Jak sprawdzić listę urządzeń w sieci Wi-Fi na Androidzie

Chcesz szybko sprawdzić, ile komputerów jest podłączonych do sieci Wi-Fi, a także jakie mają nazwy i adresy IP? Nie musisz wchodzić do ustawień routera czy wywoływać żadnych zaawansowanych funkcji. Wystarczy prosta aplikacja na Androida, która pokaże wszystkie komputery w sieci i wyświetli o nich informacje.

Informacje o urządzeniach podłączonych do sieci bywają bardzo przydatne. Jeśli mamy w domu kilka komputerów, tablety, smartfony i inne urządzenia podłączone do Wi-Fi, to dzięki prostej aplikacji możemy szybko sprawdzić, które z tych urządzeń jest aktualnie podłączone do sieci, a także zobaczyć, jaki ma adres IP.

Co więcej, możemy dzięki temu sprawdzić, czy w naszej sieci znajdują się tylko nasze urządzenia, czy też może któryś ze sąsiadów nie podłącza się do naszego połączenia. Normalnie możemy to sprawdzić na routerze, ale zdecydowanie łatwiej jest skorzystać z aplikacji na Androida.

Sprawdzamy urządzenia podłączone do sieci na Androidzie

We wszystkim pomoże nam aplikacja Fing – Network Tools. To proste narzędzie, które wyświetla listę podłączonych urządzeń do danej sieci Wi-Fi w ciągu kilku sekund. Oczywiście rozwieję od razu wszelkie wątpliwości – narzędzie wyświetla tylko informacje o sieci, do której sami jesteśmy podłączeni na Androidzie. Nie przeskanujemy tym narzędziem zabezpieczonych sieci, do których nie mamy dostępu.

Przed uruchomieniem aplikacji podłączamy się na Androidzie do sieci Wi-Fi, którą chcemy sprawdzić. Po podłączeniu uruchamiamy Finga. Rozpocznie się proces krótkiego skanowania, a tuż po chwili wyskoczy lista wszystkich urządzeń będących w sieci.

Dla każdego urządzenia wyświetlany jest adres IP oraz jego adres MAC. Jeżeli urządzenie posiada jakąś nazwę (np. nazwę komputera nadaną w systemie Windows), to również zostanie ona tutaj wyświetlona, dzięki czemu łatwo zidentyfikować poszczególne komputery i sprawdzić ich adres. Są także wyświetlane nazwy producentów urządzeń sieciowych.

Dotknięcie wybranego urządzenia spowoduje wyświetlenie szczegółowych informacji na jego temat, między innymi kiedy zostało podłączone do sieci.

Dostępne są także dodatkowe narzędzia sieciowe, takie jak wykonywanie ping czy traceroute'a oraz skanowanie sieci w poszukiwaniu urządzeń. Aby w przyszłości ułatwić sobie rozpoznawanie nieoznaczonych urzadzeń, możemy je opisać nazwą lub dodać do nich komentarz (np. wpisać „Drukarka” zamiast modelu urządzenia).

Komentarze