Zastanawiasz się nad zmianą Windows 7 na nową "ósemkę"? W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, czy Twój komputer poradzi sobie z nowym systemem operacyjnym. Teoretycznie powinien ułatwić to program o nazwie Asystent uaktualnienia do systemu Windows 8. Jak działa ta aplikacja?

Minimalne wymagania sprzętowe Windowsa 8 obejmują procesor o częstotliwości 1 GHz, 1 GB RAM-u dla wydania 32-bitowego, 2 GB RAM-u dla platform 64-bitowych, 16 (32-bit) lub 20 GB (64-bit) miejsca na dysku twardym oraz kartę graficzną obsługującą technologię DirectX 9 i sterownik WDDM.

Wymagania opcjonalne to obecność ekranu dotykowego oraz rozdzielczość minimum 1024 na 768 dla dostępu do Windows Store'a. Te elementy to jednak nie wszystko. Warto upewnić się przed zakupem Windowsa 8, że nowy OS zawiera sterowniki do wszystkich podzespołów naszego komputera.

Po to Microsoft wydał Asystenta uaktualnienia do systemu Windows 8. Aby go pobrać należy przejść na stronę Microsoftu i kliknąć przycisk Czy na moim komputerze można uruchomić system Windows 8? Rozpocznie to pobieranie niewielkiej aplikacji.

Po uruchomieniu pliku EXE ruszy analiza zasobów komputera, co zajmie kilka minut. Po zakończeniu tej procedury wyświetlone zostaną wyniki pracy Asystenta. W moim przypadku 60 aplikacji i urządzeń było zgodnych z Windowsem 8, a 11 "wymagało przejrzenia".

Lista problematycznych elementów zawierała m.in. sterownik modułu Bluetooth laptopa oraz konsolę Wi-Fi (umożliwiającą szybkie włączanie i wyłączanie karty sieci bezprzewodowej). Oprócz tego Asystent wyświetlił listę programów, które trzeba będzie w Windowsie 8 zaktualizować lub zainstalować ponownie.

Przy niezgodnych sterownikach umieszczono jednak tylko komunikat Przejdź do witryny sieci Web aplikacji, aby uzyskać pomoc. Po kliknięciu linku ładowała się... strona główna producenta oprogramowania. Ani śladu konkretnych porad związanych z instalacją Windowsa 8.

Asystent uaktualnienia nie spisał się więc najlepiej. Nie dostarczył w zasadzie żadnych konkretnych informacji na temat tego, czy wszystkie funkcje laptopa będą w Windowsie 8 działać. Sprawnie wykrył programy, które trzeba będzie zaktualizować, ale całkowicie zawiódł w przypadku sterowników oraz aplikacji systemowych.

Najzabawniejszy był kolejny etap pracy Asystenta. Program zapytał, jakie elementy chcę zachować przy aktualizacji (pliki osobiste, aplikacje, ustawienia systemu, nic). Niezależnie od wybranej opcji po kliknięciu Dalej pokazywała się ta sama oferta zakupu Windowsa (zwykły za 515 zł, Pro za 1199 zł). Prawie jak w kiepskiej grze RPG.

Warto zwrócić też uwagę na fakt, że w zwykłym sklepie płyta z Windowsem 8 kosztuje ok. 350 zł (Pro ok. 500 zł).

Problemy z obsługą Asystenta na pewno nie przysporzą Microsoftowi zadowolonych klientów. Początkujący użytkownik nie ma szans na szybkie, przyjazne sprawdzenie zgodności swoich programów, sterowników oraz podzespołów z nowym OS-em firmy z Redmond.