Sprawdźmy, jak korzystać z kanałów RSS i jakie oprogramowanie jest do tego najlepsze. Jeśli ktoś poszukuje estetycznie wykonanej aplikacji z prostą obsługą i wieloma opcjami, powinien zwrócić uwagę na QuiteRSS.

QuiteRSS to prosty, czytelny i w pełni bezpłatny czytnik wiadomości RSS. Zdaniem wielu osób, największą zaletą programu jest przede wszystkim prostota obsługi, dzięki czemu nawet początkujący użytkownik bez doświadczenia informatycznego poradzi sobie z konfiguracją i ustawieniem wszystkich kanałów. Na dobrą sprawę, ustawienie ogranicza się do dodania kanału RSS z dowolnej strony do programu QuiteRSS. Aplikacja automatycznie przeprowadzi analizę strony i doda nowy kanał do listy.

QuiteRSS

Użytkownicy mają możliwość ręcznego odświeżania dodanych kanałów RSS i automatycznego oznaczania wiadomości, jako przeczytane. Oprócz tego QuiteRSS oferuje możliwość filtrowania wiadomości i kanałów RSS, jak również użytkowników. Ponadto możemy dowolnie konfigurować serwer proxy, importować listy z kanałami RSS oraz włączać opcję automatycznego odświeżania wiadomości po włączeniu programu. Sprawdźmy zatem, jak to wszystko działa.

1. Jak otwierać wiadomości RSS?

Po instalacji programu QuiteRSS i dodaniu ulubionych kanałów, mamy kilka różnych wariantów ich otwierania. Domyślnie, wszystkie wiadomości są otwierane bezpośrednio w oknie programu. Jeśli wolimy, aby po kliknięciu w nagłówek wiadomość otwierała się np. w oknie przeglądarki, klikamy w „Narzędzia” na pasku w górnej części okna, a następnie w menu kontekstowego wybieramy „Opcje”. Następnie przechodzimy do zakładki „Przeglądarka” i wybieramy opcję „Używaj zewnętrznej przeglądarki”. Po wybraniu opcji, klikamy na „OK” – od teraz podwójne kliknięcie na nagłówku informacji sprawi, że zostanie ona otworzona w domyślnej przeglądarce internetowej.

QuiteRSS

2. Automatyczna aktualizacja kanałów na starcie

Program QuiteRSS domyślnie nie obsługuje funkcji automatycznej aktualizacji kanałów po włączeniu programu – użytkownik musi aktualizować je ręcznie. Na szczęście w opcjach możemy zmienić zachowanie aplikacji. Wystarczy po wejściu do „Opcji” przejść do zakładki „Kanały”, a następnie zaznaczyć jedną (lub obie) opcje w górnej części okna. Jeśli chcemy, aby program automatycznie aktualizował kanału tuż po starcie, zaznaczamy opcję „Automatycznie aktualizuj kanały podczas startu”. Możemy również ustawić automatyczną aktualizację w określonych odstępach czasu – w tym przypadku zaznaczamy drugą opcję i ustawiamy, co ile minut program ma aktualizować kanały.

QuiteRSS

3. Wyłączanie dźwięków i powiadomień

Jeśli oprócz programu QuiteRSS korzystamy z komunikatorów internetowych, klientów poczty elektronicznej i innych programów, które wyświetlają powiadomienia lub wydają dźwięki, kolejna porcja powiadomień i innych przeszkadzaczy może być nie do zaakceptowania. Trzeba również przyznać, że QuiteRSS wyposażony w kilkanaście kanałów jest w stanie przeszkadzać użytkownikowi niemal, co chwilę. Jak to zmienić? Po wejściu do panelu „Opcje” przechodzimy do zakładki „Powiadomienia” i tam ustawiamy preferowane opcje. Możemy całkowicie wyłączyć powiadomienia, zmienić ich wygląd i złożoność, dźwięk etc.

QuiteRSS

5. Najważniejsze skróty klawiszowe

Oczywiście obsługa programu jest prosta i intuicyjna, zaś wszystkie opcje i akcje wykonamy za pomocą myszki, ale niekiedy o wiele wygodniej nacisnąć jeden klawisz, niż błądzić kursorem po ekranie w poszukiwaniu odpowiedniego przycisku. Na szczęście program QuiteRSS wspiera skróty klawiszowe, a poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • Zaktualizuj kanały: F5
  • Zaktualizuj wszystko: Ctrl+F5
  • Opcje: F8
  • Skasuj: Delete
  • Przywróć ostatnio skasowane wiadomości: Ctrl+Z
  • Poprzednie kanały: Ctrl+Up
  • Następne kanały: Ctrl+Down
  • Otwórz w przeglądarce: Spacja
  • Drukuj: Ctrl+P
  • Wyszukaj: Ctrl+F

6. Czcionki i etykiety

Jeśli w naszej kolekcji znajduje się wiele kanałów o różnej tematyce, odszukanie interesującej nas wiadomości może być problemem. W takim przypadku dobrym pomysłem może być zmiana czcionki i swego rodzaju etykietki, którymi oznaczymy kanały np. pod względem tematycznym – informacje ze świata, nowości ze świata techniki, programów, gier, motoryzacji etc.

QuiteRSS

Aby zmienić czcionkę przechodzimy do „Opcji”, a następnie kierujemy się do zakładki „Czcionki & Kolory” – tam zmienimy czcionki, ich wielkość, styl, kolor etc. Po wybraniu czcionki, możemy przejść do zakładki „Etykiety”, gdzie możemy skorzystać z predefiniowanych etykiet, lub stworzyć własne wybierając kolor, kształt, podpis etc.