Interesuje Cię, ile czasu spędziłeś w danej grze? Chcesz porównać swój wynik do kogoś innego? Sprawdzić, ile czasu zeszło Ci na przejście danej gry w porównaniu do innych? A może po prostu jesteś ciekaw, ile godzin masz już na liczniku z daną grą? Steam czy Origin oferują takie dane dla swoich gier, ale co zrobić z grami, których nie mamy na żadnych platformach tego typu?

Jak sprawdzić, ile czasu spędziliśmy w grze

Jeśli mamy grę zakupioną na Steam lub na Originie, to takie statystyki są zliczane i dostępne automatycznie. Wystarczy, że klikniemy w dana grę na liście, a w jej szczegółach znajdziemy nasz całkowity czas gry. Na Steam wyświetla się to prawej stronie, tuż pod tytułem gry, z kolei na Originie informacja ta wyświetlana jest w wyskakującym okienku, które wyświetla się po najechaniu na grę w naszej bibliotece.

Niestety, nie wszystkie gry mamy na Steam lub Originie, więc takich statystyk nie posiadamy. Steam umożliwia dodanie do listy gier niezakupionych w ich sklepie, ale wtedy jest to tylko zwykły skrót i o żadnych dodatkowych opcjach, takich jak właśnie zliczanie czasu gry, nie ma mowy. Jak w takim wypadku sprawdzić czas spędzony w grze?

Steam - czas gry

Sprawdź, ile czasu spędziłeś w danej grze z programem Gameplay Time Tracker

Gameplay Time Tracker to program, który został stworzony tylko i wyłącznie w celu śledzenia czasu gier na komputerze. Działa ze wszystkimi grami, nie wymaga połączenia z Internetem, automatycznie wykrywa aplikacje uruchomione jako gry, a także możemy go skonfigurować w taki sposób, aby śledził nasz czas gry w grach przeglądarkowych (poprzez monitorowanie czasu spędzonego pod wybranym adresem strony).

Pobierz Gameplay Time Tracker

Po zainstalowaniu i uruchomieniu program będzie monitorował gry w tle. Domyślnie program traktuje wszystkie pełnoekranowe programy, które wykorzystują biblioteki DirectX, jako gry komputerowe, więc zbiera na ich temat dane. Jeśli jednak Gameplay Time Tracker zacznie zbierać informacje o jakiś programach, a nie grach, to wystarczy taki program wpisać na czarną listę, aby zablokować jego śledzenie.

Główny interfejs programu Gameplay Time Tracker

Większość gier będzie automatycznie wykryta tuż po uruchomieniu i Gameplay Time Tracker zacznie rejestrować dane dotyczące czasu spędzonego w grze. Aby sprawdzić statystyki odnośnie czasu spędzonego w grach, wystarczy uruchomić program i przejść do zakładki "My Games" na samej górze.

Gry mogą być podzielone na kategorie tematyczne (np. gry strategiczne, wyścigi, RPG itp.), ale jeśli chcemy wyświetlić po prostu całą listę bez podziału na grupy, to wystarczy kliknąć przycisk "All Games". W tym miejscu wyświetlają się wszystkie statystyki zdobyte przez program odnośnie danego tytułu.

Statystyki odnośnie czasu gry

Widzimy zarówno nasz całkowity czas gry, jak również czas spędzony w ostatniej sesji. Widzimy także całkowitą ilość uruchomień gry - to również ciekawa statystyka, gdyż możemy przez nią podzielić całkowity czas gry, aby uzyskać, ile wynosi średni czas rozgrywki na jednym posiedzeniu.

Jak dodać grę, która nie jest wykrywana?

Jeśli po zakończeniu rozgrywki jakaś gra nie jest automatycznie wykrywana i nie widać jej na liście, to nic nie szkodzi - możemy ją dodać sami, bez względu na to, czy jest stara lub nowa. Wystarczy, że na głównym ekranie aplikacji Gameplay Time Tracker przejdziemy do zakładki "Game detection".

W tym miejscu możemy dodać nową aplikację w zakładce "Forced applications". Dodane w tym miejscu gry będą rozpoznawane jako gry i program wymusi ich śledzenie. Wystarczy kliknąć w "Add application" i wypełnić krótki formularz - podać ścieżkę do pliku .EXE odpowiedzialnego za grę, nadać jej nazwę, ewentualnie przypisać do kategorii, ustawić ikonę itp.

Ręczne dodawanie gry

Możemy także dodawać w tym miejscu gry przeglądarkowe - należy przejść do zakładki "Browser-based applications" i dodać aplikację przez podanie adresu URL strony, na której gramy.