Hasła dzielą się na słabe i te, które trudno zapamiętać. Silne hasło to zwykle ciąg przypadkowych znaków. Zobaczcie, jak stworzyć silne hasło, które zarazem łatwo będzie zapamiętać.
Co zrobić, aby stworzyć silne hasło - np. do skrzynki pocztowej czy konta bankowego? Na początek kilka prostych informacji:
- używaj wielkich i małych liter (PrzyKŁAd)
- używaj cyfr w hasłach
- używaj znaków specjalnych (!%$*#)
- używaj długich haseł
To wszystko oczywiście wiemy. Jak jednak stworzyć hasło, które będzie spełniać wszystkie powyższe warunki, a jednocześnie będzie łatwe do zapamiętania?
1. Inspiracja
Przede wszystkim znajdź słowa, które łatwo zapamiętasz. Ulubione miasto z wakacji, bohatera książki czy jakiś szczegół z życia znajomych. Zapamiętaj sobie słowo, a następnie odpowiednio je przekształć w mocne hasło.
2. Robimy hasło
Za przykład weźmiemy polskiego pisarza Teodora Parnickiego, którego lubię, więc łatwo mi jest go zapamiętać. Teraz przekształcimy zapamiętane słowo w hasło, korzystając z podanych wcześniej warunków.
Użyjmy wielkich i małych liter: TeoDorParniCKi
Użyjmy cyfr w hasłach: Te0D0rParn1cki
Użyjmy znaków specjalnych: Te0D0rP@rn1<k!
Rezultat: Te0D0rP@rn1<k!
Hasła możemy tworzyć również mieszając ze sobą ciąg liter i znaków. Bierzemy na przykład ulubionego bohatera z Władcy Pierścieni, Aragorna i mieszamy go z datą urodzin dziadka (1943), który zawsze kojarzył nam się z dzielnym królem Gondoru: A1r9a4g3orn. Dodatkowo zmieniamy niektóre litery na znaki specjalne i dodajemy wielkie litery: @1r9A4g3or^.