Potrzebujesz sprawdzić swój model płyty głównej? Najprościej spojrzeć na pudełko... gorzej, jeśli je wyrzuciliśmy lub zgubiliśmy. Na szczęście są inne metody na sprawdzenie swojej płyty głównej i nie wiążą się z szukaniem pudełka po szafach.
Model płyty głównej nie jest zapisany tylko na samym pudełku - jest także wpisany w oprogramowanie samej płyty głównej i można ją łatwo zidentyfikować poprzez odpowiednią komendę w systemie lub odpowiedni program.
Identyfikacja za pomocą wiersza polecenia
System Windows sam może nam powiedzieć, jaki mamy model płyty głównej. Wystarczy wykonać poniższe kroki.
1. Otwórz Wiersz Polecenia. Można to zrobićw prosty sposób poprzez przejście do ekranu startowego / menu Start i wyszukanie polecenia CMD. Uruchamiamy znaleziony element.
2. W wierszu polecenia wpisujemy komendę systeminfo i potwierdzamy ją przyciskiem Enter. Po chwili na ekranie wyświetli się lista przeróżnych informacji związanych z naszym komputerem i systemem.
3. Wyszukaj na liście pól o nazwie "System Manufacturer" oraz "System Model". W moim przypadku jest to nazwa producenta i model laptopa, czyli Dell XPS M1330. W przypadku komputerów stacjonarnych znajdziemy tu jednak dokładny model naszej płyty głównej.
Identyfikacja za pomocą narzędzia Informacji o systemie
Podobne dane możemy wyświetlić w nieco bardziej przyjaznym oknie za pomocą ekranu informacji o systemie.
1. Wciśnij kombinację klawiszy Windows +R w celu wywołania okna uruchamiania.
2. Wpisz polecenie Msinfo32 i potwierdź przyciskiem Enter.
3. W nowym oknie wyświetlą się informacje na temat naszego komputera. Znajdziemy tu kilka pól, które mogą wyświetlać naszą nazwę producenta i model płyty głównej. Najbardziej oczywiste są pola "Model płyty głownej" i "Nazwa płyty głównej". Jeżeli jednak one nie rozpoznają naszego sprzętu, to możemy spojrzeć na pola "Producent systemu" i "Model systemu".
Skorzystaj z narzędzia CPU-Z
Jeśli informacje zaprezentowane przez wbudowane w systemnarzędzia są niekompletne bądź nieprawidłowe, to możemy skorzystać z narzędzia CPU-Z. To popularny program do identyfikacji sprzętu.
Uruchamiamy go, a następnie przechodzimy do zakładki Mainboard. W polach Manufacturer oraz Model znajdziemy szczegółowy model płyty głównej. O ile w przypadku laptopów systemowe narzędzia wyświetlały nazwę modelu notebooka, o tyle CPU-Z wyświetla jeszcze dokładniejszy model płyty głównej zastosowanej w danym modelu laptopa. W przypadku komputerów stacjonarnych dane te jednak powinny być wszędzie takie same.