Jak synchronizować zakładki pomiędzy różnymi przeglądarkami?
Synchronizacja zakładek w obrębie jednej przeglądarki nie jest wielkim problemem – wystarczy zalogować się na swoje konto w przypadku Google Chrome lub skorzystać z usługi Firefox Sync. Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy synchronizować swoje zakładki pomiędzy komputerami i różnymi przeglądarkami internetowymi. Jak sobie z tym poradzić?
Z pomocą przychodzi program Xmarks, dzięki któremu zsynchronizujemy wszystkie ulubione zakładki zapisane na jednej przeglądarce i udostępnimy je w innych. Jeśli mamy kolekcję kilkudziesięciu lub kilkuset zakładek w przeglądarce Firefox, w jednej chwili, prosto i szybko udostępnimy je w przeglądarce Safari, Google Chrome czy Internet Explorer. Oprócz tego za pomocą programu stworzymy kopię zapasową ulubionych stron internetowych na wypadek awarii komputera.
Dodatek XMarks to nie tylko synchronizacja zakładek – ciekawostką jest funkcja zapisywania wszystkich loginów i haseł używanych do logowania się na pocztę, portale społecznościowe etc. Zapisane dane mogą być przechowywane w chmurze lub na wybranym przez użytkownika serwerze. Sprawdźmy więc, jak to działa instalując dodatek w przeglądarce Firefox, a następnie odzyskując wszystkie zakładki w Google Chrome.
Odpowiedni do przeglądarki dodatek możecie pobrać tutaj: Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox.
Instalacja dodatku w przeglądarce Firefox
- Po ściągnięciu dodatku uruchamiamy go i w przeglądarce Firefox klikamy na „Zezwól”, aby zainstalować rozszerzenie.
- Po chwili pojawi się okno z komunikatem – klikamy na Instaluj, aby dokończyć instalację dodatku Xmarks. Aby sfinalizować proces należy ponownie uruchomić przeglądarkę Firefox.
- Po chwili pojawi się okno logowania do programu Xmarks. Jeśli pierwszy raz uruchamiamy ten dodatek, musimy utworzyć nowe konto klikając na „Utwórz konto”.
- W następnym oknie wpisujemy nazwę użytkownika, hasło oraz adres e-mail, a następnie klikamy na przycisk „Utwórz konto”.
- Po chwili pojawi się okno dodatku Xmarks z opcją wyboru stałej synchronizacji otwartych kart. Możemy wprowadzić dowolną nazwę dla komputera, która zostanie użyta w celu identyfikacji.
- W następnym kroku możemy włączyć opcję synchronizacji historii przeglądarek, dzięki czemu możemy otwierać strony przeglądane w przeglądarce Firefox np. w Google Chrome lub Safari.
- Następna strona to kolejne trzy opcje. Możemy między innymi włączyć mądrzejsze wyszukiwanie, czyli funkcję, która zdaniem producentów pozwoli odkrywać najlepsze strony internetowe.
- Po przejściu przez wszystkie kroki kreatora, Xmarks skopiuje wszystkie zakładki i opcje. Aby zakończyć pracę klikamy na „Zakończ”.
Instalacja dodatku w Google Chrome
- Instalacja rozszerzenia Xmarks w przeglądarce Google Chrome odbywa się na bardzo podobnych zasadach. Możemy również odwiedzić Chrome Web Store i z jego poziomu pobrać dodatek Xmarks.
- Aby zainstalować rozszerzenie w przeglądarce Google Chrome, klikamy na przycisk „Dodaj do Chrome”, a następnie w nowym oknie klikamy na „Dodaj”.
- Po krótkiej chwili pojawi się odpowiedni komunikat informujący o dodaniu Xmarks do rozszerzeń przeglądarki, zaś w górnym prawym rogu obok paska adresu pojawi się nowa ikonka.
- Aby przejść do konfiguracji rozszerzenia, klikamy w ikonkę - po chwili pojawi się nowe okno. Po kliknięciu na „Dalej” możemy zalogować się do uprzednio utworzonego konta. W tym celu wpisujemy nazwę użytkownika oraz hasło.
- Po kliknięciu na „Dalej” dodatek rozpocznie synchronizację - aby rozpocząć proces klikamy na „Sync”. Po chwili na pasku zakładek pojawi się nowa pozycja o nazwie „Inne zakładki” zawierająca wszystkie zapisane strony z przeglądarki Firefox. Na podobnej zasadzie uzyskujemy dostęp do zakładek z Google Chrome w przeglądarce Firefox etc.