Jak sprawdzić swoją prywatność i bezpieczeństwo w Androidzie
Instalując aplikacje na Androida wielokrotnie pomijamy ekran z informacją o tym, do jakich danych dostanie dostęp dana pozycja. Akceptujemy wiele rzeczy "na ślepo" chcąc jak najszybciej zainstalować aplikacje. W międzyczasie nierzadko dajemy jej dostęp do naszych kontaktów, wiadomości, adresów oraz innych elemenetów.
Niestety, jest to dość popularna praktyka i gdy chcemy zainstalować jakąś aplikacje, to nie czytamy wszystkich komunikatów i udzielamy jej uprawnień bez zastanowienia, co może sie na nas odbić w przyszłości. Czy dana aplikacja potrzebuje dostępu do listy kontaktów? Czy potrzebuje uprawnień do wykonywania połączeń lub wysyłania sms'ów? Nie zwracamy na to uwagi, a powinniśmy.
Zamiast jednak starać się zmieniać nawyki, lepiej jest zainstalować aplikacje, która pomoże nam zweryfikować uprawnienia udzielone aplikacjom, a także zeskanuje zainstalowane programy pod kątem prywatności i wyświetli nam listę pozycji, które posiadają najwięcej uprawnień, a co za tym idzie stanowią dla nas największe ryzyko. Taką aplikacją jest BitDefender Clueful.
Po uruchomieniu, Clueful skanuje wszystkie aplikacje zainstalowane w smartfonie i sprawdza je w oparciu o chmurę BitDefender pod kątem tego, co dane pozycje mogą zrobić na naszym telefonie. Po ukończeniu skanowania wyświetli się rezultat Privacy (prywatności) w postaci punktów w skali od 1 do 100. Możemy także wybrać opcję, która wyświetli więcej informacji na temat otrzymanego wyniku.
Przede wszystkim wyświetlona zostanie lista wszystkich aplikacji zainstalowanych w smartfonie, ułożona w taki sposób, aby na samej górze wyświetlać te najgroźniejsze, a na dole te najmniej groźne. Aplikacje są kwalifikowane do jednej z trzech grup - Low Risk Apps (aplikacje niskiego ryzyka), Moderate Risk Apps (średnie zagrożenie) i High Risk Apps (wysokie zagrożenie).
W każdą aplikację znajdującą się na liście możemy kliknąć i wejść w jej szczegóły. Szczegóły są o tyle ważne, że wyświetlają listę uprawnień aplikacji, czyli listę funkcji smartfona, do których aplikacja ma pełen dostęp. Jeżeli stwierdzimy, że aplikacja ma za dużo uprawnień i jest nam niepotrzebna, to możemy ją od razu odinstalować z poziomu programu - wystarczy skorzystać z przycisku Uninstall na karcie programu.
Drugą opcją w szczegółach aplikacji jest przycisk Dislike (Nie lubię). Jeżeli stwierdzimy, że aplikacja ma za dużo uprawnień i chcemy przestrzec przed nią innych użytkowników, to możemy skorzystać z tej opcji. Odpowiednia informacja zostanie wysłana do chmury BitDefender i przy następnym skanowaniu smartfona przez inną osobę zostanie ona wzięta pod uwagę.
Całą listę aplikacji możemy także odpowiednio filtrować, dzięki czemu istnieje możliwość wyświetlenia tylko tych aplikacji, które np. mogą nas narażać na dodatkowe koszta, wyświetlać natrętne reklamy, przesyłać dane prywatne do osób trzecich czy też śledzić naszą lokację.
Z pewnością korzystając z aplikacji zauważymy, że aplikacje takie jak AirDroid, Facebook czy Google+ są dość wysoko na liście aplikacji niebezpiecznych. Dzieje się tak dlatego, że Clueful nie ocenia aplikacji po ich nazwach, a jedynie po ich uprawnieniach. Pomimo tego, że Google+ i Facebook to zaufane pozycje, to jednak uprawnień mają sporo, a co za tym idzie Clueful jest dla nich bezlitosny.