Najprostszy sposób na słuchanie audiobooków w iPhonie czy iPadzie to zgrać książkę z poziomu iTunes. Będzie wówczas dostępna z poziomu aplikacji Muzyka. Ale są też inne, równie ciekawe metody...

Jeżeli nie masz czasu na czytanie książek, audiobook może być idealnym rozwiązaniem. We wcześniejszych tekstach pokazywaliśmy już, jak samemu robić audiobooki, a także jak korzystać z syntezatora mowy w iPhonie czy iPadzie. Teraz pora na aplikacje do słuchania książek.

1. Audioteka
Czyli najlepsze polskie audiobooki. Aplikacja umożliwiająca kupowanie i odsłuchiwanie książek w najlepszych wykonaniach. Znajdziemy tutaj bardzo dużo audiobooków, w tym darmowe fragmenty do odsłuchania. Możemy przeglądać katalog, zarejestrować się do konta, przeglądać zakupione książki i oczywiście odsłuchiwać audiobooki. Minusy to nie najlepiej przemyślany interfejs.

2. LibriVox Audio Books
Aplikacja wprawdzie anglojęzyczna, jednak w zasobach LibriVox znajdziemy także kilka ciekawych polskich audiobooków. Chociażby "Psa Baskerville'ów" z przygodami Sherlocka Holmesa czy "Sklepy cynamonowe". Wszystkie nagrania tworzone są przez amatorów i udostępniane za darmo. Audiobooki możemy pobierać na telefon i odsłuchiwać bez konieczności połączenia z internetem.

3. Spotify
Tak, Spotify to nie tylko biblioteka muzyczna. W ramach popularnego radia internetowego znajdziemy również całkiem sporo darmowych audiobooków do odsłuchania. Co prawda nie pobierzemy ich na iPhona, ale można słuchać ich online. Listę ciekawych polskich audiobooków w Spotify znajdziecie w osobnym tekście.

4. Soundcloud
W serwisie Soundcloud znajdziecie kilka polskich audiobooków, chociażby wiersze czy bajki dla dzieci. A dzięki aplikacji Soundcloud Downloader można audiobooki pobrać na nasz telefon i odsłuchiwać w trybie offline. Sporo jest też zachodnich audiobooków - coś dla osób znających język angielski.

5. YouTube
Najprostsze, wydawałoby się, rozwiązanie. Jeżeli mamy dostęp do internetu z komórki, dlaczego nie słuchać audiobooków z serwisu YouTube. Znajdziemy tutaj ogromną liczbę nagrań, w tym sporo audiobooków zamieszczanych nielegalnie. Ale taki właśnie jest YouTube, gdzie obok oficjalnych wydań możemy znaleźć książki zgrane i wrzucone przez fanów.