Jak sprawdzić bezpieczeństwo routera za pomocą Androida
O zabezpieczenia routera warto zadbać i dostosować je odpowiednio, aby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek, np. w postaci sąsiadów podkradających nam dostęp do Internetu. Zobacz, jak przetestować zabezpieczenia swojego routera i sprawdzić, czy nie mamy jakiś popularnych luk w bezpieczeństwie.
Przy konfiguracji routera warto pamiętać o tym, aby zmienić hasło na inne, ustawić odpowiednie szyfrowanie, ewentualnie ukryć nazwę sieci, a także dostosować ustawienia łączenia się z routerem bez hasła. Czasem jednak może nam wypaść coś z głowy lub po prostu możemy nie wiedzieć, na co zwracać uwagę. Większość routerów działa od razu z miejsca - nie trzeba ich nawet zbytnio konfigurować. Ma to swoje plusy, ale i także minusy, gdyż takie urządzenia są podatne na włamania.
Przetestuj swój router z pomocą Androida
Jeśli mamy Androida, to możemy skorzystać z niewielkiej aplikacji, która testuje nasze ustawienia routera. RouterCheck, bo tak się nazywa wspomniane narzędzie, działa po podłączeniu Androida do sieci Wi-Fi, a następnie skanuje router w poszukiwaniu znanych luk w bezpieczeństwie. Mowa tu nie tylko o lukach wynikających z niezaktualizowanego oprogramowania, ale także o zwykłych ludzkich pomyłkach - aplikacja sprawdza, czy zmieniliśmy domyślne hasło dostępowe do routera, czy mamy włączone odpowiednie zabezpieczenia sieci itp.
Po uruchomieniu aplikacji wyświetli się główny interfejs. Znajdziemy tu informacje o aplikacji, jej ustawienia, a także przycisk "Check My Router". Dotykamy go, aby rozpocząć sprawdzanie naszego routera. Musimy jeszcze tylko potwierdzić komunikat, że jesteśmy właścicielami routera, który sprawdzamy.
Sprawdzanie zajmuje ok. minuty i w tym czasie aplikacja sprawdza router pod kątem najpopularniejszych błędów i luk w zabezpieczeniach. RouterCheck sprawdzi internetową bazę domyślnych haseł i spróbuje się za ich pomocą zalogować na router, aby sprawdzić, czy używamy oryginalnego hasła, czy też może je zmieniliśmy. Sprawdzi też zabezpieczenia sieci - tego, czy używamy WEP czy WPA2, a także przetestuje nasze oprogramowanie i ustawienia WPS.
Po wszystkim wyświetli się podsumowanie - mówiąc krótko, im więcej zielonych komunikatów tym lepiej. Inne kolory mogą oznaczać, że albo mamy średnio bezpieczne ustawienia lub jesteśmy narażeni bezpośrednio na proste włamanie się do naszej sieci.
W takim wypadku możemy uzyskać informacje o tym, jak naprawić problemy - przykładowo, jeśli mamy otwartą nadmierną ilość portów, to aplikacja powinna nam je wyświetlić i sugerować ich zamknięcie. Zmiany należy jednak prowadzić już samodzielnie w ustawieniach swojego routera.