Jeśli często zmieniamy miejsce pracy przy komputerze, korzystamy z wielu urządzeń (w tym mobilnych) to warto zadbać o to, aby nasze ustawienia i zakładki były automatycznie ujednolicane. Służy do tego opcja synchronizacji. Pokażemy, jak ją włączyć w przeglądarkach Chrome, Firefox i Internet Explorer.
Uruchomienie synchronizacji w przeglądarkach nie należy do skomplikowanych rzeczy, ale jeśli macie z tym problem, to nasz tekst z pewnością wam pomoże uruchomić odpowiednie opcje.
Firefox Sync przechowuje ona nasze dane na serwerach Mozilii i pozwala synchronizować zawartość na podłączonych do usługi urządzeniach. Aby włączyć tę opcję, należy otworzyć menu Firefoksa, po czym wybrać pozycję “Skonfiguruj usługę Sync...”.
Wyświetlone zostanie nowe okno, w którym możemy założyć nowe konto lub zalogować się na istniejące. Tworzymy nowe konto, wypełniając formularz i podając adres e-mail oraz hasło. Po utworzeniu konta, Firefox dokona pierwszej synchronizacji i zapisze nasze dane w chmurze, na serwerach Mozilli.
Aby zsynchronizowane dane były widoczne na innym urządzeniu, należy uruchomić na nim Firefoksa, udać się do ustawień synchronizacji i przy konfiguracji wybrać opcję “Mam już konto”. Wyświetlony zostanie kod parujący, który musimy wpisać na głównym urządzeniu, z poziomu którego zakładaliśmy konto.
W celu sparowania urządzenia udajemy się do opcji (przycisk Firefox > Opcje), przechodzimy do zakładki “Synchronizacja”, klikamy w przycisk “Sparuj urządzenie” i podajemy kod wyświetlony na komputerze / smartfonie, który chcemy podłączyć do Firefox Sync. Od teraz zakładki i ustawienia będą synchronizowane pomiędzy sparowanymi urządzeniami.
Synchronizacja w Google Chrome jest łatwiejsza do uruchomienia, niż ma to miejsce w przypadku Firefoksa. Jeżeli przy pierwszym uruchomieniu przeglądarki zalogowaliśmy się na swoim koncie Google, to wszystkie dane są już automatycznie synchronizowane - wystarczy, że zalogujemy się na tym samym koncie na innym komputerze, a wszystkie zakładki, rozszerzenia i ustawienia zostaną zsynchronizowane.
Jeżeli jednak nie jesteśmy zalogowani do konta Google (konto Gmail), to wystarczy, że rozwiniemy menu przyciskiem obok paska adresu, a następnie wybierzemy opcje “Zaloguj się w Chrome...”.
Wyświetlona zostanie nowa karta, w której wystarczy zalogować się na swoje konto Google. Po zalogowaniu wszystkie ustawienia zostaną zsynchronizowane. Ten sam proces wykonujemy na innych urządzeniach.
Użytkownicy Windowsa 8 mogą synchronizować zakładki, historię przeglądania i inne elementy przeglądarki ze swoim kontem Microsoft. Synchronizacja dokonywana jest automatycznie, jedyne co trzeba zrobić, to zalogować się do systemu na swoim koncie Microsoft, a nie na koncie lokalnym (można to sprawdzić w ustawieniach komputera, w zakładce “Użytkownicy”).
Następnie w ustawieniach komputera należy przejść do zakładki “Synchronizacja ustawień” i upewnić się, że na liście jest zaznaczona opcja “Przeglądarka”. Zawartość Internet Explorera 10 (oraz wkrótce 11) będzie automatycznie synchronizowana z naszym kontem Microsoft.