobbler z serwisu GitHub, klikając w nazwę pliku z rozszerzeniem .xpi. W górnym lewym rogu przeglądarki wyświetli się komunikat o tym, że Firefox nie zezwolił na instalację dodatku z nieznanego źródła - klikamy "Zezwól".

Po zainstalowaniu przechodzimy do Muzyki Google i wchodzimy do jej ustawień. Zauważymy tam nową zakładkę "Google Music Scrobbler". Aby połączyć się z naszym kontem Last.fm, należy kliknąć "LINK" i zalogować się na swoje konto, a następnie potwierdzić autoryzację.

Muzykę Google na urządzeniu mobilnym możemy scrobblować przez oficjalnego klienta Last.fm na Androida / iOS lub aplikację do obsługi Last.fm w Windows Phone. Więcej szczegółów poniżej.

5. Scrobblowanie muzyki z aplikacji na smartfonach i tabletach - Deezer, Muzyka Google, Apple Music, SoundCloud, Walkman, PowerAMP!, Winamp i wielu innych

Na urządzeniach mobilnych znajdziemy jeszcze inne usługi strumieniowanie muzyki, jak również wyżej wspomniane, ale nie posiadające obsługi Last.fm. Co więcej, na smartfonach czy tabletach mamy też zwykłe odtwarzacze MP3, takie jak Walkman (Sony), czy też aplikacje typu mobilny Winamp lub popularny PowerAMP!. Muzykę w nich odtwarzaną również możemy scrobbować za pomocą oficjalnych (i nieoficjalnych) aplikacji na Androida, iOS i Windows Phone.

Pobierz Last.fm Scrobbler na Androida

Pobierz Last.fm Scrobbler na iOS

Pobierz Simple Last.fm Scrobbler na Androida

Pobierz ScrobbleMe na Windows Phone

Zasada każdej z aplikacji jest dość prosta - instalujemy ją, logujemy się na swoje konto i to wszystko. Aplikacje działają w tle, współpracują (zwłaszcza te oficjalne) z dziesiątkami różnych aplikacji muzycznych i automatycznie przechwytują tytuły piosenek - nie musimy niczego robić. W przypadku Windows Phone (ScrobbleMe) aplikacja jest znana z tego, że czasem - niestety - pomija niektóre piosenki.

6. Scrobblowanie muzyki z YouTube, Pandory, SoundCloud i podobnych stron w przeglądarkach Chrome oraz Firefox

Oprócz typowych serwisów muzycznych, w których możemy wykupić płatny pakiet itp., w sieci znajduje się także sporo innych stron, na których możemy słuchać muzyki. YouTube to gigant, który mówi sam za siebie, SoundCloud oferuje sporo alternatywnej muzyki, a amerykańskie radio Pandora pozwala tworzyć spersonalizowane playlisty. Z tych serwisów również da sie scrobblować muzykę do Last.fm za pomocą odpowiedniego dodatku lub rozszerzenia do Chrome/Firefox.

W Chrome instalujemy rozszerzenie o nazwie Last.fm Scrobbler. Obsługuje ono dziesiątki serwisów muzycznych, takich jak SoundCloud, YouTube, Rdio, Pandora, MixCloud i wiele, wiele innych.

Po zainstalowaniu warto wejść do opcji rozszerzenia - w tym celu wysuwamy menu Chrome i przechodzimy do "Więcej narzędzi > Rozszerzenia". Wchodzimy do opcji Last.fm Scrobblera i przewijamy w dół.

 

Znajdziemy tu opcję "Reauthenticate with Last.fm". Klikamy ją - powinno wyświetlić się powiadomienie Chrome z prośbą o zalogowanie. Logujemy się na swoje konto i gotowe.

Dla Firefoksa jest podobny dodatek - nazywa się FoxyScrobbler i obsługuje podobną ilość serwisów.

Pobierz FoxyScrobbler dla Firefoksa

Pobieramy rozszerzenie z repozytorium Mozilli. Dodatek poprosi o zrestartowanie przeglądarki - wyrażamy zgodę. Po restarcie automatycznie wyświetli się strona Last.fm z ekranem logowania.

Logujemy się na swoje konto i autoryzujemy dodatek FoxyScrobbler. I to wszystko - dodatek będzie działał w tle i przesyłał informacje o słuchanych w sieci utworach do naszego konta Last.fm.

Komentarze