Jak sprawdzać wykorzystanie limitów transferu w Windows?

Internauci korzystający z mobilnego dostępu do sieci muszą uważać na tzw. limity transferu. W ciągu miesiąca mają do dyspozycji np. tylko kilka gigabajtów. Co zrobić, aby zidentyfikować najbardziej aktywne połączenia i nie zostać odciętym od WWW?

W przypadku Windowsa 8 z pomocą przyjdzie nam wbudowana funkcja systemowa. Aby uzyskać do niej dostęp klikamy prawym klawiszem myszy ikonę bezprzewodowego internetu w zasobniku systemowym. Pojawi się lista dostępnych połączeń.

Ponownie klikamy prawym klawiszem w używane przez nas połączenie. Wybieramy polecenie Pokaż szacunkowe zużycie danych. W rozwijanym menu zobaczymy dzięki temu podstawowe informacje o liczbie wykorzystanych gigabajtów od momentu pierwszego połączenia.

Jeśli szukamy bardziej szczegółowych danych powinniśmy udać się do sklepu Windows Store i pobrać stamtąd program Network Usage. Umożliwia on wyświetlanie informacji o transferze z podziałem na miesiące oraz dni. Dzięki temu łatwiej ustalić, jaki program pożera najwięcej danych.



Jak zmniejszyć wykorzystanie limitu transferu w Windowsie 8? Przechodzimy w tym celu do ustawień systemu, gdzie odnajdujemy kategorię Urządzenia. Możemy tam wyłączyć pobieranie sterowników, aktualizacji i innych elementów systemowych wtedy, gdy pracujemy na limitowanym łączu.

Dane połączenie określamy jako limitowane w tym samym miejscu, w którym Windows prezentuje nam ogólne informacje o zużyciu danych (pisałem o tym wyżej).

Dzięki temu wolniej przejadamy naszej gigabajty. Ryzyko odcięcia od internetu (3G pre-paid, czyli na kartę) lub zapłacenia astronomicznego rachunku (przy abonamencie) jest dużo niższe.

Osoby, które nie korzystają z Windowsa 8 i nie mają dostępu do Windows Store, mogą zdecydować się na zewnętrzną aplikację desktopową taką jak darmowy NetWorx. Program monitoruje cały ruch do i z sieci, a także potrafi zmierzyć prędkość połączenia internetowego.

NetWorx nie tylko pomaga w lepszym wykorzystaniu limitu transferu. Umożliwia wykrywanie podejrzanej aktywności sieciowej, co pozwala na sprawniejsze odnalezienie obecnego w systemie operacyjnym złośliwego oprogramowania. NetWorx generuje raporty dzienne, tygodniowe i miesięczne.

Komentarze