Google oferuje wiele metod na zabezpieczenie naszego konta. Jednak poza zabezpieczeniami konta mamy także narzędzia diagnostyczne, które pozwalają sprawdzić listę logowań z ostatniego miesiąca. Możemy przejrzeć kto się na nasze konto logował, z jakiego urządzenia, kiedy oraz z jakiego kraju.
Pokazywaliśmy już, jak sprawdzić ostatnią aktywność na kontach Google oraz Microsoft, ale firma z Mountain View wprowadziła pewne zmiany i usprawnienia, o których warto wspomnieć i je przedstawić. Użytkownicy Google'a mają teraz dostępne dwie zakładki przedstawiające to, co się działo na naszym koncie w ostatnich 28 dniach.
1. Urządzenia i aktywność
W ustawieniach bezpieczeństwa konta znajdziemy teraz zakładkę „Urządzenia i aktywność”. Jak można się domyślić, w tej zakładce znajdziemy szczegółowe informacje o tym, z jakiego urządzenia były logowania na nasze konto.
Na samej górze wyświetli się nasze bieżące urządzenie, z którego obecnie jesteśmy zalogowani, ale poniżej znajdziemy listę innych komputerów, laptopów, smartfonów czy tabletów, które mają dostęp do naszego konta.
Przy każdym urządzeniu wyświetla się ostatnia data logowania, natomiast po rozwinięciu danej pozycji zobaczymy więcej szczegółów. W przypadku komputera możemy sprawdzić, z jakich przeglądarek i w jakim czasie wykonywane były logowania. Dodatkowo wyświetlane są lokalizacje wraz z oznaczaniem na mapie, dzięki czemu możemy sprawdzić, kiedy i z jakiego miejsca nastąpiło logowanie.
Jeżeli logowanie wystąpiło z nieznanego nam smartfona (lub ze skradzionego urządzenia), to możemy zdalnie anulować mu dostęp do naszego konta – wystarczy rozwinąć taki telefon lub tablet na liście i kliknąć „Anuluj dostęp”.
2. Powiadomienia i alerty
W tej sekcji wyświetlają się komunikaty od Google związane z bezpieczeństwem. Każdy komunikat powiązany jest z wykonaniem jakieś akcji narażającej nasze konto na niebezpieczeństwo – znajdziemy tu zatem alerty o nowych urządzeniach podłączonych do naszego konta, o logowaniach z nieznanych urządzeń, komunikaty o zmianie hasła itp.
Po wybraniu danego komunikatu zobaczymy dokładne informacje, takie jak data i godzina wykonania zmiany na naszym koncie, lokalizacja oraz adres IP, z którego się zalogowano i coś zmieniono. Obok wyświetla się mapka z przybliżoną lokalizacją.
3. Co zrobić, gdy znajdę coś podejrzanego na koncie?
Tu również Google podaje pomocną rękę. Jak wspomniałem, gdy znajdziemy na liście urządzeń jakiś nieznany telefon lub tablet, to możemy go szybko usunąć z naszego konta klikając „Anuluj dostęp”.
W innych przypadkach należy przejść do sekcji „Zadbaj o bezpieczeństwo konta”. W tym miejscu możemy zmienić hasło, zmienić dane do odzyskiwania konta, ograniczyć dostęp dla mniej bezpiecznych aplikacji powiązanych z naszym kontem, a także kontrolować uprawnienia do konta.
Warto także rozważyć włączenie weryfikacji dwuetapowej, dzięki której do zalogowania się będzie konieczne wpisanie kodu z telefonu komórkowego.