Jak stworzyć e-booka za pomocą Worda lub innego edytora tekstu?
Rosnąca popularność tabletów oraz dedykowanych czytników sprawiła, że Polacy zabrali się za czytanie e-booków. Praktycznie każda większa księgarnia internetowa ma je w swojej ofercie. Co jednak zrobić, jeśli chcemy stworzyć własną książkę elektroniczną?
Opcja ta może być przydatna wtedy, gdy np. znaleźliśmy w sieci cykl ciekawych artykułów i chcemy mieć możliwość czytania ich w trybie offline. Brak konieczności dostępu do internetu to nie wszystko. E-book jest po prostu wygodniejszy od zwykłej strony WWW.
Zabierając się za jego przygotowanie należy przede wszystkim zastanowić się nad formatem docelowym. Najpopularniejsze to TXT, RTF, PDF, EPUB oraz MOBI (dla Kindle'a). Wszystko zależy od tego, jakie standardy obsługuje nasz tablet (wymagana instalacja aplikacji) lub czytnik.
Nie wszystkie z powyższych formatów są przez Worda lub inne edytory tekstu obsługiwane. Największe problemy sprawią nam rozszerzenia EPUB i MOBI. Z drugiej strony eksport do PDF-a powinien działać bez zarzutu. Do tego dochodzi także standard HTML.
Aby przygotować ładnie wyglądającego e-booka powinniśmy najpierw utworzyć zwykły dokument tekstowy. Potem zajmujemy się stroną tytułową. Możemy w tym celu skorzystać z oferowanych przez Worda, zdefiniowanych nagłówków albo samodzielnie sformatować tekst.
Potem wciskamy kombinację klawiszy Ctrl+Enter, aby wymusić utworzenie nowej strony. Tam przygotowujemy spis treści. Aby był on aktywny (zawierał linki do kolejnych rozdziałów) powinniśmy skorzystać z polecenia Wstaw spis treści dostępnego w menu wstążek Worda.
Kolejny krok to utworzenie następnej strony skrótem Ctrl+Enter i wpisanie tytułu pierwszego rozdziału. Stosujemy w tym wypadku styl Nagłówek 1. Word powinien automatycznie rozpoznawać te wersy i dodawać odpowiednie linki do spisu treści.
Jeśli planujemy mieć podrozdziały, umieszczamy je w spisie z wcięciami, a następnie we właściwym tekście używamy przy ich tytułach stylu Nagłówek 2. Po przygotowaniu struktury dokumentu możemy wkleić zwykły tekst między oznaczenia rozdziałów i podrozdziałów.
Za pomocą sekcji Wstaw umieszczamy w dokumencie nagłówek oraz stopkę. Ten pierwszy zwykle zawiera tytuł e-booka, autora i/lub tytuł bieżącego rozdziału. Ten drugi to idealne miejsce na numerację stron. Dzięki temu poruszanie się po książce będzie łatwiejsze.
Jeśli planujemy używać tak przygotowanego szablonu w późniejszym czasie podczas edytowania innych e-booków, powinniśmy w tym momencie zapisać efekty naszej pracy w formacie DOTX.
Po umieszczeniu całego tekstu w dokumencie możemy zapisać go za pomocą polecenia Zapisz jako w formacie HTML, RTF czy TXT. Alternatywą jest eksport do PDF-a przy użyciu komendy Zapisz i wyślij na wstążce Plik.
Z takimi plikami bez problemu poradzi sobie smartfon czy tablet z Androidem (pod warunkiem zainstalowania odpowiedniej aplikacji, takiej jak np. Moon Reader). Większość czytników e-booków także rozpozna wymienione wyżej formaty.
Osoby zainteresowane e-bookami w standardach EPUB oraz MOBI muszą zainstalować dodatkowe oprogramowanie, takie jak np. Calibre. Program ten potrafi importować książki w formacie HTML i przerabiać je na standardy strawne dla czytników e-booków.