Spis treści
macOS Catalina to nowa wersja systemu dla komputerów Mac. Jedną z nowości jest całkowite pozbycie się programu iTunes. Jak w takim razie teraz robić kopie zapasowe iPhone’a lub iPada oraz synchronizować urządzenia z komputerem? Teraz do tego użyjemy przeglądarki plików, czyli Findera.
W trakcie konferencji WWDC 2019 Apple zapowiedział nowe wersje swoich systemów operacyjnych dla komputerów Mac i urządzeń mobilnych. Najnowsza wersja systemu macOS dla komputerów Mac nosi przydomek Catalina, dostępna będzie w stabilnej wersji na jesieni, ale już teraz można ją zainstalować w wersji Beta na swoim Macu. Jedną z poważniejszych zmian, które Apple wprowadza w macOS Catalina, jest praktycznie całkowite zabicie programu iTunes.
Program iTunes do tej pory był kombajnem służącym do słuchania muzyki lokalnej, odtwarzania muzyki z usługi Apple Music, pobierania i odtwarzania podcastów oraz strumieniowania filmów z usługi Apple TV. Oprócz tego iTunes służył do zarządzania swoimi urządzeniami mobilnymi – pozwalał synchronizować dane z iPhone’a i iPada z komputerem Mac, a także pozwalał tworzyć pełne kopie zapasowe urządzeń mobilnych.
Apple postanowił rozbić iTunes na mniejsze aplikacje – Podcasty, Muzyka oraz Apple TV. Są to odrębne aplikacje, które zastąpią te funkcje z programu iTunes. Co jednak z funkcją zarządzania swoim iPhonem i iPadem? Jak teraz będzie wyglądało tworzenie kopii zapasowych i synchronizacji urządzeń mobilnych?
Synchronizowanie i tworzenie kopii zapasowej iPhone w macOS Catalina
Funkcje zarządzania urządzeniami mobilnymi zostały w macOS Catalina przeniesione do Findera, czyli do menedżera plików w komputerach Mac. Od teraz jeśli zechcemy zrobić kopię zapasową lub zsynchronizować swojego iPhone’a bądź iPada, nie trzeba uruchamiać żadnego programu – wystarczy po prostu Finder.
Sprawa wygląda bardzo prosto w macOS Catalina. Najpierw musimy podłączyć swoje urządzenie mobilne do komputera Mac za pomocą kabla USB. Gdy to zrobimy, kolejnym krokiem jest uruchomienie okna Finder.
Teraz należy spojrzeć na pasek boczny w Finderze, gdzie pod skrótami do Pulpitu, Aplikacji, Pobranych czy Zdjęć znajdziemy sekcje „Lokalizacje”. W tym miejscu pojawi się na liście nasze podłączone urządzenie mobilne – iPhone, iPad lub iPod Touch.
Zaznacz swoje urządzenie na liście, aby wyświetlić jego szczegóły. W kolumnie ze szczegółami kliknij w przycisk parowania urządzenia, aby zezwolić komputerowi Mac na dostęp.
Po zaznaczeniu urządzenia w oknie Findera wyświetli się bardzo dobrze znany ekran z informacjami o iPhonie lub iPadzie – dokładnie ten sam, który do tej pory znaliśmy z programu iTunes. Apple przeniósł cały ekran informacji o urządzeniu z iTunes do Findera.
Znajdziemy tu zatem nazwę urządzenia, informacje o zainstalowanej wersji oprogramowania iOS, podgląd muzyki, filmów, podcastów, audiobooków, książek, zdjęć i plików, a także funkcje tworzenia kopii zapasowej. Jeśli chcemy zsynchronizować urządzenie, to wystarczy kliknąć w przycisk synchronizacji w dolnym prawym rogu ("Sync").
Z kolei jeżeli chcemy wykonać kopię zapasową, to wystarczy – tak samo jak do tej pory w iTunes – wybrać rodzaj backupu i kliknąć w przycisk „Wykonaj kopię zapasową” ("Back Up Now"). Cały proces wygląda tak samo, jak w programie iTunes, z tą różnica, że teraz ta opcja jest zintegrowana bezpośrednio z menedżerem plików, czyli z Finderem.