Spis treści
Niemal codziennie jesteśmy narażeni na dźwięki o decybelach zagrażających naszym uszom. Do tego niezdrowy tryb życia i korzystanie ze słuchawek. Z tego poradnika dowiesz się, jak sprawdzić stan swojego słuchu bez konieczności wizyty u laryngologa.
Zbyt głośna muzyka, natarczywe dźwięki w mieście, zbyt duże natężenie decybeli, źle dobrane i ustawione słuchawki - powody można jeszcze mnożyć. W dzisiejszych czasach nasz słuch jest narażony na wiele zagrożeń. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi cierpi na niedosłuch czy częściowe problemy ze słyszeniem. Zanim jednak będzie za późno, warto samemu sprawdzić, w jakim stanie są nasze uszy i czy nie warto odwiedzić laryngologa.
Słuch możemy przetestować na wiele sposobów. Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Wam darmowe narzędzie, które zapewni nam kompleksowe wyniki dotyczące naszych uszu i pozwoli na podjęcie decyzji o ewentualnym udaniu się do lekarza. Bądź też o zrezygnowaniu z niektórych form rozrywki zagrażających naszemu słuchowi.
Zbadaj swój słuch za pomocą aplikacji
Takim rozwiązaniem jest darmowa aplikacja Mimi Test, którą można bez problemu pobrać na iPhone. Aplikacja na Androida jest w przygotowaniu. Narzędzie dostępne jest w języku angielskim, jednak ze względu na zaawansowane metody, z jakich korzysta, nagrody i certyfikaty - warto użyć właśnie jej do badania swojego słuchu.
Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji, możemy przejść do testów słuchu. Ważne jest jednak, abyśmy przed przystąpieniem do pracy spełnili dwa podstawowe warunki:
- Słuchawki
- cisza w pokoju
Mimi Test zadziała jedynie, gdy będziemy korzystać ze słuchawek - najlepiej w miarę dobrych, aby testy były maksymalnie wiarygodne. Cisza w pokoju, gdzie przeprowadzamy test jest wymagana do prawidłowego działania Mimi Test. Jeżeli będą hałasy w naszym otoczeniu, aplikacja poinformuje nas o tym i wstrzyma działanie.
Po przejściu krótkiego poradnika możemy przystąpić do szybkiego testu. Polega on na wysyłaniu przez Mimi Test krótkich dźwięków o różnych decybelach do naszych uszu. Za pomocą dwóch przycisków - Left i Right - musimy określić czy dany dźwięk słyszymy w lewym czy prawym uchu.
Ważne jest, aby przyciski wybierać jak najszybciej od usłyszenia dźwięku. W ten sposób określane jest, jak szybko nasz mózg rozpoznaje docierające do niego dźwięki. Nie chodzi bowiem tylko o czułość ucha - czyli wykrywanie nawet cichych dźwięków - ale też szybkość reakcji.
Po zakończeniu tekstu składającego się z kilkunastu dźwięków o różnym natężeniu, otrzymujemy szczegółowe statystyki. Przede wszystkim Mimi Test informuje nas o stanie obu uszu i "wieku" słuchu. W moim przypadku było to 34-44 lata i około 90% w obu uszach. Aplikacja pokaże nam też nasz profil słyszenia z podziałem na decybele. To jednak nie wszystko, możemy przystąpić do innych testów. Wśród nich są m.in. testy rozpoznawania mowy, tworzenie profilu słuchu czy narzędzia do poprawy słuchu.
Bardziej zaawansowane testy wymagają stworzenia darmowego konta na serwerach Mimi. Pozwala to jednak nie tylko na stworzenie przekrojowego profilu naszego słuchu, ale również zapisanie go i przesłanie innym. Np. znajomemu lekarzowi, który doradzi nam, jakie podjąć dalej kroki mające na celu poprawę słuchu.