Jak skuteczniej szukać informacji za pomocą przeglądarki Firefox?
Internet to wielka skarbnica wiedzy. Co prawda często możemy natknąć się na błędne informacje lub zwyczajowe bzdury, ale przy odpowiednich umiejętnościach znajdziemy wszystko, czego szukamy. Niestety zazwyczaj proces ten bywa czasochłonny i niekiedy dość trudny, ale na szczęście istnieje pewne rozwiązanie. Sprawdźmy, jak znacząco ułatwić sobie wyszukiwanie informacji za pomocą Mozilli Firefox?
Zazwyczaj szukając w sieci informacji na konkretny temat, na przykład do pracy semestralnej lub pracy domowej, staramy się znaleźć konkretną definicję, słowo kluczowe lub frazę. Po jakimś czasie mamy kolekcję kilku lub kilkunastu zakładek, co wcale nie pomaga w poszukiwaniach. Zazwyczaj w takich sytuacjach pozostaje wertowanie każdej strony z osobna, w większości przypadków na ślepo bez gwarancji, że znajdziemy cokolwiek istotnego. Na szczęście istnieje ciekawy dodatek do przeglądarki Firefox o nazwie Hugo.
Dodatek Hugo to świetna alternatywa, która znacząco poprawia komfort i szybkość wyszukiwania informacji na wielu zakładkach jednocześnie. Rozszerzenie bardzo dobrze integruje się z Firefoxem, zaś dostęp do wszystkich opcji uzyskujemy po kliknięciu na specjalny link w pasku wyszukiwania. A jak to działa?
Po uruchomieniu dodatku i włączeniu wyszukiwania treści (skrót Ctrl+F) pojawi się specjalny pasek boczny, w którym możemy wpisać szukaną frazę. Aby wyszukać frazę we wszystkich zakładkach, klikamy wspomnianą już ikonkę rozszerzenia Hugo. Po chwili pojawi się lista wszystkich wystąpień wybranego słowa we wszystkich otwartych w danym momencie zakładkach. W zależności od liczby otwartych zakładek, ilości treści etc. skanowanie w poszukiwaniu wpisanego zagadnienia może potrwać od kilku sekund do nawet kilku minut.
Po wyszukaniu, rozszerzenie wyświetli kilka wyników wraz z tekstem, aby zachować kontekst. Domyślnie wyświetlanych jest 250 słów, choć w menu możemy zmienić tę wartość od 20 do nawet 2000 słów wystarczy kliknąć liczbę „250” przy pasku wyszukiwania. Pamiętajmy jednak, że zwiększenie słów w kontekście może poważnie spowolnić proces wyszukiwania. Po dwukrotnym kliknięciu na wybraną pozycję, przeglądarka automatycznie przejdzie do odpowiedniej zakładki i przewinie stronę w miejsce, w którym znajduje się wyszukiwane słowo.
Dodatek Hugo umożliwia również przeszukiwanie tylko określonych zakładek, ponadto możemy wyłączyć wybrane zakładki z wyszukiwania – wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć na wybraną zakładkę, a następnie z menu kontekstowego wybrać odpowiednią opcję. Możemy również wyłączyć wybrane zakładki klikając na przycisk „tabs”. Ponadto po kliknięciu na „filters” możemy włączyć dodatkowe przeszukiwanie za pomocą takich domen, jak Bing, Yahoo, Google oraz Wikipedia.
Trzeba przyznać, że dodatek Hugo to idealne rozwiązanie nie tylko dla uczniów, którzy wyszukują informacje w sieci, ale również dla pracowników, redaktorów, pisarzy etc. Narzędzie działa świetnie praktycznie zawsze bez względu na to, jakich informacji szukamy. Ponadto dodatkowe filtry i ustawienia jeszcze bardziej ułatwiają i przyspieszają cały proces pozwalając uniknąć błędnych wyników i niepotrzebnych danych.