Jeśli masz kilka komputerów w domu lub niewielkim biurze zapewne chcesz, aby przechowywane na nich dane były zawsze aktualne i zsynchronizowane. Łączenie wszystkich maszyn kablem to bardzo niewygodny przeżytek, zaś składowanie wszystkich danych na wirtualnym dysku w chmurze zajmuje dużo czasu, szczególnie przy wolnym łączu internetowym. Czy istnieje inny sposób na bezpośrednią synchronizację danych pomiędzy kilkoma komputerami?

Synchronizacja danych z BitTorrent Sync

BitTorrent Sync używa potężnej i bardzo wydajnej sieci BitTorrent do synchronizacji danych pomiędzy różnymi komputerami, a wszystko to w prywatnej i zaszyfrowanej formie, dzięki czemu użytkownicy mają pewność, że ich pliki i dane są w pełni bezpieczne i nikt niepowołany nie jest w stanie ich przechwycić. Dane możemy udostępniać zarówno w obrębie kilku prywatnych komputerów, jak również znajomym lub rodzinie na drugim końcu kraju. Wystarczy wybrać folder, który ma być synchronizowany, a następnie dobrać osoby, które będą miały do tego folderu dostęp. Usługa działa zarówno w sieci lokalnej, jak również za pośrednictwem Internetu i wspomnianej już sieci BitTorrent.

BitTorrent Sync

BitTorrent Sync współpracuje praktycznie ze wszystkimi systemami operacyjnymi dostępnymi na rynku: Microsoft Windows, Mac oraz Linux w większości wariantów. To ogromna zaleta – taka uniwersalność pozwala synchronizować dane pomiędzy różnymi komputerami bez względu na rodzaj i wersję zainstalowanego systemu operacyjnego. Kolejną zaletą jest fakt, że program i usługa jest całkowicie darmowa i nie wymaga żadnego dodatkowego wkładu finansowego użytkownika.

AeroFS – prosta alternatywa dla Dropboxa?

AeroFS to darmowy (teoretycznie) program, który może być ciekawą alternatywą np. dla słynnego Dropboxa. Usługa pozwala synchronizować dane pomiędzy komputerami. I tu pojawia się problem – darmowa wersja pozwala jedynie na synchronizację dwóch komputerów, ale jeśli chcemy połączyć jednym folderem kilka maszyn, musimy skorzystać z płatnej wersji programu.

AeroFS

Wystarczy stworzyć folder, w którym będziemy przetrzymywać dane do synchronizacji, a następnie wybieramy komputer, który będzie miał pełny dostęp do tego katalogu. Co ciekawe, AeroFS nie korzysta z własnego serwera, więc pliki zawsze są dostępne na dysku komputera – podczas synchronizacji są przesyłane bezpośrednio z komputera na komputer. Zdaniem przedstawicieli AeroFS, użytkownicy mogą być zupełnie spokojni o swoją prywatność, gdyż nikt nie zobaczy nawet nazwy ich plików. Warto wspomnieć, że usługa ta bardzo przypomina Dropboxa – nawet wygląd ikony folderu jest podobny. Najważniejszą różnicą jest „przeskoczenie chmury” i składowanie plików bezpośrednio na dysku komputera. Oczywiście program współpracuje z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi – Windows, Linux oraz Mac.

Cubby – do wyboru, do koloru

Cubby oferuje zarówno możliwość składowania plików na wirtualnym dysku w chmurze, jak również opcję bezpośredniej wymiany i synchronizacji plików. W naszym przypadku najważniejszą opcją jest synchronizacja plików bezpośrednio pomiędzy upoważnionymi komputerami z pominięciem chmury. 

Cubby

Aby skorzystać z usługi Cubby, należy utworzyć konto w serwisie, po czym otrzymamy dostęp do darmowej przestrzeni na wirtualnym dysku w chmurze. Co ciekawe, usługa bezpośredniej wymiany plików pomiędzy komputerami była w pełni darmowa do czasu, gdy usługa Windows Live Mesh była jeszcze aktywna. W momencie, gdy Microsoft zawiesił wsparcie dla swojej usługi, Cubby wprowadziło opłaty za korzystanie z bezpośredniej wymiany plików. Mimo to, jeśli to rozwiązanie przypadło Wam do gustu i potrzebujecie wydajnego i wygodnego rozwiązania, warto skorzystać z niedrogiej usługi Cubby.

Wady i zalety tego typu rozwiązań

Największą zaletą tego typu synchronizacji jest fakt, że wszystkie pliki są zawsze dostępne na dysku komputera – nie musimy mieć połączenia z Internetem, aby uzyskać dostęp do swoich plików przechowywanych na wirtualnym dysku w chmurze. Niestety ta niewątpliwa zaleta jest również sporą wadą – w przypadku awarii komputera tracimy te pliki bezpowrotnie, dlatego też warto wykonywać kopie zapasowe ważnych i cennych dla nas danych. Niestety synchronizując dane bezpośrednio z pominięciem chmury tracimy również dostęp do nich za pomocą tabletu, telewizora czy smartfona – np. do konta Dropbox możemy się dostać z praktycznie każdego urządzenia obsługującego połączenie internetowe.